Afyon Uçak Bileti

En Ucuz Afyon Uçak Biletleri

En Ucuz Afyon Uçak Bileti

Afyon

Afyonkarahisar Hakkında

Bilinen tarihe göre, ilk olarak Hitit egemenliğinde yer alan Afyonkarahisar, sonrasında Lidya ve Frigya egemenliğinde yer almıştır. M.Ö. 16. Yüzyılda Pers Egemenliğine yer alan Afyonkarahisar, Büyük İskender tarafından fethedilmiştir, sonrasında ise Bergama ve Selevkos Krallıklarının egemenliğinde yer alan Afyonkarahisar’ın Türkler ile tanışması Alpaslan’ın Malazgirt Savaşı’ndan sonra gerçekleşmiştir. Anadolu topraklarına yerleşen Türklerinden Karaşar Türklerinin, Sultan I. Mesut’un emri doğrultusunda Akronium Kalesi’nin eteklerine gelmesi ile Türkler buraya yerleşmiş ve Türkler Karahisar adını vermiştir. İlk kez Türk egemenliğine girmesi ise Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın fethi ile gerçekleştirilmiştir.
Afyonkarahisar ili konum olarak, Ege Bölgesinin iç kesimlerinde yer almaktadır ve İç Anadolu yaylaları ile Ege arasında geçiş konumundadır. Çevre illeri; Konya, Isparta, Eskişehir, Uşak, Denizli ve Kütahya’dır. Güney batıya doğru uzanan ovaları nedeni ile hem Ege Bölgesi’nden hem de Orta Anadolu’dan sayılmaktadır. Bu nedenle karasal iklim özelliklerinin görüldüğü ilde, kışları soğuk ve kar yağışlı geçerken yazları sıcak ve kuraktır. En soğuk ayı olan Ocak ayında ortalama sıcaklık 0.02⁰C; en sıcak olan Temmuz ayında ise 22.1⁰C’dir.
Afyonkarahisar ilinin akarsuları; Aksu Deresi, Çayözü Deresi, Akarçay, Seyitler Çayı, Çay Deresi ve Kali Çayı’dır.
Afyonkarahisar ilinin gölleri; Eber Gölü, Karamık Gölü, Akşehir Gölü, Işıklı Göl, Acı Göl, Emre Gölü ve birçok gölet bulunmaktadır.
Akarçay Havzası ve birçok birikinti ovası bulunmaktadır.

Yöresel Yiyecekler, Yeme-İçme Kültürü

Halk kültürünün yemeklerine yansıdığı zengin mutfak kültürü ile kendini gösteren birkaç ilimizden biridir. Bolu’dan sonra en iyi aşçıların Afyon ilinden çıktığı söylenmektedir. Mutfağı genellikle ete ve hamur işlerine dayalıdır.
Afyon’un buğdaydan yapılan yemekleri; bulgur yemekleri, göce tarhanası, göce köftesi, keşkek, hamur işleri, sulu köfte, çullama köfte, sırt dolması ve ilibada dolmasıdır.
Afyon’un et yemekleri; özbek pilavı, parça et, yoğurtlu et, paçık ve işkembe yemekleridir.
Afyon’un sebze yemekleri; şakşuka, sırt dolması, ilibada dolması, zürbiye, afyon salatası, patlıcan yemekleridir. Özellikle patlıcan yemekleri konusunda geniş yemek yelpazesine sahiptir.
Afyon denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri de Afyon kaymağıdır. Türkiye genelinde beğenilen ve ön plana çıkan bu lezzetin yanı sıra sucukları da ön plandadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Afyon ili kökenli bir tarihe sahip olduğu için ve farklı uygarlıkların egemenliği altına girdiği için tarihi yerler konusunda ön planda olan bir ildir. Tarihi gezileri seven bireyler için mutlaka görülmesi gereken iller arasında yer almaktadır.
Afyon ilinin kaleleri; Afyon Kalesi, Bayramaliler Kalesi, Sandıklı Kalesi, Avdalas Kalesi ve Seydiler Kalesi’dir.
Afyon ilinin camileri; Ulu Camii, Mısri Camii, İmaret Camii, Yeni Camii, Ot Pazarı Camii, Türbe Camii, Yeni Camii, Sinan Paşa Camii, Sandıklı Ulu Camii ve Rüstem Paşa Camii’dir.
Afyon ilinin Kervansarayları; Döğer Kervansarayı, Eğret Kervansarayı, İshaklı Kervansarayı ve Çay Kervansarayı’dır.
Afyon ilinin mezarlıkları ve tapınakları; Şuhut-Binenler kayalığı, Göynüş vadisi açık hava tapınağı ve Sarıçayır kaya mezarlığıdır.
Afyon ilinin mağaraları; İnsuyu mağarası, Kurtini mağarası ve Buzluk mağarasıdır.
Afyon ilinin kaplıcaları; Ömer ve Gecek Termal Turizm Merkezi, Gazlıköy Termal Turizm Merkezi ve Hüdai Termal Turizm Merkezi’dir.
Afyon ilinin müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Zafer Müzesi, Bolvadin Müzesi ve Dumlupınar Müzesi’dir.

Ulaşım

Havaalanına ulaşım servisler aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu servisler pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri hizmet vermektedir. Servis güzergahları ilde bulunan otellere uygun olarak seçilmiştir. Tatil yaptığınız otelleri bu otellerden içerisinden seçtiğinizde havaalanından direk gidiş ve dönüş işlemlerinizi yapabilirsiniz.

En Uygun Afyon Uçak Biletleri

Afyon Uçak Bileti Almak için Bütün Havayollarının Uçak Bileti Fiyatları Bilet.com'da!

Afyon Hava Durumu

 • parçalı bulutlu
  Per
  parçalı bulutlu
  9°C
 • parçalı az bulutlu
  Cum
  parçalı az bulutlu
  9°C
 • parçalı bulutlu
  Cmt
  parçalı bulutlu
  10°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  11°C
 • açık
  Pzt
  açık
  9°C

Haritada Afyon