Bandırma Uçak Bileti

En Ucuz Bandırma Uçak Biletleri

En Ucuz Bandırma Uçak Bileti

Bandırma Hakkında

Bandırma, Marmara Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. Aynı isimle anılmakta olan körfezin oldukça önemli liman kentlerinden biridir. Türkiye’de ki büyük şehirlerden olan İzmir, İstanbul ve Bursa’ya ortalama 2 saatlik uzaklıktadır. Bandırma; kara, deniz, hava ve demiryolu gibi ulaşım araçlarının hepsini kullanabilmektedir. Bandırma, bölgede ki oldukça önemli sanayi kentleri arasındadır.


Yöresel Yiyecekleri - Yeme ve İçme Kültürü

Bandırma pek çok yöresel lezzete sahiptir. Coğrafi şartlarının yeterliliği ve oldukça çeşitli etnik grupları da içerisinde barındırdığı için oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Her etnik grup kendine has bir mutfak kültürü oluşturmuştur. Birden çok mutfak kültürü olduğu gibi zamanla birbirileriyle etkileşimleri de oluşmuştur. Bandırma’nın tarım yapılabilecek alanlarında genellikle tahıl ekimi yapılmaktadır. Bölgede ki zeytin üretiminin gelişmiş olmasından dolayı, yemeklerinde genellikle zeytinyağı kullanılmaktadır. Bandırma yöresinde iç kesimlere doğru gidildikçe yemeklerde ki zeytinyağı oranı düşmekte ve ekstra yağ çeşidi olarak çiçek yağı ve tereyağı tercih edilmeye başlamaktadır. Bandırma mutfağı genellikle ot ve sebze yemekleri açısından da oldukça kalabalıktır.  

Sarmaşık, ürdük aşı, askalubrus, börülce ve acı filiz kavurması Bandırma’nın ünlü yemek çeşitlerinden sadece birkaç tanesidir. Bunun yanı sıra, Körfez Bölgesi olarak bilinen alanda, beslenme için deniz ürünlerinin oldukça büyük bir önemi vardır. Deniz ürünleri genel olarak taze tüketilmektedir. Fakat taze tüketimin yanı sıra balıklar veya deniz ürünleri tuzlanarak da oldukça uzun süre muhafaza edilebilmekte ve sonrasında yöre halkı tarafından tüketilebilmektedir. Aynı zamanda hamur işleri de oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle köylerde yapılmakta olan mayalı ekmek haricinde, börek ve mantı yapma işinde de oldukça ustadırlar.


Görülmesi Gereken Yerler

Konumunun deniz kıyısında olmasından dolayı, Bandırma denilince genellikle çoğu kişinin aklında Bodrum, İzmir, Fethiye gibi sahillerinde denize girilebilen turistik yerler canlanır. Fakat Bandırma bir liman ilçesidir. Merkezinde çok fazla bulunmasa bile, Bandırma’ya yakın bölgelerde bir çok turistik gezi yapılacak alan bulunmaktadır. Bu ilgi çekici alanlarda, Şehitler Anıtı görülmeye değer ilk yerler arasındadır. Sonrasında ise Bandırma Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Daha sonra isteğinize bağlı olarak, Erdek Adası, Kapıdağ Yarımadası, Manyas Kuş Cenneti ve Avşar Adası gibi yerleri gezebilirsiniz.

İlçede bulunan bazı kalıntılar ve eski tapınaklar da turistlerin ilgisini çeken önemli yerlerdendir. Bilimsel ve estetik bakımından ulusal ve uluslararası nadir bulunan doğal ve kültürel kaynak değerleri koruma altına alınmaktadır. Özellikle dinlenme alanları oluşturabilmek konusunda çok geniş bir içeriğe sahip olan doğa parçaları Milli Park olarak adlandırılmaktadır. Bu parklar arasında Kuşcenneti Milli Parkı ve Kazdağı milli parkı yer almaktadır.


İklim

Bandırma ilçesinin iklimine bakılacak olursa, Akdeniz ikliminin etkileri haricinde ilçe genelinde zaman zaman Karadeniz iklimi etkisi de oldukça fazla görülebilmektedir. Ege kıyılarında yazları sıcak ve kurak geçmekte, kışları ılık ve genellikle yağışlı Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Kıyılardan iç kesimlere doğru gidildikçe ise karasal bir iklim görülmeye başlamaktadır. Bu sebeple de kışlar çok daha soğuk hissedilmektedir.


Ulaşım

Balıkesir ve Bandırma arasında ki uzaklık yaklaşık olarak 98 kmdir. Otobüs biletleri ise genel olarak 14 TL’den başlamaktadır. Havaalanından ulaşım ise oldukça rahattır. İsterseniz otobüs isterseniz özel taksi ile ulaşımınızı gerçekleştirebilir ve kesinlikle sorun yaşamazsınız. Balıkesir - Bandırma arası yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Balıkesir - Bandırma otobüs bileti fiyatlarını uygun almak için firmaların dönemsel olarak düzenlediği kampanyaları takip edebilirsiniz. Bu sayede uygun fiyata tur satın alabilirsiniz. Bu sayede gezinize de bir adım önde başlayabilme imkanına sahip olursunuz. 

En Uygun Bandırma Uçak Biletleri

Bandırma Uçak Bileti Almak için Bütün Havayollarının Uçak Bileti Fiyatları Bilet.com'da!

Bandırma Yönüne Uçan Havayolları