Hollanda Uçak Bileti

Hollanda Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Europe/Amsterdam

TRANSLATOR

Dil

Hollandaca

Para birimi

Euro

Telefon kodu

31

Başkent

Amsterdam

Hollanda

Hollanda Hakkında

Gelenek ve yenilik burada iç içe geçmiş vaziyette: sanatsal başyapıtlar, laleler ve mum ışığı cafeleri ezber bozan mimarisi, çağdaş tasarımı ve büyüleyici gece hayatı.

Neden Hollanda’yı Seviyorum

Catherine Le Nevez, Yazar

Öngörülü mimari, eskinin yeniyle buluştuğu moda ve iç kesimleri, şemsiye veya taze çiçek satan sokak marketleri, canal boyunca sıralanan cafelerde herring (çiğ balık), kremalı dondurmalı waffle ve peynir, ve borrel (içeçek)... Hepsi ve dahası Hollanda’yı sevmem için sebeplerdir. Fakat hepsinden ötesi bu ülkenin ruhunu seviyorum. Eğer bir şey yoksa Hollandalı onu tasarlar, yapar, üretir, dönüştürür, işler, çalıştırır (Hollanda dünyadaki en başarılı işi başlatma merkezlerinden biridir)ve onu gerçek yapar. Burada her şeyin mümkün olduğuna yönelik bir algı var (ve öyle de).

Sanat ve Mimari

Rembrandt, Vermeer, Van Gogh, Frans Hals, Hieronymus Bosch, Piet Mondrian ve MC Escher gibi Hollandalı ustaların mirasları Hollanda’nın dünyaca ünlü müzelerinde çağdaş Hollanda çalışmalarıyla birlikte sergilenmektedir.

Roma stilinden ve Gotik orta çağ başyapıtlarından Hollanda Rönesans kreasyonlarına kadar bin yıllık dönemin kirişlerinin yapımındaki Hollandalı nüfuzu, devrimci, Altın Çağ duvarlı evler ve kanalları da içeren mühendislik çabaları, neo-klasizm, Berlage ve Amsterdam Okulu, Fonksiyonalizm, modernizm, yapısalcılık, neo-rasyonelizm, postmodernizm ve neo-modernizm, çığır açan yapılar ile şehirlerde kendi izlerini bırakmıştır.

Manzaralar

Hollanda’nın simgesel manzaralarında coğrafya anahtar bir rol oynamaktadır.. Yarısından çoğu düz olan ülke deniz seviyesinin altındadır ve yüzde 20’si denizden elde edilmiştir. Hiç kesilmeyen Kuzey Denizi rüzgârları 13’üncü yüzyıldan beridir suyu bentlerin ötesine pompalayarak ve buğda öğüterek ve daha fazlası... Yeldeğirmenlerine güç vermektedir. Yüzey alanının 3’te 2’sinin bir kısmı lale çiftliklerinin de içinde olduğu zirai faaliyetlere ayrılmıştır.

Bisiklet Sürme

Hollanda’nın düz, müthiş şekilde doğal tabiatı bisiklet sürmeyi bir zevk haline getirmiştir.(Karşıdan esen rüzgâra rağmen). Bisiklet sürme hayatın ayrılmaz bir parçası ve yerel halk bisiklet üzerinde yaşıyor: Ülkede yapılan yolculukların 4’te 1’inden fazlası bisikletle yapılıyor ve bu durum büyük şehirlerde 3’te 1’e yaklaşıyor.

Bisiklet sürerken başınızın üzerinde hissettiğiniz meltem esintisi özgürlük olarak kabul ediliyor. Bisiklet kiralama yerleri ülkenin her tarafında yaygın ve otoyolları ve şehirlerarası yolları da içerecek şekilde ülkede yaklaşık 32,000 kilometrelik bisiklet yolu var. Bisikletini kap ve keşfetmeye başla.

Cafe Kültürü

Bir Hollandalı cafe derse, birahaneyi kastediyordur ve burada onlardan binlerce var. Sosyalleşmeye ve içmekten çok konuşmaya önem verilen bir ülkede cafeler düşünmek ve arkadaşlık etmek için tam da uygun yerler olacaktır. Çoğu cafenin yazın mükemmel olan ve kış mevsimlerinde üstü kapatılarak ısıtılan terasları vardır. Çoğunda yiyecek, soğuk yemek ve sıcak yemek hizmeti bulunmaktadır. En havalı olanı ise ismini yüzyıllar öncesinden nikotin lekesi anlamına gelen bruin cafedir (brown cafe) ve Hollandalıları başlıca eğlence yerlerinden biridir.

Hollanda Yönüne Uçan Havayolları