Belçika Uçak Bileti

Belçika Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Europe/Brussels

TRANSLATOR

Dil

Flemenkçe

Para birimi

Euro

Telefon kodu

32

Başkent

Brussels

Belçika

Belçika Hakkında

Okyanusal iklimin hakim olduğu ülke, Batı Avrupa’da yer almaktadır. NATO ve benzeri uluslararası organizasyonlarında merkezi olarak tüm dünyanın odağında bulunan bir ülkedir. Latin ve Cermen dünyası arasında köprü konumunda olan ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca konuşulmaktadır. Federal yapıya sahip olan ülkenin Flaman Bölgesi’nde Felemenkçe, Valon Bölgesi’nde Fransızca, Brüksel Başkent Bölgesi’nde Fransızca ve Felemenkçe resmi dildir. Valon Bölgesi’nde özerkliğe sahip olan topluluklarda ise Almanca resmi dildir.
Ülke federal anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Üklenin anayasyı ilk olarak kabul edip kullanmaya başladığı tarih ise 7 Şubat 1831’dir.


Belçika Yemekleri
Fransız mutfağına benzetilen Belçika mutfağının farklı olduğu nokta sunumudur. En önemli yiyecek patatestir ve patates ile farklı tarzlarla, farklı çeşitlerde yemekler yapılmaktadır. Belçikalıların vazgeçilmezi ise midyedir. Yöreden yöreye farklı şekillerde pişirilen midyeye, bol çeşitli biralar eşlik etmektedir. Belçika mutfağının dikkat çeken unsurlarından biri de soslarıdır. Bu soslar; Samuray mayonez, sarımsaklı sos ve kokteyl sosudur.


İklimi;
Ülkede her mevsimi yağışlı olan Okyanusyal iklim hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar yağışlı ve serin olarak geçmektedir. Ülkenin Ocak ayındaki ortalama sıcaklığı 3 derece iken Haziran ayındaki ortalama sıcaklığı 18 derecedir. Ülkenin en fazla yağışlı olduğu aylar ise Şubat, Nisan ve Temmuz aylarıdır.


Önemli Şehirleri;
Ülke, iki bölgeye ayrılarak toplamda 10 eyalete bölünmüştür. Ülkenin ayrılmış olduğu bölgeler;
Flaman bölgesi; Batı Flandre, Doğu Flandre, Anvers, Limburg ve Flaman Brabant
Valon Bölgesi; Namur, Liege, Hinaut, arlon, Valon Brabant şeklindedir.
Ülkenin en önemli ve gezilmeye değer şehirleri ise; Bruges, Anvers, Brüksel, Mond, Ghent ve Liege olarak belirtilebilir.


Ekonomisi;
Belçika’nın ekonomisi oldukça gelişmiştir. Bunun nedeni ise hizmet sektörü ve hafif ve ağır sanayi üretimleri ile dış ticaret yapabiliyor olmasıdır. Ülke ekonomisinin neredeyse tamamının özel girişim yönetiminde olduğu görülmektedir. Ülken’in kuzeyinde madencilik ve ağır sanayi yapılmaktadır. Bu nedenle ülkenin kuzey bölgesinin, diğer bölgelere göre daha hızlı büyüdüğü görülmektedir. Belçika’da çıkarılan başlıca madenler ise Kobalt, Radyum ve Germanyum’dur. Ülke ekonomisinin başlıca gelir kaynağını ise, Anvers bölgesinde bulunan rafinerilerde işlenen ham petroller oluşturmaktadır.
Belçika’ya seyahat etmeyi düşünenler için en ideal dönemler, Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.


Turistik Bölgeleri
Grand- Place, Historic Cente od Brugge, Menin Gate Memorial, Savaş alanı turu gibi turist mekanları ile turizm alanında bir çok tarihi ve simgesel mekana sahiptir.

Belçika Yönüne Uçan Havayolları