Tanzanya Uçak Bileti

Tanzanya Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Africa/Dar_es_Salaam

TRANSLATOR

Dil

Para birimi

Tanzanian Schilling

Telefon kodu

255

Başkent

Dodoma

Tanzanya

Tanzanya Birleşik Devletleri Hakkında

Vahşi yaşam, kumsallar, kalıntılar, Kilimanjaro Dağı, cana yakın insanlar, büyüleyici kültürler – Tanzanya bunların hepsine sahip ve daha maceracı, davetkar bir paket ile sarılıdır.

Harika Vahşi Yaşam

Tanzanya neredeyse herhangi bir yerden daha fazla safarilerin yeridir. Afrika antilobu ovalar üstünden kaçışır. Suaygırları çamurlu su yolları içinde yer bulmak için itip kakışır. Filler mevsimsel göç rotaları boyunca dolaşır ve şempanzeler ağacın üst dallarına doğru sallanır. Ülke boyunca, bu doğal zenginliği keşfedecek eşi bulunmaz fırsatlar vardır. Selous Game Rezervleri’nde kestiren timsahları geçerek Rufiji Nehri’nin aşağısına doğru giden safari teknesine binin. Ruaha Ulusal Parkı’ndaki tarihi baobab ağaçlarına karşı siluet yapan zürafaları izleyin. Rubondo Adası çevresinde su kuşları sığ yerlerden gaga ile yemek toparken hareketsizce outrun. Ngorongoro Krateri’nde aslan arabanızın önünde sessizce yürürken nefesinizi tutun.

Huzurlu Plajlar

Büyüleyen sadece yabani hayat değildir. Sakin adaları ve Svahili kültürünün durgun kıyısal köyleri ile Tanzanya’nın Hint Okyanusu kıyı şeridi de büyüleyicidir. Doğu Afrika kıyısı sultan ve İran, Hindistan ve ötesine doğru uzayan uzaklara yayılmış ticaret ağı içindeki önemli kimselerin merkezi olduğu zamanlara geri seyahat edin. Tozlu kumsallarda dinlenin. Pastel tonlu gündoğumlarını görün, yavaş kıyısal ritimlere kendinizi kaptırın ve ahşap Arap yelkenlisi üzerinde dalgalanan yelken altında outrun.

Büyüleyici Kültürler

Nereye giderseniz gidin, Tanzanya’nın insanını ve kültürlerini tanımak için fırsatlar bol miktarda bulunmaktadır. Kırmızı cübbeli Maasai savaşçıları ile tanışın. Hanang Dağı yanındaki yarı göçebe Barabig ile vakit geçirin. Yerel yemeğin ya da geleneksel dansın ritimlerinin misafirperverliğini deneyimleyin. Ahşaba hayat veren Makonde oymacılarını izleyin. Usambara Dağları’ndaki yerel pazarlarda sohbet edin ve takas yapın. Her şeyden çok, ziyareti bu denli hatırlanmaya değer yapan nitelikli samimiyeti ve kibarlığı ve kültürlerinin haysiyeti ve güzelliği ile Tanzanyalıların ta kendisidir. Büyük olasılıkla daha fazlası için geri gelmek isteyeceksiniz ve bir çok Tanzanyalı size ‘karibu tena’ (tekrar hoş geldiniz) diyecek.

Kilimanjaro Dağı

İç kısımlarda, Kilimanjaro Dağı, endamlı, ormanlı tarafları haşmetli karla kaplı zirveye yükselerek sizi çağırıyor. Afrika’nın en yüksek zirvesi ve dünyanın en yüksek bağımsız dağlarından biridir. Sayısı bini geçen dağcılar çamurlu yokuşlar ve kaygan taş yığıntıları üzerinde kendilerine meydan okumak için buraya gelmeye cesaret ediyor. Karşılığı: Afrika’nın zirvesinde durmanın heyecanı; Kilimanjaro’nun buz sahalarının muhteşem görüntüleri ve çok aşağısındaki ovaları aydınlatın gündoğumuna tanık olmak.

Neden Tanzanya’yı Seviyorum?

Mary Fitzpatrick, Yazar

Neredeyse her manzarada olan ışık, renkler ve hayat yüzünden Tanzanya’yı seviyorum. Özellikle gün ağarırken: doğan güneş soğuk çayırları altın okul çocuklarının yol kenarı boyunca yürümesiyle ve satıcıların mallarını dizmesiyle dolduruyor. Ve doğa etrafını sardığında, her yerde bolluk oluyor: hayvanların en büyüğü en küçüğü ile haşır neşir oluyor; her boy ve renkten kuşlar uçuyor ve ötüyor; ağaç ve bitkiler çiçeklerle coşuyor; manzaralar rengarenk ve çeşit çeşit oluyor. Yine de, bilhassa, pek çok Tanzanyalı tarafından sunulan sükunet, albeni, ağırbaşlılık ve karşılama yüzündendir. 

Tanzanya Yönüne Uçan Havayolları