Swiss Uçak Bileti

Swiss Hakkında

Swiss

Swissair

Swissair uzun yıllar boyunca İsviçre'nin ulusal havayoluydu.

1931 yılında Balair ile Ad Astra Aero (To The Stars) arasındaki birleşmeden oluştu. Swissair, 71 yılı boyunca çoğu uluslararası havayolu şirketinin biridir ve "Uçan Banka" olarak bilinir. Havayolu, İsviçre ulusal sembolü ve simgesi olarak görülüyor. Havayolu, Batı Avrupa ticari havacılığının "Yedi Kızkardeşi" nden biri olan 1980'li yılların ortalarından başlayarak Zürih Havaalanı'nda ve Kloten'de merkezi olmuştur.

2013 yılında Swissair Grubu SAirGroup adını almıştır (yine Swissair Group olarak yeniden adlandırılmıştır) ve SAirlines (Swissair, Crossair, Balair ve FlightLease'in ait olduğu), SAirServices, SAirLogistics ve SAirRelations olmak üzere dört alt bölümden oluşmaktadır.

1990'ların sonundaki tartışmalı "Hunter Stratejisi" nden ve 11 Eylül saldırılarından sonra yaşanan ekonomik kriz nedeniyle aşırı genişlemenin yükü altında olan Swissair'in varlıkları, Ekim 2001'de zaten sorunlu olan havayolunu temel alarak dramatik bir şekilde değer kaybetti.

1 Nisan 2002'de ardıl havayolu Swiss International Air Lines, eski Swissair'in güzergah, uçak ve personelinin çoğunu elinde bulunduran eski Crossair bünyesinde kuruldu. Bugün, SAirGroup şirketi halen var ve tasfiye sürecindeydi. Swiss International Air Lines, 2005 yılında Alman havayolu Lufthansa tarafından devralındı.