Kanada Uçak Bileti

Kanada Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

America/Yellowknife

TRANSLATOR

Dil

İngilizce

Para birimi

Canadian Dollar

Telefon kodu

1

Başkent

Ottawa

Kanada

Kanada Hakkında

Kanada, kocaman dağları ve kayalı sahillerinden çok daha fazlası: oldukça sıra dışı bir yemek kültürü, abartısız havalı gelenekleri ile yabana ve Kanada geyiklerine açılan karayolu seyahat imkanları…

Büyüleyici Kültür

Montréal’de yol kenarında bir bistroda café au lait’inizi yudumlayıp gevrek kuruvasanınızdan bir parça koparabilir; Vancouver’de Asyalı bir gece pazarında höpürdeterek noodle yiyebilir; Cape Breton adasında Keltlere özgü rastgele bir partiye katılabilir; Haida Gwaii’de tropikal ormanlarıyla kaplı yerli köylerin arasında kayığa binebilirsiniz. Kanada şehirleri ve yüzölçümü arasında inanılmaz derecede çeşitlidir. Müziğinde duyup sanatında görüp mutfağında da tadarak buna şahit olabilirsiniz.

Kanada’yı Neden Seviyorum

Korina Miller, Yazar

Şimdiye kadar 3 düzine ülke gezdim fakat Kanada kadar güzelini hiçbir yerde bulamadım. Uzakta kaldığımda neyi mi özlüyorum? Gökyüzüne bir el uzaklığındaki Rocky Dağları üzerinde uçmayı, feribotun güvertesindeyken gözüme ilişen katil balinaları, buğdayların sonsuz bir deniz gibi süzüldüğü düzlüklerin arasında yolculukları, The Tragically Hip dinlerken güzel, koyu bir çayı yudumlamayı, şekerle tütsülenmiş somon, keskin bir çedar peyniri ve Okanagan Şarabı. Seni keşfetmeye zorlayan bu enginlik. Kanadalıyım ve Kanada’yı seviyorum. Ve bunun için özür bile dilemeyeceğim.

Sanatsal Yetenek

Sanat, Kanada’nın kültürel tabiatının ayrılmaz bir parçasıdır. Edmonton’da Uluslararası Fringe Tiyatro Festivali (dünyanın ikinci en büyüğü) ve Ottowa Milli Müzesi gibi mega müzelerde bunlara rastlamanız mümkün. Montreal Jazz Festivali ve Toronto’nun yıldızlarla dolu Film Festivali sayısızca konuk ağırladı. Ve Ontario Stratford Festivali’nin dünyanın en büyük klasik repertuar tiyatrosu olduğunu biliyor muydunuz? Hemen akla gelmeyecek yerlerde bile – St John’s ya da Woody Point gibi - önemli etkinlikler düzenleniyor (sırasıyla yenilik yaratan ‘müzik sempozyumu’ ve önemli isimler ağırlayan yazarlar festivali).

Müthiş Açık Havası

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi sonsuz çeşitlilikte manzaralara sahip. Gökyüzüne ulaşan dağları, parıldayan buzulları, hayali yağmur ormanları ve sahilleri; hepsi burada 6 farklı zaman kuşağına yayılmış biçimde bulunuyor. Kanada, birçok hayret verici anın perde arkası ve ülkeye has karakterlerin ev sahibidir. Bunlar çoğunlukla kutup ayıları, boz ayıları, balinalar ve herkesin en sevdiği Kanada geyikleridir.
Bu araziyi aynı zamanda olağanüstü bir oyun parkına çevrilebilirsiniz. İster Whistler dağlarında kar kayağı yaparak, ister Nova Scotia’nın dalgalarında sörf ya da Kuzeybatı Toprakları’nda South Nahanni Gölü’nün bembeyaz köpüklerinde kanoya binerek çeşitli maceralara atılın. Vancouver’da Stanley Parkı’nda gezinmek veya Prens Edward Adası’nın pembe kumlu sahillerinde yüzmek gibi daha yavaş maceralar da var tabii.

Gurme Yolcuları

Kanada, başlı başına yerli bir açık büfe. Mesela ülkeyi batıdan doğuya yiyerek gezecek olursanız tabakta önünüze sunulacaklar hayal edin: British Colombia’da yaban somon, Québec’te poutine (sos ve ekşimikle kaplı patates kızartması), ve Maritime şehirlerinde üzerine erimiş yağ dökerek yenilen ıstakoz. Kanada mutfağı, İtalyan ve Fransız mutfağı gibi trend öncülüğü etmiyor olabilir o yüzden özgün deniz ürünlerini, mayhoş peynirlerini, ve taze, mevsimine uygun meyve sebzelerini küçük bir sırrımız olarak saklayalım. Yazıyı da ülkenin asmalarla çevrili vadilerinde üretilen ödüllü koyu kırmızı şarabı ile beyaz şarabını anarak bitirelim.

Kanada Yönüne Uçan Havayolları