Kıbrıs Rum Kesimi Uçak Bileti

Kıbrıs Rum Kesimi Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Asia/Nicosia

TRANSLATOR

Dil

Rumca

Para birimi

Euro

Telefon kodu

357

Başkent

Nicosia

Kıbrıs Cumhuriyeti Hakkında

Kıbrıs, tembel bir “plaj zamanı tatil yeri” olmaktan çok daha fazlasıdır; tarihi, zorlu kültürü, hayat tarzı, doğal tabiatı, sıcak ve konuksever insanları.

Sınırı Geçmek

GKRY ile KKTC’yi birbirine bağlayan 7 geçiş noktası ve Lefkoşa’daki 2 geçiş noktası ile Kıbrıs’ta yaşayan Türk ve Rum halklarının arasındaki fark giderek azalmaktadır. Çok farklı iki kültürü çok rahat bir şekilde çekici hale getiren bir şey var. Sadece sırasıyla Lefkoşa veya Kuzey Lefkoşa’yı ziyaret etmeye zamanınız olursa, sınırı geçin, yerel tatlara bakarak, müzeleri gezerek, hediyelik eşya alarak tecrübenizi tamamlayın.

Geçmişe Ait Bir Algı

Kıbrıs’ın gürültülü geçmişinin tarihi, eski döneme ait sit alanları, Roma kalıntıları, çok yönlü müzeleri ve tozlu şehir sokakları boyunca anlatılıp durmaktadır. Bu yaşayan tarih algısı en çok, müşteri çeken bir tatil yerinin yanındaki eski bir tema parkı gibi serilen Kral mezarlarıyla olağanüstü arkeolojik sit alanlarına sahip olan Pafos’ta canlı olarak vurgulanmaktadır.
Geçmişe yönelik yapılan kazılar neolitik dönem yerleşim yerleri, Tunç Devri ve Fenike mezarları, seçkin Roma mozaikleri gibi büyüleyici kalıntıları gün yüzüne çıkarırken, sokaklarda sıvası dökülmüş Venedik duvarları, Bizans kaleleri ve kiliseleri, Roma manastırları ve camiler göreceksiniz.

Yemek Festivali

Kremalı humustan baharatlı ızgara sucuğa kadar lezzet tomurcuklarının küçük tabaklarda sunulduğu bir ziyafet olan “Meze” yerel tatlara alışmanız için lezzetli bir yoldur. Ağırlıkla Türk, Rum ve Ortadoğu mutfağından esinlenen Kıbrıs yemekleri adaya has hellim peyniri ve kebap gibi mutfak yıldızlarını barındırmaktadır. Ve badem, gül suyu ve antepfıstığıyla yapılan, sütlaçtan baklavaya tatlılar karşı konulamaz.

Büyük Açık Hava

Tabiat ve oldukça sıcak iklim dışarıyı ve dışarıda olmanız gerektiğini ifade ediyor. Öncelikle, rüzgârlı, tenha veya tıka basa dolu plajları bulunmaktadır. Scuba dalışı, plaj gezileri veya rüzgâr sörfü gibi akla yatkın bütün su sporlarını yapabilirsiniz. Maviden sıkıldıysanız, içerilere doğru ilerleyip çamlarla kaplı dağlara ulaşabilir, vadilerde ve üzüm bağlarında dolaşabilirsiniz. Ayrıca, yürüyüş, bisiklet, şarapların tadına bakma turları ve, evet, kış kayağı yapabilirsiniz.

Neden Kıbrıs’ı Seviyorum

Josephine Quintero, Yazar

Yıllardır Kıbrıs’ı ziyarete geliyorum ve beni en çok heyecanlandıran tecrübe ise çığırtkanlığın yapılmadığı bir tur ile sınırı geçmek ve daha da önemlisi bunun barış sürecini sembolize etmesidir. Başkentin iki yanındaki saf enerjiyi, geleneksel karakteri ve kültürü çok seviyorum. Başka bir fırsat ise içinde orta çağ sembolleriyle süslü, taşlarla kaplı ve büyüleyici duvar süsleri olan Bizans kiliseleri bulunan dağ köylerini ziyaret etmektir.


İsterseniz yemekler hakkında konuşmaya hiç başlamayayım!


 

Kıbrıs Rum Kesimi Yönüne Uçan Havayolları

Şehirler

Kıbrıs Rum Kesimi Havaalanları