Bulgaristan Uçak Bileti

Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Europe/Sofia

TRANSLATOR

Dil

Bulgarca

Para birimi

Bulgarian Lev

Telefon kodu

359

Başkent

Sofia

Bulgaristan

Bulgaristan Hakkında

Şehirler sanat ve gece hayatıyla meşgulken ruhunuzu kıpırdatan dağlar altın plajlara meydan okuyor. Bulgaristan’ın büyüleyici doğasının ve tarihinin karışımı içerisinde, unutulmaz maceralar yaşayacağınız kesindir.

Karadeniz Plajları

Uzun, kumlu plajları ve güzel havası tatilcileri her yıl Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarındaki tatil yerlerine çekmektedir. Bulgaristan’ın denizden uzak bölgelerinde yaşayan halkı ise çaresizce turkuvaz sulardan kilometrelerce uzakta sürekli tazelenen imbata maruz kalıyorlar. Primorsko gibi deniz kenarı tatil mekanları sayesinde yabancı ziyaretçiler de Bulgaristan sahillerine gelmek istiyorlar (ve fiyatlar Batı Avrupa ile yarışabilir nitelikte). Sahil şeridinin iki büyük şehri Varna ve Burgaz’ın da şehir merkezlerinden ulaşımı çok kolay çekici plajları vardır. Güneşli Plaj, Sozopol ve diğer fovoriler gelişmiş olmasına rağmen başlıca merkezlerin kuzey ve güneyinde birçok keşfedilmemiş koylar olacaktır.

Neden Bulgaristan’ı Seviyorum

Anita Isalda, Yazar

Pirene dağları ile yaşlı şehir Plovdiv’in parke taşlı kuytu yerleri arasında bir yerde Bulgaristan benim hayal gücümü alıkoydu ve hala daha geri alamadım. Plajları kadar fantastik olan kayak alanlarıyla da Bulgaristan gizemli ve çok katmanlı bir ülke Fakat beni köle gibi burada tutan şey ise Bulgaristan’ın eskilerinin terk edilmesi ve çağdaş kültürüdür. Bir Roma Stadyumundaki heavy metal konserinden daha göz kamaştıran ne olabilir ki? Orta çağdan kalma kaleleri aydınlatan ışık mı, yoksa dökülen konakların bar olarak yeniden doğması mı? Her zaman arkeolojik keşifler yapılmasından ve sürekli yeni şeylerin sunulmasından dolayı buraya sürekli gelirim: Tekrar geri gelmek için mükemmel bir mazeret.

Kiliseler ve Dini Sanat

Bulgaristan’a gelen bütün ziyaretçiler geniş altın kubbeli kiliselerinden minyatür simgesel resimlere kadar dini sanattan etkilenirler. Aleksander Nevski Kilisesi ve 10’uncu yüzyıldan kalma Rila Manastırı ziyaretçi ve yolcu çekerken Tryavna’nın ahşap oymaları ve Bachkovo’nun ilahi resimleri gittikçe ünlenmektedir. Fakat en küçük köylerdeki Ortodox kiliseleri bile hayran kalınacak kadar güzeldir: genelde oyma çerçevelere yerleştirilmiş, azizlerin duygu dolu resimlerinde kandil ışıklarının yansıması büyüleyici görünmektedir. Kutsal tapınakların neredeyse hepsinin yapısı muhteşemdir: granit yükseltiler, dövme oyuklar ve yalnız dağ geçitleri.

Antik Tarih

Tarihin fısıltısı Bulgaristan’ın kalelerinden ve kalıntılarından sızmaktadır. Bulgaristan’ın nehirleri tarafında oyularak yapılmış gizli mağaraları Neolitik dönemden izler taşımaktadır. Gizemli Traklardan günümüze altından ve gümüşten büyüleyici yükleri ve lahitleri kalmıştır. Romalılar nefes kesen orantıda şehirler, hamamlar, duvarlar ve Varna ve Plovdiv’deki gibi modern şehirlerin ortasında lakayt bir şekilde oturan anfitiyatrolar inşa etmişlerdir. Çarlar silsile halinde Eski başkent Veliko Tarnovo’daki Tsarevets Kalesinin surları boyunca gururla yürümüşlerdir. Ve bu tarihi hikayeler bugün ile alakasız değil, Trak sanatı ve Bulgaristan’ın Osmanlılara karşı zaferi ilham vermeye devam etmektedir.

Dağlar ve Ormanlar

Bulgaristan’ın bozulmamış doğası dağ yürüyüşü, dağ bisikleti ve kayak düşkünlerini heyecanlandırmaktadır. ülke genelinde yedi dağ sırası dalgalı bir şekilde yükselmektedir. Bu karlı tepeler ve ormanlardaki Avrupa’nın ilk çağ geçmişine göz kırpan gizli kurtların, ayıların, vaşakların arasında buzul gölleri ışıldamaktadır. Tren hatları ve dağ kulübeleri Stara Planina dağlarında sislerle örtülü panoramalar ve Bulgaristan’ın en yüksek 2’nci zirvesi olan Vihren dağında (2915 metre) güneşin doğumu gibi bu kadar saf güzelliği yaşamanız için size yardımcı olacaktır.

Rodop köyleri boyunca dağ yürüyüşü yapmak, Bansko’da kayak yapmak veya Pirin’deki ulusal parkta kuş gözlemlemek isteyenler gibi Bulgaristan’ın birçok açık havada heyecan arayan aşığı vardır.

Bulgaristan Yönüne Uçan Havayolları