Türkmenistan Uçak Bileti

Türkmenistan Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Asia/Ashgabat

TRANSLATOR

Dil

Türkmence

Para birimi

Telefon kodu

7370

Başkent

Ashgabat

Türkmenistan

Türkmenistan Hakkında

Bugüne kadar Orta Asya'nın 'Stans bölgesinin en gizemli ve keşfedilmemiş bölgesi olan Türkmenistan, 2006 yılında ölümüne kadar Türkmenbaşı olarak ('Türkmen lideri') bölgeyi yöneten Saparmyrat Niyazov'un gerçekten garip dikta rejimi nedeniyle ünlü olmuştur. Niyazov bu az bilinen çöl cumhuriyetini kendi altın heykelleri ve kendisinin 'altın çağı' başarılarına dair görkemli anıtlar ile kaplamıştir. Fakat en azından - genellikle gösterildiği gibi ziyaret edilen Orta Asya ülkelerinin sayısı totaliter tema parkından çok daha fazladır - harika bir ruhaniyete sahip, gelenekleri ve doğal güzellikleri tarihi bir arazidir.

Merv ve Konye-Ürgench gibi antik kentler, Karakum Çölü'nün akıldan çıkmayan güzelliği ve diğer ilginç doğal fenomenleri daha az ilgi çekmektedir fakat aynı derecede büyüleyici iken, tarihi İpek Yolu boyunca ağır ve zorlukla çalışan karavanların görüntülerini hatırlatmaktadır.

Bütün Türkmen deneyimi, sonuçta misafirperverlikleri bir efsane olan sıcak ve büyüleyici Türkmen halkı ile kaynaşmaktan ibarettir.

Türkmenistan Yönüne Uçan Havayolları

Şehirler

Türkmenistan Havaalanları