İran Uçak Bileti

İran Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Asia/Tehran

TRANSLATOR

Dil

Iran - Persian

Para birimi

Iranian Rial

Telefon kodu

98

Başkent

Tehran

İran

İran Hakkında

Eğer insanı şaşırtan yerleri gezmek en yapmaya değer şey olsaydı, İran dünya üzerindeki en çok gitmeye değer yer olurdu. Eğer doğu veya batıda, ilginç ve büyüleyici aynı zamanda mükemmel derecede rahat bir yerlere gitmeyi planlıyorsanız, okumaya devam edin…

Misafirperverliğin Yeni Tanımı

Eğer insanları seven biriyseniz, İran’ı seveceksiniz. Pek çok sayıda etnik grubun birleşmesiyle oluşmuş ve binlerce yıldır Yunan, Arap, Türk ve Moğol gibi farklı milletlerden etkilenmiş olan İran halkı son derece konukseverdir. Dışarıdan bakıldığında İran’ı karanlık, aşırı tutucu bağnaz insanlarla dolu tehlikeli bir yer olarak gösteren fotoğraflarla büyümüş insanlar için, İran’ı tanımak olağanüstü hayret vericidir. Çok geçmeden kendinize şu soruyu mu sordunuz: Nasıl olur da bu kadar kötü gösterilen bir yer iyi olabilir.

Basmakalıp görüşlerin ardında bir ülke ne gösterildiğinden ziyade olduğu gibi görülmeye mecburdur. Tabi ki tanıştığınız her İranlı sizi akşam yemeğine davet etmeyecektir. Ama biraz açık fikirlilikle, muhtemelen davet edilecek ve bununla beraber antik ve çok yönlü İran kültürünü ilk elden tecrübe edeceksiniz. Bunlar hafızanızda uzun süre yer edecek hatıralar olacak.

İmparatorluğun Ayak Sesleri Arasında

İran’a gelmeden önce bu İslam ülkesine gelmenizdeki başlıca nedenlerin, biraz maceralı bir serüven olmasını ve Pers İmparatorluğunun dünyanın büyük gücü olduğu yıllardan kalma görülecek çok şey olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bazı kısımlarda haklı olabilirsiniz. Nakş-ı Cihan meydanındaki turkuaz çinili kubbelerinin ve minarelerinin arasında gezinmek, Pers İmparatorluğunun antik başkenti Akamanış’ın mükemmel gücü ve güzelliği, Yezd’deki kerpiçten sokaklar ve damlar ile birlikte Çoğa Zenbil’deki mükemmel derecede uçsuz bucaksız Elamite zigguratları size tarihin en seçkin figürlerinin ayak seslerini dinletecek. Ayrıca şüphesiz kendinizi görülmeye değer yerlerin dışında bulamayacaksınız. Eğlenceli değil mi?

Burada açık hava çay evleri ile beraber, hareketli pazarlar, meçhul zamanlarda terk edilmiş tarihi vahalar, sarp kayalık tepeleri, İran’a orada görülecek olağanüstü yerlerden çıkardığı payından daha fazlasını veriyor. Fakat İran’ı sadece ‘turistik yerler’ olarak görürsek gerçek hikaye de gözden kaybolur.

Siyaset ve Güvenlik – Gidilmeli mi?

Eğer seyahat rotanızı arkadaşlarınızın ve ailenizin dediklerine göre belirlerseniz, büyük ihtimalle İran’a yolunuz düşmez bile. Burası siyasetin yoğun olarak yapıldığı bir ülke. Birçok gezgin için bu akıl sağlıklarını sınamak için yapılan bazı ön sorulardan biraz daha fazlası anlamına gelecektir, fakat vize alma süreci zorlu olabilir. Amerikalılar dışında İran’da özgürce gezmenin kolay olması bir yana tanıştığınız insanlarla birlikte daha değerli ve paha biçilemezdir. Eğer seyahat planınızı siz yapıyorsanız, İran’a yapacağınız bir gezinti dünyanın bu tarafına bakış açınızı değiştirecektir.

İran Yönüne Uçan Havayolları