İrlanda Uçak Bileti

İrlanda Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Europe/Dublin

TRANSLATOR

Dil

İrlandaca

Para birimi

Euro

Telefon kodu

353

Başkent

Dublin

İrlanda Hakkında

Kuzey İrlanda Cumhuriyeti’ne geçtiğinizde birkaç değişiklik farkedersiniz: Konuşulan aksan farklıdır, yol işaretleri mil olarak gösterilir ve fiyatlar sterlin cinsinden yazılır. Fakat, sınırı geçerken herhangi bir sınır kontrol noktası, güvenlik görevlisi, hatta geçtiğinize dair bir işaret noktası dahi yok. İki ülke arasında gümrük birliği anlaşması olduğundan pasaport kontrolü veya gümrüğe tabi eşya beyanı yapılmıyor. Aniden, Birleşik Krallıktasınız.

Şiddet ve belirsizlik tarafından onlarca yıldır perişan bir durumda olan Kuzey İrlanda bugün yenilenmiş bir millet haline geldi. 1998’de Hayırlı Cuma Anlaşması barış için temel oluşturdu ve gelecek için umutları artırdı. Bundan dolayı Birleşik Krallık’a bağlı olan bu ülke yatırım ve yeniden geliştirme akınına uğradı. Derry kendi havalı, artistik şehir konumuna yeniden ulaşırken ve göz kamaştırıcı Causeway sahili her yıl daha fazla ziyaretçi kabul ederken Belfast çılgın gece hayatının yaşandığı bir şehir haline geldi.

Belfast’ı bölen ve Kuzey İrlanda’yı kopartarak on yıllarca öncesine götürmek isteyen hırslar gibi hala daha belirsizlik zamanlarını hatırlatan birçok şey var. Fakat nadir görülen bu ters durumlara rağmen genel atmosfer iyimserlik konusunda kararlı.

İrlanda Yönüne Uçan Havayolları