Ürdün Uçak Bileti

Ürdün Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Asia/Amman

TRANSLATOR

Dil

Jordan - Arabic

Para birimi

Jordanian Dinar

Telefon kodu

962

Başkent

Amman

Ürdün

Ürdün Hakkında

Savaş bölgesindeki güvenli cennet… Ürdün dünya mirası bölgeleri, sıcak şehirleri ve ilham verici çöl manzaraları ile yüzyıllardır ziyaretçilerini hoşnut bırakmıştır.

Antik Çekicilik

Ürdün’ün ziyaretçileri karşılamada kendine has gelenekleri vardır. Efsanevi kral yolunda, Nebatili tüccarlara baharat karşılığında buhur taşıyan yüklü deve kervanları, Romalı lejyonerler, Müslüman orduları ve azimli haçlı ordusu bu topraklardan geçmiş ve ardında etkileyici anıtlar bırakmışlardır. Roma amfi tiyatrolarının, Haçlı kalelerinin ve Hristiyan mozaiklerinin içinde bulunduğu bu anıtlar, eski yapıtlara ve dinlerin kökenine ilgi duyan gezginleri büyülemiştir. Ziyaretçilere karşı olan misafirperverlik geleneği günümüzde de hala sürdürülmektedir.

Çöl Manzaraları

Günbatımında Wadi Rum’da bir gezintiye çıkın ve T.E. Lawrence’ın (Arabistanlı Lawrence) eski kum taşlarından ve kızıllaşmış kum tepelerinden oluşan yere aşık olduğunu anlarsınız. Fakat Jordan’ın çöl manzaraları sadece güneydoğu ile sınırlı değildir. Bu manzaralar dünyanın en alt noktasındaki tuz denizini, mevsimlik suların aktığı vadileri, palmiye ağaçlarından vahaları ve kuru tepelere yayılmış bahar çiçeklerinin açışını kapsar. Küçük bir planlama ve sadece makul bir bütçe ile bu macerayı yaşayabilirsiniz.

Ürdün’ü Neden Seviyorum

Jenny Walker’ın kaleminden

İlk kez hoş geldin anlamında ‘ahlan wa sahlan’ ifadesini duyduğumda, Ürdün’ün hayat boyu yoldaşım olacağını biliyordum. Öğrenciyken T.E. Lawrence hakkında araştırma yapmaya başladığımda, Howeitat’ın alçak çadırlarına birçok kez geri döndüm, halıcılar ile beraber çay yudumladım, çobanların sabahları uyanmalarına şahit oldum. Oysaki güzel ve fazlasıyla çok sayıda güzellikle kutsanmış Ürdün cömert iyimser ruhu sebebiyle bu sadakati her şeyden önce yayıyor, yabancılara kollarını açıyor ve zayıf zenginliğini ihtiyacı olan komşularıyla paylaşıyor.

Dünyanın Harikalarından Biri

Ürdün’ün sarplık kumtaşlarının kalbinde sıkışmış olan antik Nebati şehri Petra, ülkenin birçok antik sanat eserinin tepesindeki mücevherdir. Buckhardt 19. Yüzyılda Nekropol’un haberlerini Avrupa’ya duyurduğundan bu yana, Sig’in içinden hazineye (Petra’yı tanımlayan abide) doğru yürümek en isteksiz ziyaretçileri bile etkilerdi. Gezilecek yerlerin çoğu özellikle geniş alana yayılmış alanlar için en azından iki gününüzü vermeniz gerekir. Burayı görmek için en güzel zaman, makul miktarda yürüme gerektirse de, sabahları ve akşam geç saatlerdir.

Orta Doğudan Bir Tat

Ürdün bitmek tükenmek bilmeyen göç dalgalarıyla gelen insanları hoşgörü ile ağırlar ve bu erdemi fazlasıyla gösterir. Son zamanlarda binlerce göçmen Filistin, Irak ve çoğunlukla Suriye’den zorunlu göç etti. Savaşa ve genelde tutucu Ürdün değerlerine karşı anlayışsız olan, sürekli artan turist sayısına rağmen, belli yerlerdeki kırsal yaşam geçmişteki gelenekleriyle yaşamını sürdürmeyi başarmıştır. Ürdün modernleşme ve şehirleşmeyi geliştirmenin zorlukları ile mücadele ederken, Ortadoğu’nun itibarını kazanan en güvenli ülkelerden biri olarak kalmıştır.

Ürdün Yönüne Uçan Havayolları

Şehirler

Ürdün Havaalanları