Fas Uçak Bileti

Fas Hakkında Bilgiler

Zaman dilimi

Africa/Casablanca

TRANSLATOR

Dil

Morocco - Arabic

Para birimi

Moroccan Dirham

Telefon kodu

212

Başkent

Rabat

Fas

Fas Hakkında

Tarihi medine şehir ve çarşılarının dolambaçlı dar yolları, engebeli kıyı şeridi, geniş çölü ve yüksek dağları ile Fas Afrika’daki en kapsamlı ülkelerden biridir.

Çöl ve Dağlar

Sahra kum tepelerinden Yukarı Atlaslar’ın zirvelerine kadar, Fas gezginler için biçilmiş kaftan olabilir. Şiirsel manzaralar yerel kooperatiflerde aşırı isteyeceğiniz zengin renkli ve desenli halılar gibi Kuzey Afrika’nın yüksek dilimini kaplıyor. Dağlar – sadece ünlü Yukarı Atlaslar değil aynı zamanda Rif ve Sahra vahalarına yol açan bronz sıralar – sade ve nefes kesici zevkler sunuyor: kuru havada parlayan gece semaları ve Tizi n’Test geçidinden pofuduk bulut kümesine doğru görünümler. Daha alçak zeminde, engebeli sahil şeritleri, ağaçlı tepelerde şelale ve mağaralar ve muazzam bir çöl vardır.

Geleneksel Hayat

Değişik bölge hayallerinizi canlandırabilir ama Fas’ın Berber, Arap ve Sahravilerinin gerçek hayatını şekillendirmektedir. Tabiatın yapay özellikleri olan cami ve kesbahlarına katılan asfaltlarıyla zarar veren çağdaşlığa rağmen, Faslı insanlar çevreye sıkıca bağlı kalıyorlar. Güneyli göçebe ‘Mavi Adamlar’ çölün yakıcı alanlarına ellerinde cep telefonları ile kaftan ve turban içinde göğüs geriyorlar. Aynı şekilde, Berber halıcılarının teknikleri, çağdaş kooperatifler, medine baharat ticareti ve Essaouira gibi liman ve dağ köylerindeki yaşam tarzı içinden tutamlarla geleneksel hayat devam ediyor.

Tarihi Medineler

Genellikle egzotik, bazen bunaltıcı ve her daim umulmadık olan bu tarihi merkezler dingin kırsal kesimin mükemmel bütünleyicileri olan Mağrip gizemi ve çılgınlığı ile coşmaktadır. Şehre gelip kalabalığa karıştığınızda, göçebe ve tüccarların yüzyıllardır süre gelen iyi geleneklerinizi takip edersiniz. Unesco dünyanın en büyük yaşayan ortaçağ İslam şehri olan Fez medinesi ve Marakeş’te karnavalesk üzerindeki Djemaa el-Fna sokak tiyatrosuna Dünya Mirası mevkisini vermiştir.

Neden Fas’ı Seviyorum?

Paul Clammer, Yazar

Fas’a ilk kez 1993 yılında sırt-çantalı bir öğrenci olarak gittim. Bunu planlamamıştım – bir başka gerçekleşmemiş olan seyahat – ama bu hayatımın en mutlu tesadüflerinden biriydi. Marakeş’in Djemaa el-Fna’sının büyük gösterisi tarafından büyülenmiş, Merzouga’da çölde güneşten yanmış ve Jebel Toubkal’a tırmanırken su toplayarak Fez’de medine içinde mükemmel bir şekilde kayboldum. En önemlisi, bu bana geri dönmek için ilham Verdi ve son 20 yıl içinde zamanımı gezegen üzerindeki herhangi diğer ülkelerden daha çok bu harika yerde geçirdim.

Fas’a Özgü Aktiviteler

Faslı insanlarla tanışmak kafeye oturmak ve nane çayının demlemesinden ötesini içermiyor. Bunun sırrı çok fazla sığdıracak şey varken yerel halk ile zamanın akıp gitmesini izleyecek kadar yeterli zaman bırakmak: Kuzey Afrika’nın en yüksek zirvesine yürüyüş yapmak, kuskus ayıklamak, deve yürüyüşleri, pazarda alışveriş, medinede kaybolmak ve hamamda terlemek. Bu aktiviteler arasında, meşhur riyadlarda uyuyabilir, büyük meydan ve panoramik teraslarda dinlenebilir ve safran ve argan ile tatlandırılmış tajinleri midenize indirebilirsiniz.

Fas Yönüne Uçan Havayolları