Rize Otobüs Bileti

Rize Seferi Yapan Otobüs Firmaları

Adıyaman Gülaras
Adıyaman Öz Gülaras Turizm
Aksu Turizm
Ali Osman Ulusoy
As Bafra
Doğu Karadeniz
Esadaş
Golden Turizm
Has Bingöl
Kahta Petrol
Kanberoğlu
Karadeniz Golden Turizm

Rize Hakkında

Rize Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan ve çayı ile ünlü Rize, Karadeniz sahili ile;  Artvin, Erzurum, Bayburt ve Trabzon ile komşudur. Ülkemizin en çok yağış alan ili olan Rize zümrüt yaylaları, dereleri, zirvelerine ulaşılabilen dağları, çıkardığı ünlü isimleri ve değişik dil kültürüyle görülmesi gereken şehirlerden biridir.

Özellikle dereleri ünlüdür. Bu dereleri doğudan batıya sıralarsak: fırtına deresi, fındıklı deresi, Büyükdere, Pazar suyu, Karadere ve İyidere olarak bir sıralama yaparız. Yeşilin tüm tonlarının her yerde görülebileceği Rize dar tarım alanlarına karşın dağ bayır demeden çay bahçeleriyle kaplıdır. Bunun getirisi olarak il genelinde bulunan çay fabrikaları ile bölge ekonomisinin can damarına sahiptir.

Önceleri devlet tarafından işlenen çay günümüzde özel sektörün yatırımlarına da açılmıştır. Rize’nin ve çevre illerinin çoğunun ekmek kapısı olan çay fabrikaları bölgeye geniş bir istihdam sağlar. Doğu Karadeniz bölgesinin en pahalı ili olan Rize tarihi kaleleri ve köprüleriyle meşhurdur. 

Rize ilinin  ilçeleri ; Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, fındıklı, Güneysu ve Hemşin ilçeleri: ilin 330 bin olan nüfusunun sadece 118 bini kırsalda yaşar. İl alan kodu 464 olan Rize’nin plakası 53 dür.
 

Rize Otogar Hakkında

Karadeniz sahil yolunun açılmasıyla birlikte Karadeniz ile kıyısı olan tüm illerde bir kat daha önem kazanan karayolu taşımacılığı doğal olarak Rize’yi de etkilemiştir. 

Önceleri şehir merkezinin ve ilçelerin bazılarında dağınık olarak yayılmış olan otobüs yazıhaneleri ayrı ayrı hizmet verirlerdi. Bunlar sayılı firmalardı. Ulusoy, Süzer, Rizeliler vs. Otobüs şirketleri şehrin değişik yerlerinde buluna yazıhaneleri önünden yolcularını alır ya da yolcularını yazıhanelerinde bırakırlardı.

Reşadiye mahallesinde şehir merkezi ve fındıklı ilçesine yapılan otogarlarla bu yazıhaneler bir araya toplanarak modern bir otogar hüviyetine kavuşturulmuştur. Özellikle
Gürcistan bölgesine yapılan otobüs seyahatlerinin başlangıç noktası Rize olması  nedeniyle il merkezinde bulunan otogarın önemini artırmaktadır.

Otogarda çevre illere ve ilçelere hizmet veren otobüs şirketlerinin yanı sıra, Türkiye çapında otobüs şirketleri ve yöresel merkezli otobüs şirketleri de mevcuttur. Hizmet veren otobüs firmalarından bazıları ;
 • Kamil Koç,
 • Birlik Seyahat,
 • Sahil Seyahat,
 • Ses Turizm,
 • Lüks Doğu Turizm,
 • Ulusoy,
 • Süzer,
 • Metro.
Bahar aylarında en ucuz otobüs bileti kampanyalarını takip ederek siz de bu kentin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. 
 

Rize Otogarından Şehir Merkezine Ulaşım

Özellikle bahar ve yaz aylarında çok hareketlenen Rize otogarı, şehrin merkezinde Reşadiye mevkiindedir. Otogarda çevre ilçe ve illere sefer yapan irili ufaklı birçok küçük yazıhane de bulunur. 

Birçok ilde olduğu gibi Rize otogarının şehir dışına ve daha modern bir şekilde inşa edileceği ve bunun projesinin hazırlandığı bilinmektedir. Yetkililerin kifayetsiz kaldığını ima ettikleri otogar şimdiki hali ile bir şehrin ihtiyacına cevap verecek yetersizliktedir. Daha doğrusu gelen giden yolcu için her türlü olanağa sahiptir.

Şehir içi ulaşımda dolmuşlar çok sık tercih edilmektedir. En uygun otobüs bileti bulunduğunda, özellikle Trabzon yönünden çok fazla yolcu gelmektedir.
                                                                                            

Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım

Otogarın hemen yanı başında bulunan terminal taksi durağı,  (464) 223 33  92 no’lu telefonu ile hizmetinizde aynı zaman da dilek ve şikayetleriniz için emrinizdedir.
 

Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin içinde bulunan otogardan şehrin hemen her yerine belediye otobüsü ve dolmuş ulaşımı vardır. Belediye otobüsleri sabah 7 ve akşam 22 saatlerine kadar çalışmaktadır.

 
Dolmuşla Şehir Merkezine Ulaşım

Rize’de mahalle ve köy ulaşımında sık sık dolmuşlar kullanılır. dolmuşlar sayesinde kısa sürede ulaşım yapabileceğiniz gibi, otogarın önünden geçen dolmuşlara da binebilirsiniz.

En Popüler Rize Otobüs Seferleri Bilet Fiyatları

Rize Hava Durumu

 • parçalı az bulutlu
  Cmt
  parçalı az bulutlu
  10°C
 • orta şiddetli yağmur
  Paz
  orta şiddetli yağmur
  8°C
 • hafif yağmur
  Pzt
  hafif yağmur
  7°C
 • hafif yağmur
  Sal
  hafif yağmur
  7°C
 • parçalı az bulutlu
  Çar
  parçalı az bulutlu
  4°C

Haritada Rize

Rize Hakkında

Nüfus
328.979
Plaka
53
Telefon Kodu
464