Kos Feribot Bileti

- Kos
28.10.2021

Kos Adası (İstanköy) Hakkında

Kos Adası

Bodrum’a 45 dakika uzaklıktaki Kos adası, turistik bir Yunan Adası. Tıbbın babası Hipokrat’ın memleketi olan Kos’ta güzel vakit geçireceğiniz çok yer var. İstanköy Adası olarak da bilinen ada, bir turizm merkezi.

Kos’a Ulaşım

Kos Adasına Bodrum ve Turgutreis’ten feribot seferleri düzenlenmekte. Turgutreis’ten 45 dakika süren yolculuk, Bodrum’dan biraz daha uzun olabiliyor. Günübirlik giderseniz gidiş dönüş bileti daha uygunken, konaklamalı gidildiğinde daha pahalı oluyor. Bilet çıktınızı giderken mutlaka alın.

Adaya ulaştığınızda size konaklama için yardımcı olacak aracılar bulunuyor ve ayrıca isterseniz araç, motosiklet, bisiklet, ATV, buggy gibi araçları kiralayarak da adada rahatlıkla gezebilirsiniz. Adada yollar tek şerit, bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Feribotla Kos’a Gidiş İçin Vize ve Gerekli Evraklar

Yunan adaları, Türkiye sahillerinden görülecek kadar yakın ancak gitmek için vize gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanların istediği zaman adaya gitmesi mümkünken, diğerleri için ise Schengen vizesi gerekiyor. Bu vizeyi alarak isterseniz günü birlik, isterseniz de konaklamalı olarak gitmeniz mümkün.
 
Diğer alternatif ise birkaç yıldır uygulanan "Yunanistan kapı vizesi" uygulaması. Bu vize Yunanistan tarafından Türkiye, Rusya, Belarus ve Ukrayna vatandaşlarına veriliyor. Türk vatandaşları için, Türkiye’ye en yakın altı ada olan Sakız, Samos, Midilli, Rodos, Meis ve Kos adasına gidiş sağlıyor. Kapı vizesi almak için bir turizm acentesine en az 3 gün önceden başvurun ve gerekli belgeler olan Pasaport fotokopisi, varsa Schengen vizesi fotokopisi, kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu  gerekiyor.
 
Bu belgeler dışında gidiş dönüş bileti ile konaklamalı gitmeniz halinde Otel rezervasyon konfirmesi isteniyor. Bu huşuları acenteler de halledebilmektedir. Kapı vizesi almanız halinde maksimim 15 güm süreyle ve çift giriş için vize alabiliyorsunuz.
 
Kapı vizesi 55 euro iken Yunan konsolosluğundan alınacak vize 60 eoru yani arasında yaklaşık 5 euro gibi fark var. Bu nedenle daha uzun süreli olan konsolosluktan alacağınız vize daha karlı ama daha zahmetlidir.

Kos’ta Konaklama

Kos Adası bir turizm merkezi olduğu için konaklama seçenekleri de oldukça çok. En lüks otellerden tutun da butik oteller ve pansiyonlara kadar pek çok seçenek mevcut. Dimitri Beach Resort Hotel ve Aqua Blue Botique Hotel en lüks iki otel denilebilir. Ancak günlüğü 100 TL’ye kalmanız mümkün olan küçük, butik oteller de mevcut. ada hayatını yaşamak isteyenler için bunlar daha uygun olabilir.

Kos’ta Gezilecek Yerler

Adadaki gezilecek yerler genellikle Kos merkezde bulunuyor. Bu nedenle günübirlik gelmişseniz akşama kadar yürüyerek merkezde gezmeniz mümkün. Ancak doğayı ve plajları keşfetmek isterseniz bir araç gerekli.

Tıbbın babası Hipokrat buralı olunca Hipokrat meydanı ve Hipokrat ağacı da adada yerini almış. Buranın hemen yanında ise Loziya Cami ile az ilerisinde bir Osmanlı camisi olan Defterdar Camii bulunuyor. Tarihi bir gezi isteyenler için Neratzia Kalesi ve Asklepion tarihi kalıntıları görülmeye değer.

Adanın Kefalos tarafında bulunan Ag. Stafenos plajı serinlemek için iyi bir seçenek.

Kos’ta Nerede, Ne Yemeli?

İstanköy’de ne yemeli denilince akla ilk gelen tabi ki deniz ürünleri ve bunlarla yapılan makarna, salata ve ızgara çeşitleri. Adada bulunan en meşhur yer bir Türke ait olan restoran Ali ve burada Türk yemekleri ve Yunan yemekleri harmanlanıyor. Diğer bir popüler yer de Nick the Fisherman. Buraya yazın gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanızda fayda var. eğer ki eğlence de istiyorsanız Caravelle’de sirtaki ile eğlenmeniz mümkün.

Kos Seferleri ve Bileti Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat

Kos Hava Durumu

 • parçalı bulutlu
  Per
  parçalı bulutlu
  18°C
 • açık
  Cum
  açık
  17°C
 • açık
  Cmt
  açık
  17°C
 • hafif yağmur
  Paz
  hafif yağmur
  18°C
 • açık
  Pzt
  açık
  17°C

Haritada Kos

Kos Yönüne Seferler

Kos Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları