Chios (Sakız Adası) Feribot Bileti

- Chios (Sakız Adası)
24.02.2019
Online İndirim Kuponu

Chios (Sakız) Adası

sakız adası

Avrupalılar tarafından Chios olarak adlandırılan bu ada halkımız arasında ise Sakız Adası olarak bilinmektedir. Bu ada içerisinde hem doğa güzellikleri hem de mimari güzellikler bulundurur. İşte bu güzelliklerden sizlerin de mahrum kalmaması için sizlere bu yazımızda sakız adasının güzelliklerinden bahsedip nasıl gidebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Gezilecek Yerler

Sakız adası labirent şeklinde dizayn edilmiş taş evlerden oluşan köylerden ibarettir. Bu şekilde toplam 20 köy bulunmaktadır. Bu köylerin içerisinde gezerek sizler de adeta tarih soluyabilirsiniz.
Sakız adasının kalbi olan Chios'a sizlerin de gitmenizi tavsiye etmekteyiz. Zaten tur şirketleri sizleri direkt burada indireceklerdir. Bu sayede gezmeme gibi bir durumunuz da olmayacaktır.

Bir diğer gezilecek yer ise Nea Moni Manastırı olmaktadır. Dünya Kültür Mirası içerisine UNESCO tarafından dahil edilen bu yapı Bizans Döneminden kalmıştır.

Gezilecek yerler arasında muhakkak yer alması gereken bir diğer mekan ise Lagkada'dır. Denize sıfır olması ve çevresinde eğlence mekanlarının da olması burayı cazip hale getiren unsurlardandır.

Yöresel Lezzetler

Sakız adasında deniz ürünleri başta olmak üzere birbirinden farklı birçok yemek çeşidini bir arada bulabilirsiniz. Türk mutfağına benzeyen mutfak kültürü sayesinde yediklerinizden zevk alacağınıza eminiz.

Bu yemekleri bulabileceğiniz güzel restoranlardan birisi Agyra Restaurant olmaktadır. Birbirinden güzel yemekleri ve mezeleri ile görülmeye değer bir yerdir. Fiyatlar euro üzerinden hesaplandığı için biraz pahalı gelebilir. Ancak bu durum her yerde böyle olacaktır.

Hotzas Restoranı da Akdeniz yemeklerini sofrasında taşıması sebebiyle oldukça tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Her damak tadına uygun lezzetleri beraber bulabileceğiniz bu yer sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeniz için de oldukça uygundur.

Sakız Adasına Nasıl Gidilir

Yukarıda kısaca anlattığımız Sakız Adasına nasıl gidilir diye merak ediyorsanız o halde sizler için ayrıntılı bir şekilde anlatalım.

Öncelikle bu yolculuğun yurtdışı seyahati olduğunu unutmayınız. Bu nedenle eğer yurtdışına çıkmada bir probleminiz var ise bu durumda Sakız Adasına da gitmeniz mümkün olmayacaktır.

Eğer Yunanistan üzerinden gitmek isterseniz o halde havayolunu kullanmanız gerekmektedir. Ancak eğer Türkiye'den gidecek iseniz bu durumda en ideal yol Çeşme'den feribot ile gitmektir. Buradan Sakız Adası yaklaşık olarak 30-45 dakika arası sürmektedir. Bu sayede sizler de çok kısa bir süre içerisinde bu adaya ulaşarak gezmelerinize başlayabilirsiniz.

Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahati olması nedeniyle vize almanız zorunludur. Ancak Yunanistan’a kapıda vize işlemleri uygulaması olması nedeniyle vize almak son derece kolay olacaktır. Bu kapsamda tek yapmanız gereken gerekli belgeleri acentenize vermektir. Böylelikle acenteniz sizin adınıza vize alabilecektir. Ancak bunun için belgeleri 3-4 gün öncesinden acentenize göndermeniz gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

Vize başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapabilmek için şu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir: en az 6 aylık geçerlilik süresi bulunan bir pasaport, bu pasaportta iki sayfalık boş yerin olması gerekmektedir, gidiş dönüş bileti, otel rezervasyon bilgileri, iki adet biyometrik fotoğraf. Bu belgelerin yanı sıra ayrıca gerekli vize harcı gibi masrafları da yatırmanız gerektiğini unutmayınız.

Bunların hepsi zaten acente tarafından sizlerden istenilecektir.

Bu sayede elde edeceğiniz vize ile sadece bir defaya mahsus olmak üzere giriş çıkış yapabileceğinizi de ifade edelim. Ayrıca bu vizenin süresi de 15 gündür. Tüm bunların yanı sıra eğer pasaportunuzda KKTC damgası var ise bu durumda da Yunan Adalarına girmenize izin verilmeyecektir. Ayrıca vermiş olduğunuz harçlar da iade edilmeyecektir.