Chios (Sakız Adası) Feribot Bileti

- Chios (Sakız Adası)
05.02.2023

Chios (Sakız Adası) Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Chios (Sakız Adası) Feribot biletini, bilet seçim ekranından Chios (Sakız Adası) seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
Chios (Sakız Adası) feribot bileti en düşük 20 EUR tutarından başlamaktadır.
2023-02-04 - 2024-07-27 tarihleri arası Chios (Sakız Adası) feribot bileti bulunmaktadır.
Chios (Sakız Adası) feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.
Chios (Sakız Adası) feribotu ile Çeşme - Chios arası deniz seyahati yapabilirsiniz.

Chios (Sakız) Adası

sakız adası

Türkiye kıyılarına 8 km uzaklıkta olan Chios (Sakız adası), yeşil pasaport sahiplerinin herhangi bir başvuru yapmadan tatil yapabildikleri bir yerdir. Damla sakızı üretiminin yapıldığı nadir yerlerden biri olarak ta bilinir. Sakız adasına bağlı Psara (Balık Adası) ve Oinusses (Koyun Adası) adında iki küçük ada bulunmaktadır. Güler yüzlü insanları, tertemiz sahilleri ve uygun fiyatları ile herhangi bir tura gerek kalmadan unutulmaz bir tatil yapılabilecek ender adalardan biridir.

 Sakız Adası Nerededir?

 Ege Denizinde Karaburun 'un karşısında yer alan bir Yunan adasıdır. Türkiye'ye en yakın adalardan biri olup beşinci büyük adadır. Kuzeyinde Midilli Adası, doğusunda İzmir, güneyinde ve batısında Ege denizi, kuzeydoğusunda da Samos Adası bulunmaktadır.

 Nüfusu

 Kıyı şeridi uzunluğu 213 km olan Sakız Adası, 2005 nüfus sayımına göre 53.817 kişilik bir nüfusa sahiptir. Dört bir yanı birbirinden güzel kumsallarla çevrili olan adanın yüzölçümü ise 904 km² dir.

 Coğrafi Yapısı


 Namı diğer Chios Adası ününü sakız ağaçlarına borçludur. Turizm yanında damla sakızı, turunçgiller, Yunan rakısı Uzo, zeytinyağı, incir ve vişne adanın geçim kaynağıdır. 64 köyü bulunan Sakız Adasında önemli sayıda göçmen nüfusu da bulunmaktadır. Dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Pelinnaio sıradağları Profiti İlia adı verilen zirvesi ile ünlüdür. Ilıman Akdeniz iklimine sahip olup kışları yumuşak geçer. Yaz ayları ise nadir yağmur yağan bir sezondur ve tatilciler için mükemmeldir. Damla sakızı üretimi başta olmak üzere, şarap, yağ ve incir belli başlı ihracat ürünleridir.

 Gezilebilecek Turistik Yerler


 Zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile her anın tadının çıkarıldığı bir yer olan Sakız Adası, Neolitik Çağa kadar uzanan geçmişi ile büyülüyor. Plajlarından müzelerine, mağaralarından sahilleri ve tarihi mekanlarına kadar gezmekten keyif alınan ve mutlaka görülmesi tavsiye edilen birçok adrese sahip bir ada olarak tercih ediliyor. Yunanlıların Hora, Avrupalıların Chios dedikleri Sakız Adasında gezip görülecek çok güzel mekanlar var.

 Chios


 Adanın güneyinde yer alan Chios, adanın hem merkezi hem de feribotla gelen turistlerin adaya ilk ayak bastığı yerdir. 29 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Eğitim, sanatsal, kültürel, idari ve ticari bir merkez olarak adanın en kalabalık şehridir. Halk Bahçesi ya da diğer adı ile Dimotikos Kipos, Osmanlılardan kalma Melek Paşa Çeşmesi , Homeros Kültür Merkezi, Aya Iakovos Kilisesi ve Sakız Valiliği Chios'ta görülmesi gereken yerlerdir. Mecidiye Camisi Sultan Abdülmecid zamanında yapılmış bir Osmanlı mimarisi olarak dikkat çekmektedir. Caminin üst katlarında resim galerisi ve Korai Kütüphanesi bulunur. Sakız Kalesi Kastro ise şirin dinlenme mekanları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

 Armolia


 Sakız Adasının köyleri doğal güzellikleri, zarif mimarisi ve orta çağdan kalma yapıları ile meşhurdur. Tarih kokan ve adeta bir film sahnesi gibi olan Armolia Köyü, Seramik işçiliği ve seramik ürünleri ile nam salmıştır. Merkeze 20 km uzaklıkta olan köy, Mastihohoria tarihinin ana merkezidir. Çömlek üretimini aşama aşama izlemek isteyen turistler hatıra olarak seramik ve çömlekten yapılmış ürünler satın alarak dönmektedir. Köy meydanında yer alan Vretos Manastırı orta çağdan kalmadır. Armolia'ya kadar gelenler Vretos Manastırını görmeden gitmiyor.
 Daracık sokakları ve sevimli meydanları ile Kalamoti köyü, sahil keyfinin doyasıya çıkarıldığı Komi köyü, adanın en büyük ve en güzel köylerinden olan Pyrgi köyü ve 14. yüzyıldan kalma Olympi köyü en çok ziyaret edilen diğer köyler arasında yer alıyor.

 Nea Moni Manastırı

 
 UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Nea Moni Manastırı mozaikleri ile ünlüdür. 11. yüzyılda yapılmış olup Yunanistan'ın en önemli Bizans eserlerindendir. Uluslararası bir öneme sahip olan manastır 1.000 yıldan yaşlıdır. Meryem Ana'ya ithaf edilen Nea Moni Manastırı görülmeye değer ender tarihi eserlerden biridir. Mozaikleri Yunanistan'daki üç koleksiyondan biri olarak kabul edilir.
 
 Rivayete göre 1.000 yıl önce Nea Moni Manastırının olduğu yerde bir yangın çıkar. O sırada Iosif, Nikita ve Ioanni adında 3 keşiş Sakız Adasında bir mağarada inzivaya çekilmiş çile doldurmaktadır. Keşişler yangını takip eder ve bir ağaca asılı kucağında bebek olan bir Meryem Ana ikonası bulur. Keşişler bunun hayırlı bir işaret olduğunu düşünüp o sırada Midilli Adasında sürgünde olan senatör Monomachos’a bildirir ve kendisinin yakında imparator olacağını dile getirirler.
 
 İki yıl sonra Monomachos Bizans IX. Konstantin'i olarak imparator olur. İmparator ve eşi Zoe keşişlere şükran borcunu ödemek ister ve ikonanın bulunduğu yere Nea Moni Manastırının yapılması için emir verirler. Dönemin el yazması kitapları burada çoğaltılmıştır.

 Mavra Volia Plajı


 Plajları ile ünlü olan Sakız Adasında siyah kumlu tek plaj Mavra Volia Plajıdır. Merkeze 30 km mesafededir. Yunanistan'ın en ünlü plajı olup çakıl taşları volkanik patlamalarla siyah renge bürünmüştür. Koyu mavi ve derin denizi, kayalık yapısı, otelleri, tavernaları ve restoranları ile büyüleyicidir. Pyrgi'ye sadece 5 km uzaklıkta olan plaj, deniz ürünleri ile meşhur restoranlarında turistlere eşsiz lezzetler sunmaktadır. Volkanik siyah çakıl taşları ile plajı görülmeye değerdir.

 Sakız Adası Kalesi

 
 Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan Sakız Adası Kalesi Ceneviz egemenliğinden kalmadır. 1694'de Cenevizliler tarafından yapılan Porta Maggiore giriş kapısı kalenin güneyindedir. Günümüzde sadece kalenin kuzeybatısında yer alan Portello (Yukarı Kapı) dan kaleye giriş yapılmaktadır. Deniz ve kara duvarları iki parça olarak ayrılmıştır. Yerleşimi düzensiz beşgen şeklinde olup savunma burçlarına sahiptir.
 
 Savunma burçlarının sadece sekiz tanesi iyi durumda olup günümüze kadar gelmiştir. Eski yunan dönemlerine dayanan kale içi yerleşimi Romalılar ve Bizanslılar döneminde sürekli kullanılmıştır. Bizans İmparatorluğu tarafından 1329 yılında ele geçirilen kale 1346 yılına dek Bizans İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. Sonrasında ise Ceneviz Şehir Devleti egemenliğine girer.
 
 Orta çağ boyunca adanın siyasi ve askeri yönetim merkezi olarak kullanılan Sakız Adası Kalesi, 1566 yılında Piyale Paşa tarafından ele geçirilmiş, bu arada 6 ay Cenevizlilerin yönetimine geçse de 1912 yılına kadar Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. 1912 yılından sonra da tekrar Yunanistan egemenliğine geçerek günümüze kadar gelmiştir.
 
 1924 yılında kale Yunan hükumeti tarafından tarihi eser olarak korumaya alınır.

 Konaklama İmkanları

 
 Sakız Adasında her bütçeye uygun oteller bulunuyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Sakız Adasında konaklama olarak oldukça ekonomik otel, apart daire ve 4 yıldızlı lüks oteller bulmak mümkündür. Adanın farklı bölgelerinde konaklama olarak turistlere oldukça fazla seçenek sunuluyor.


 
 Karfas otelleri geniş odaları, muhteşem manzarası ve konforu ile çok beğeniliyor. Pirgi Köyü çan sesleri ile uyanmak isteyenler için birçok konaklama merkezi ile unutulmaz anılar bırakıyor. Mesta köyünde konaklayanlar bir film sahnesinde hissettiren sokakları ve tarihi ile farklı bir deneyim yaşıyor. Karampela Despina butik oteli oldukça fazla ziyaretçi alıyor. Doğa ile iç içe ve sakin bir konaklama ve tatil isteyenler Kambos'u tercih ediyor.
 
 Şehir merkezindeki belli başlı oteller; Grecian Castle Chios, Pelineon Rooms, Diana Hotel, City Point Chios ve Chios Chandris'tir.
 
 En çok tercih edilen Kambos bölgesi otelleri ise; Voulamandis House, Vila Clio, Arhondico Agricultural Pansiyon, Venetis House ve Topakas House'dir.

 Festivalleri Özel Etkinlikleri

 
 Fenikelilerden gelen adı Chios Adası olan Sakız Adası; bayram, festival ve karnavalları ile ünlüdür. Ulaşım kolaylığı ile her yıl binlerce turisti ağırlayan adada coşkulu karnavallar, Paskalya bayramı ve yılbaşında düzenlenen Noel Baba Kayıkları Yarışı renkli ve eğlenceli sahnelere sahiptir.

 Mostra Karnavalı

 
 Her yıl büyük bir coşku ile gerçekleşen Mostra Karnavalı bu yıl 10 Martta ayın son cuma günü yapılacak. Sakız Adasında bu karnaval için hazırlıklar neredeyse üç ay öncesinden başlıyor. Hızlı katamarların sadece 20 dakikada ulaştığı Sakız Adası, festivalin yapılacağı kırmızı dekorasyon taşları ile meşhur Thymiana köyünde turistlere eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Tarihi orta çağa korsanlar dönemine kadar uzanan karnavalda, korsanlarla ada halkının mücadelesini gözler önüne seren "Talimi" olarak bilinen halk oyunları sergileniyor.

 Noel Baba Kayıkları Yarışı

 
 Sakız Adasında yılbaşı Noel Baba Kayıkları Yarışı ile bir başka keyifli kutlanıyor. Eski tarihlerde kağıttan yapılmış küçük kayıklar ve tekneler sokaklarda dolaştırılırken, son yıllarda bir yarış haline getirilmiş bir etkinlik olarak farklı heyecanlar yaşatıyor. Boyu neredeyse 5 metreyi bulan gemi maketleri methiyelerle en güzel teknenin seçilmesi için yarıştırılıyor.

 Roket Savaşı

 
 Sakız Adası Paskalya ve Roket Savaşı ada halkının yıllardır düzenlediği bir yarışmadır. Nisanın son haftasında yapılan etkinlikte turistlere hem eğlenceli hem de görsel bir şölen yaşatılır.

 Yemek Kültürü

 
 Sakız Adası mutfağı diğer Yunan adaları gibi deniz ürünleri ve balık üzerine yoğunlaşmıştır. Taze balık ve Yunan mutfağına özel meze ve zeytinyağlı yemekler meşhurdur. Bezelye ve kapari karışımı ya da sarı mercimekten yapılan fava Sakız Adasının en ünlü yemeğidir.Fırında sardalye, kalamr dolması, sakız köftesi, zeytinli kalamar ve ıspanaklı deniz tarağı en ünlü lezzetleri arasındadır. Damla sakızı üretimi ile bilinen Sakız Adasında damla sakızlı tatlılar, Souma, incir rakısı, Chian adı verilen kaşık tatlısı Sakız Adasına özgü yöresel lezzetlerdir.

 Alışveriş

 
 Sakız Adası mastika adındaki damla sakızı çeşitleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Birçok noktada satılan damla sakızı ürünleri yanında sakızlı kurabiye, sakızlı kahve damla sakız reçeli turistler tarafından çok rağbet görmektedir. Adanın merkezinde birçok alışveriş dükkanı, mağazaları ve satış noktaları bulunuyor. Çanak çömlek, yöresel el işi ürünleri, otantik ürünler hatıra ürünler almak isteyen turistlerin ilgisini çekiyor.

 Ulaşım Alternatifleri

 
 Çeşme limanından Sakız Adasına feribot seferleri düzenleniyor. Chios feribot bileti satın alanlar, en kolay ulaşım yolunu seçerek 20-30 dakikada adaya varıyor. Sakız Adası feribot bileti satışında Jale tur, arabalı arabasız ve gidiş dönüş bileti tercihlerine göre değişen fiyatlarla hizmet sunuyor. Jale tur feribot bileti almak için şirketin web sitesinden online bilet satın alabilir, tek yön biletlee göre çok daha ekonomik olan gidiş dönüş bileti satın alarak feribot yolculuğunu çok daha ekonomik fiyatlarla yapabilirsiniz.
 
 Sakız Adası San Nikolas feribot bileti alarak ta Çeşme Sakız Adası yolculuk yapabilirsiniz. Yunan Adalarına feribot seferleri düzenleyen şirketin web sitesinden de bilet temin ediliyor. Araba ile yolculuk edecek olanlar araba bileti satın alarak adaya kendi araçları ile geçiş yapabiliyor.
 
 Büyük araç rezervasyonları ise birkaç gün öncesinden alınıyor. Yeşil pasaport sahibi her Türk vatandaşı Yunan adalarına vizesiz giriş yapabiliyor. Sakız Adasında tatil yapmayı tercih edenler Jale Tur feribot bileti veya San Nikolas feribot bileti temin ederek kısa ve keyifli bir yolculukla adaya ulaşıyor.

Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahati olması nedeniyle vize almanız zorunludur. Ancak Yunanistan’a kapıda vize işlemleri uygulaması olması nedeniyle vize almak son derece kolay olacaktır. Bu kapsamda tek yapmanız gereken gerekli belgeleri acentenize vermektir. Böylelikle acenteniz sizin adınıza vize alabilecektir. Ancak bunun için belgeleri 3-4 gün öncesinden acentenize göndermeniz gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

Vize başvurularınızı sorunsuz bir şekilde yapabilmek için şu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir: en az 6 aylık geçerlilik süresi bulunan bir pasaport, bu pasaportta iki sayfalık boş yerin olması gerekmektedir, gidiş dönüş bileti, otel rezervasyon bilgileri, iki adet biyometrik fotoğraf. Bu belgelerin yanı sıra ayrıca gerekli vize harcı gibi masrafları da yatırmanız gerektiğini unutmayınız.

Bunların hepsi zaten acente tarafından sizlerden istenilecektir.

Bu sayede elde edeceğiniz vize ile sadece bir defaya mahsus olmak üzere giriş çıkış yapabileceğinizi de ifade edelim. Ayrıca bu vizenin süresi de 15 gündür. Tüm bunların yanı sıra eğer pasaportunuzda KKTC damgası var ise bu durumda da Yunan Adalarına girmenize izin verilmeyecektir. Ayrıca vermiş olduğunuz harçlar da iade edilmeyecektir.
 

Chios (Sakız Adası) Seferleri ve Bilet Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat
2023-02-04 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-04 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-04 Sunrise Lines 09:50 09:25 413 TL
2023-02-04 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-05 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-05 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-05 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-06 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-07 Turyol 09:20 09:00 413 TL
2023-02-08 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-09 Turyol 09:20 09:00 413 TL
2023-02-10 Erturk Lines 09:20 09:50 413 TL
2023-02-10 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-10 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-11 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-11 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-11 Sunrise Lines 09:50 09:25 413 TL
2023-02-11 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-12 Turyol 09:20 08:55 1.548,75 TL
2023-02-12 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-12 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-14 Turyol 09:20 09:00 413 TL
2023-02-15 Sunrise Lines 18:30 18:05 1.548,75 TL
2023-02-16 Turyol 09:20 09:00 413 TL
2023-02-17 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-17 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-17 Sunrise Lines 18:30 18:05 413 TL
2023-02-18 Erturk Lines 09:20 09:40 413 TL
2023-02-18 Turyol 09:20 08:55 413 TL
2023-02-18 Sunrise Lines 09:50 09:25 413 TL

Chios (Sakız Adası) Hava Durumu

 • az bulutlu
  Cum
  az bulutlu
  7°C
 • hafif yağmur
  Cmt
  hafif yağmur
  10°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  5°C
 • hafif kar yağışlı
  Pzt
  hafif kar yağışlı
  4°C
 • parçalı az bulutlu
  Sal
  parçalı az bulutlu
  5°C

Haritada Chios (Sakız Adası)

Chios (Sakız Adası) Yönüne Seferler