Samos Feribot Bileti

- Samos
05.02.2023

Samos Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Samos Feribot biletini, bilet seçim ekranından Samos seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
Samos feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.

Samos Adası Hakkında

Samos Adası
 
Tertemiz denizi, inanılmaz güzellikteki plajları ve Antik Çağ dönemini yansıtan tarihi dokusu ile Samos, Türkiye'ye oldukça yakın bir Yunan adasıdır. 3.000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen Samos adası, mitolojide tanrıça Hera'nın doğduğu yerdir. 1922 yılına kadar Osmanlı yönetiminde kalmış, daha sonra Yunanistan hakimiyetine geçmiştir.
 

 Samos Nerededir?

 
 Samos adası, Ege denizinde Dilek Yarımadası karşısında bir yer alan bir Yunan adasıdır. Türk ziyaretçi sayısının her yıl arttığı adanın başkenti ve merkezi de Samos şehridir. Türkiye'ye en yakın Yunan adalarından olup, Yunanistan'ın Oniki Adaları içindedir. Resmi dili Yunanca olup para birimi de Euro'dur.

Samos Adası
 

 Nüfusu

 
 Yunanistan'ın en büyük sekiz adası içerisinde yer alan Samos'un nüfusu 44.000 civarıdır. Yüzölçümü ise 477,395 km² olup, Yunanlıların Osmanlı'dan aldığı son adadır. Osmanlı döneminde susam üretiminin yapıldığı yer olan ada Sisam olarak anılmıştır. Samos isminin ise Fenikeliler döneminde verildiği bilinmektedir. Adanın yüksek dağları nedeni ile Fenikeli denizciler adaya "yüksek yer" anlamına gelen Sama demişlerdir.
 
Samos Adası

 Coğrafi Yapısı

 
 Yüksek dağları eşsiz güzellikte olan Samos'te yerleşim alanları kıyıya yakın ve düzlük alanların bulunduğu iç kesimlerdir. Dağlık ve kayalık bir coğrafyaya sahiptir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu adada yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
 

 Gezilebilecek Turistik Yerler

 
 Adada en hareketli turizm dönemi Haziran-Eylül arasıdır. Bu üç aylık dönem turistlerin denizin ve doğanın tadını çıkardığı, alışveriş yaparak güzel hatıralarla döndüğü bir sezondur. Deniz tatili yapmak isteyenler için mükemmel bir yer olan adada yazın sıcaklık 25-30 derece arası değişir. Muhteşem plajları, tarihi yapıları, birbirinden güzel koyları, yeşili ve mavisi ile gezilecek çok yere sahiptir. Samos tatil planı yaparken doyasıya gezip eğlenmek için tatile en az 2 günü ayırmanızı öneriyoruz.
 

 Pythagorion Kasabası

Pythagorion

 
 Pythagorion, Kokkari, Manolates ve Karlovassi kasabaları Samos'ta mutlaka görülmesi gereken kasabalardır. Pythagorion ya da diğer adı ile Pisagor, adanın en güzel kasabalarından biridir. 1955 yılına dek adı Tigani olarak anılırken, 1955 yılından sonra Pisagor adını almıştır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin çok beğendiği bir yerleşim birimidir. Kendi adı ile bilinen Pythagorion Limanı ilk insan yapımı liman olarak Akdeniz'de ünlüdür. Limanın güneybatısında 1924 yılında Lykurgos Logotheis tarafından Türk donanmalarından gelecek saldırılara karşı yapılmış Lykurgos Kalesi yer alır. Kale günümüzde birçok bölümleri ve surları yıkılmış olsa da Roma ve Bizans kalıntıları ile tarihi bir mekandır. Pythagorion UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde olan ve keyifle zaman geçirilebilecek güzel bir yerdir.
 

 Samos Adası Plajları

Lemonakie Plajı

 Agia Paraskevi Plajı
 Agios Ioannis Plajı
 Balos Plajı
 Klima Plajı
 Kokkari Plajı
 Lemonakia Plajı
 Livadaki Plajı
 Mikro Seitani Plajı
 Megalo Seitani Plajı
 Mourtia Plajı
 Pappa Plajı
 Posidonio Plajı
 Potami Plajı
 Psili Ammos Plajı
 Pythagorio Plajı
 Tsamadou Plajı
 Tsabou Plajı
 
 Samos Adası plajları ile ünlü bir adadır. Lemonakie Beach, turkuaz renkli denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz küçük bir koydur. Aracınızı hemen park edebilir ve berrak sulara dalarak tatilin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.
 
 Tsamadou Beach, pırıl-pırıl denizi ve deniz mahsulleri ile ünlü beyaz masa örtülü restoranları ile popülerdir.
 
 Kokkari Plajı, sadece plaj değil bir yerleşim alanı olarak dikkat çekmektedir. Birçok otel ve restoranı ile konaklama için de mükemmeldir.
 

 Samos Adası Müzeleri

 Bizans Müzesi

Bizans Müzesi

 Samos Şarap Müzesi

Samos Şarap Müzesi

 Pythagorion Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

 Bizans Müzesi: Tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. 1912 yılında inşa edilen binada antik heykel koleksiyonu da yer alır. Çömlek, Seramik Heykeller,, Bronz, Fildişi ve Ağaç eserler yanında el sanatları ile ilgili parçalar da görebilirsiniz. Yunanistan’ın en büyük Kouros heykeli 5 mt yüksekliğinde olup Bizans Müzesi'nde sergilenmektedir.
 Samos Şarap Müzesi: 2005 yılından bu yana ziyaretçilere açık olan Samo Şarap Müzesi, Samos şarabı ve Samos şarap üreticileri kooperatifinin şarap tarihinin sergilendiği bir müzedir. Geleneksel şarap üretiminden üretimde kullanılan aletlere kadar dönemim tüm şarap üretim ekipmanlarını görebilirsiniz.
 Samos Arkeoloji Müzesi: Pythagoreio bölgesinde bulunan Samos Arkeoloji Müzesi, Arkaik sütunlar koleksiyonu, Roma imparatorları portreleri koleksiyonu, mezar taşı süsleri koleksiyonu ve M.Ö. 2 -M.Ö. 9. yy'lara ait çömleklerle ünlüdür.
 

 Pisagor Mağarası

Pisagor Mağarası
 

 Samos Adası'nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Samos Adası'nın batısında Ege'nin en yüksek dağı Kerkis Dağı'nın eteklerindedir. Efsaneye göre Pisagor, zalim Poliktaris'e karşı çıkmış ve tutuklanıp hapis hayatı yaşamamak için Pisagor Mağarası'na sığınmıştır. Mağaraya giriş mağaranın üstünde yer alan şapelde uzanan merdivenlerle sağlanmaktadır. Şapel, Aziz Paul Latrinos tarafından Meryem Ana'ya atfedilmek için yaptırılmıştır. Pisagor Mağarası'na Marathokabos kasabasından da ulaşım mümkündür.
 

 Konaklama İmkânları

 Türkiye'ye çok yakın olan Samos, Türk turistlerin oldukça yoğun olarak ziyaret ettiği bir tatil adasıdır. Adaya yayılan küçük köy ve kasabalar otel ve motellerle unutulmaz bir tatil vadediyor. Konaklama olarak birçok alternatif sunan Samos'ta sahilden şehir merkezine kadar her bütçeye uygun otel ve moteller hizmet sunuyor.
 
 Samos Şehir Merkezine Yakın Oteller:
 Iraio Seaside View Apartment
 Sunrise Hotel
 Grand View Villas
 Samos Uygun Fiyatlı Oteller:
 Kriton Hotel
 Samos Bay Hotel by Gagou Beach
 Sunrise Hotel
 Samos Tavsiye Edilen Oteller:
 Country House In Speri Plalaiokastro
 Samian Mare Hotel and Suites
 Notis Hotel
 Samos merkezden Phythagorion ve Kokkari kasabalarına kadar hemen her yerde konaklama imkanı bulacağınız Samos, otel, motel ve pansiyonları ile konaklama ücreti olarak ta oldukça fazla seçenek sunuyor.
 

 Festivalleri Özel Etkinlikleri

 Samos Adası'nda yaz boyunca diğer adalara göre pek fazla festival düzenlenmese de“Manolis Kalamoiris” ve “Şarap Festivali” ile Samos oldukça fazla renkli anlara sahne oluyor. Tatil dönemine denk gelen bu festivallere katılabilir, farklı bir deneyim yaşayarak güzel anılarla dönebilirsiniz.
 

 Manolis Kalamoiris Festivali

 Her yıl Aralık ayında yapılan Manolis Kalamoiris Festivali sanatsal ve kültürel bir festivaldir. Festivale dünyanın dört bir yanından tanınmış müzisyenler ve tiyatro grupları katılıyor. Katılımcılara doyumsuz bir müzik ve tiyatro şenliği yaşatarak unutulmaz bir eğlence sunuyor.
 

 Samos Şarap Festivali

Samos Şarap Festivali

 Her yıl Ağustos ayında yapılan Samos Şarap Festivali, adanın meşhur şaraplarının sergilendiği ve katılımcıların eşsiz şarapların tadına bakarak keyifli anlar geçirdiği bir festivaldir. Müzik ve dans gösterileri eşliğinde adaya özel Samos şaraplarının tadına bakabilir, şaraplardan satın alarak tatil dönüşü konuklarınıza ikramda bulunabilirsiniz.
 Samos festivalleri, müzik ve dansla başlayan ve giderek ritmin yükseldiği eğlenceli ve hareketli festivallerdir. İkram edilen şarabın etkisi ile coşan katılımcılar çok renkli ve eğlenceli anlara yakından şahitlik ederler.
 

 Yemek Kültürü

 Samos mutfağı zengin Akdeniz ürünleri ile hem lezzetli hem de çok çeşitlidir. En leziz Akdeniz ürünlerini tadabileceğiniz adada eşsiz Yunan yemekleri ile damaklarınız tatlanacak. Taze deniz ürünleri Samos mutfağının en belirgin özelliğidir. Ahtapot, kalamar ve karides Samos'ta mutlaka tadına bakmanız gereken deniz ürünleridir.Yunan salatası, yemekten önce güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için muhteşemdir. Mousakka, caciki, souvlaki, saganaki ve Samos'a özel nohut köftesi olan revitokeftes, turistlerin tadına bakmaktan keyif aldıkları yemeklerdir.

Samos Yemek Kültürü
 
 Kokkari bölgesi deniz kenarında hem meşhur Samos yemeklerinin adına bakmak hem de eşsiz deniz manzarası karşısında yemek yemek isteyenlerin tercihidir. Meltemi restoran, büyük porsiyonları ile meşhur bir Kokkari lokantasıdır. Meltemi'de ahtapot, karides, kalamar, midye ve diğer deniz ürünlerini gün batımına karşı yemenin keyfine doyamayacaksınız.
 Taze balık ve mezelerle midenizin bayram edeceği Samos'ta, deniz ürünleri yanında ateşte pişmiş tavuk ürünleri de bulabilirsiniz.
 
 Pythagorion'da konaklamayı düşünüyorsanız Maritsa'nın bol zeytinyağlı yemekleri ve yine zeytinyağlı ve limonlu ahtapotu, barbun tava ve karides carpaccionun tadına bakmalısınız. Nohut köfte ve ev yapımı şarabın tadına da Agios Konstantino'ta vereceğiniz bir öğle yemeğinde bakabilirsiniz. AAA restoran, burada unutulmaz bir öğle yemeği için mükemmel bir seçimdir.
 
 Tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra Yunanistan'ın ünlü Frappe ve Mythos birasının tadına bakmanızı öneriyoruz. Orange'de narlı ve Hindistan cevizli bir dondurma yiyerek adanın sokaklarında turlamayı da unutmayın deriz.
 

 Alışveriş

Samos'ta Alışveriş

 Her yıl Türkiye'den binlerce turistin gittiği Samos'un dört bir yanında hediyelik eşya satışı yapan dükkan ve butikler bulunuyor. Eşsiz güzellikteki Samos, unutulmaz bir tatil fırsatı sunarken, tatil dönüşü adaya özel hediyelik eşyalarla tatili unutulmaz kılıyor. Alışveriş yapmak için ideal bölgeler Liman Bölgesi, Pythagorion, Vathi ve Karlovasi bölgesidir.
 

 Zeytin ve Zeytinyağı

Samos Zeytinyağı

 Samos'ta alışveriş denildiğinde ilk akla zeytin ve zeytinyağı ürünleri gelir. Adanın yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarından elde edilen zeytin ve zeytinyağı, kahvaltılar yanında diğer öğünlerin de vazgeçilmezidir. Adaya özel aromalı zeytinyağları ise tadına bakmaya değer lezzettedir.
 

 Bal

Samos Balı

 Samos için yöresel lezzetlerden biri de baldır. Çam balı ve kekik balı ile meşhur Samos'ta tatil dönüşü bal satın alanların sayısı bir hayli yüksektir.
 

 Feta Peyniri

Feta Peyniri

 Yunanlıların meşhur Feta peynirini Samos'ta bulacaksınız. En lezzetli süt ürünlerinden olan Feta peynirinden satın alarak, Yunan salatalarının vazgeçilmezi olan bu peynir türünü yanınızda götürmenizi tavsiye ediyoruz. Koyun ve keçi sütünden yapılan Feta peyniri yanında daha birçok peynir türü de bulunuyor.
 

 Şarap

 Samos'a gelip meşhur şaraplarının tadına bakmadan ve satın almadan gidenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Şarap içmeyi seviyorsanız muskat üzümünden yapılan muskat şarabı, retsina ve ritino şaraplarından almalısınız.Bu arada Samos Şarap Müzesi'ni de gezmeyi unutmayın.
 

 Uzo

Samos Adası Uzo

 Meşhur Yunan rakısı uzoyu Samos'ta da bulabilirsiniz. Karlovasi ve Vathi kasabalarında üretilen uzo, Samos'tan ayrılırken alabileceğiniz bir diğer içkidir.
 

 Ulaşım Alternatifleri

 
 Samos'a ulaşım 3 ana feribot limanından sağlanıyor. Samos feribot bileti satın alarak Karlovasi, Vathy ve Pythagorion limanlarına varış yaparak Samos'a ulaşacaksınız. Samos Star feribot bileti için sitemiz üzerinden biletleri inceleyebilirsiniz. Çeşme ve Sakız'da feribot kaldıran Samos Star, gidiş dönüş bileti ve yolcu sayısına göre değişen fiyatlarla feribot seferleri düzenliyor.
 
 Kuşadası'ndan Samos'a feribot seferleri düzenleyen Barel Travel, tek yön veya gidiş dönüş biletleri ile hizmet sunuyor. Barel Travel feribot bileti satın almak istiyorsanız, online olarak satın alabilirsiniz.
 
 Yunan adalarına feribot seferleri ile adını duyuran Meander Travel, bir başka alternatif turizm şirketi olarak dikkat çekiyor. Samos Meander Travel feribot bileti sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.
 Turizm ve yat işletmeciliği yapan Yeşil Marmaris lines, Yunan Adaları konaklama ve feribot hizmetleri ile adını duyuruyor. Samos Yeşil Marmaris lines feribot bileti için sitemiz üzerinden, online feribot biletini en ekonomik fiyatlarla satın alarak Samos tatilinizi planlayabilirsiniz.

Samos Seferleri ve Bilet Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat

Samos Hava Durumu

 • parçalı az bulutlu
  Cum
  parçalı az bulutlu
  8°C
 • kapalı
  Cmt
  kapalı
  8°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  5°C
 • hafif kar yağışlı
  Pzt
  hafif kar yağışlı
  5°C
 • açık
  Sal
  açık
  4°C

Haritada Samos

Samos Yönüne Seferler