Samos Feribot Bileti

- Samos
23.04.2019

Samos Adası Hakkında

Samos Adası

Samos Adası
, Kuşadası’na oldukça yakındır. Türkler tarafından bu ada Sisam Adası olarak bilinse de gerçek adı Samos Adası’dır.

Samos Adası Osmanlı Devleti’nin kaybettiği son adadır. Ayrıca pek çok yönden de tarihi bir geçmişe sahiptir. Bu ada Pisagor adı ile bilinen Pythagoras’ ın doğduğu yerdir. Bu nedenle adada Pythagoras köyü bulunur.

Samos Adası’na Ne Zaman Gidilmelidir?

Samos Adası pek çok törenlere ve festivallere sahne olan bir adadır. Bu nedenle bu tarihlerde Samos Adası’na gitmek; gezinizi daha eğlenceli bir hale getirir. Tören ve festivallerin yoğun olduğu zaman ise ağustos ayıdır.

15 Ağustos tarihi Samos Adası sakinleri tarafından önemlidir. Çünkü 15 Ağustos’ta Meryemana’nın göğe yükseliş töreni yapılır. Bu tam anlamıyla bir şölen havasında kutlanır. Bu nedenle kesinlikle kaçırılmaması gereken tarihlerden birisidir.

Samos adası ağustos ayında ayrıca şarap festivaline ev sahipliği yapar. Bu festivalde oldukça keyifli ve renkli görüntüler ortaya çıkar. Yunan müzik kültürünü yakalama şansı da elde edersiniz. Ayrıca bu festival sırasında; artık kaybolduğunu düşündüğünüz sokak kültürünün Samos Adası’nda devam ettiğini de fark edebilirsiniz.

Samos Adası’nda Gezilecek Yerler

Samos Adası’nda gezilecek yerler oldukça fazladır. Adanın çok büyük olmaması ilk başta gezilecek yer olmadığı yargısını doğurur. Ancak gezmeye başladığınızda bu çeşitlilik karşısında şaşırıyorsunuz.


Arkeoloji Müzesi

Samos Adası ziyaretinde gidilecek ilk yer Arkeoloji Müzesidir. Müze içerisindeki çeşitlilik ile gelenlerin ilgisini çekmeyi başarır. Samos Arkeoloji Müzesi eski ve yeni müze olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki müze de gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.


Efpalineio Tüneli

Efpalineio Tüneli antik dönemden bu yana kalarak oldukça önemli bir yer etmiştir. M.Ö. 524 yılında tamamlanmış bu tünel aslında bir su kemeridir. Bölgenin istilası sırasında adanın su ihtiyacını tamamlamıştır.


Pythagoras Heykeli

Pythagoras antik dönemin en önemli filozofları arasındadır. Samos Adası’nda yaşamıştır. Pythagoras Köyünde bronz bir Pythagoras heykeli sizi bekler. Son derece önemli olan bu heykel Samos Adası ziyaretlerinde mutlaka uğranacak bir yerdir. Ayrıca bölgede Pythagoras Mağarası da bulunur. Rivayete göre döneminde Pythagoras kaçıp saklanmak zorunda kalmıştır. Pythagoras Mağarasının saklanılan bu mağara olduğuna inanılır.

Samos Plajları

Samos Adası özellikle plajları ile meşhurdur. Plajları her zaman renkli ve kalabalıktır. Bu plajlardan en popüler olanı ise Lemonakie plajıdır. Bu plaj oldukça güzel bir koydur. Turistlerin en fazla tercih ettiği plajların başında gelir.

Samos Adası’nda Yöresel Yemekler

Samos Adası’nda yöresel yemekler genellikle deniz ürünleridir. Tüm restoranlarda taze deniz ürünleri bulunur. Bu da deniz mahsulü konusunda her restoranın seçilebilir olduğunu gösterir.

Samos Adası mezeleri ile çok popülerdir. Özellikle kurutulmuş ringa balığı mutlaka tadılması gereken bir mezedir. Fava ile birlikte sunulan bu meze; tam bir lezzet şölenidir.

Samos Adası’nda mutlaka ahtapot yemeniz gerekir. Ahtapotun her türlü pişirme şekline şahit olabilirsiniz. Hepsi de kesinlikle denenmesi gereken çeşitlerdir.

Samos Adası’na Ulaşım

Samos Adası’na ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca kapıda vize uygulaması vardır. Bu sayede giriş oldukça rahat bir şekilde sağlanır. Samos Adası’na feribotlarla ulaşım sağlanır. Pasaportunuz ile feribotlara binebilirsiniz. Daha sonra kapıya geldiğinizde vizeyi oradan alabilirsiniz. Bu durum Türkiye’ de vize işlemleri ile uğraşmak istemeyenlere oldukça kolaylık sağlar.

Samos Adası içerisinde Türk Konsolosluk yoktur. Konsolosluk işlemleri için Rodos Adası’na yöneltilir. Bu nedenle adada Türk Konsolosluk ihtiyacınız olursa Rodos Adası’nda bu hizmeti sağlayabilirsiniz. 
 

Samos Sefer Saatleri ve Bileti Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat
2019-04-23 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31
2019-04-24 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31
2019-04-26 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31
2019-04-27 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31
2019-04-28 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31
2019-04-29 Kuşadası - Samos Meander Travel 09:00 10:00 31

Samos Hava Durumu

 • parçalı bulutlu
  Sal
  parçalı bulutlu
  14°C
 • kapalı
  Çar
  kapalı
  18°C
 • açık
  Per
  açık
  18°C
 • kapalı
  Cum
  kapalı
  18°C
 • açık
  Cmt
  açık
  18°C

Haritada Samos

Samos Yönüne Seferler

Samos Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları