Patmos Feribot Bileti

- Patmos
05.02.2023

Patmos Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Patmos Feribot biletini, bilet seçim ekranından Patmos seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
Patmos feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.

Patmos Hakkında


Ege denizinde küçük bir Yunan adası olan Patmos, İncil'in vahiy olarak yazıldığı ada olması nedeni ile Ortodoks ve Katolik cemaati için önemlidir. Chora ve Skala adanın en büyük iki şehri olup başkenti Chora'dır. Grikou ve Kampos şehirleri de diğer yerleşim birimleridir. Patmos halkı Ortodoks mezhebine bağlıdır. Hristiyan hac destinasyonlarından biri olarak Hristiyan kültüründe yeri ayrıdır. Para birimi Euro, resmi dili Yunanca olan adada İngilizce de yaygın olarak kullanılıyor.

Patmos Nerede?

12 Adaların en güzellerinden biri olan Patmlos kutsal bir ada olarak kabul edilir. Ege'nin Kudüs'ü olarak ta bilinmektedir. Meryem Ana Evi ve Patlos'un Hristiyanlar için hac merkezleri olarak yeri bambaşkadır. Patmos Türkiye'nin Ege açıklarında yer alan bir Yunan adasıdır. 2.000 yıldır bir turizm merkezi olarak yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Patmos dünyaca tanınan bir Yunan adasıdır. Her ne kadar Hristiyanlar için bir Haç merkezi olsa da, denizi, doğası ve lezzetli mezeleri ile turistlerin odak noktasıdır.

Nüfusu

3.000 nüfusu ve 34,6 km² yüz ölçümü ile Patmos küçük bir Yunan adasıdır. 1912 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğunda kalan ada 1912 yılında İtalya'ya, ikinci dünya savaşından sonra da Yunanistan'a geçmiştir. Mitolojiye göre denizlerin Tanrısı Neptün ve Tanrıça Diana yani Patmos diğer adı ile Pantos adanın ilk yerleşimcileridir. M.Ö. 3.000 yılında Karesler sonra da Dorlar ve İyonyalılar adaya yerleşmiştir. 1200 yılında Venedikliler tarafından, 1537 yılında ise Türkler tarafından fethedilmiştir.

Coğrafi Yapısı

Leros ve İkaria adaları arasında bulunan Patmos, kayalık bir zeminde olup küçük koyları ve dağları ile dikkat çekmektedir. Adanın en iyi plajı ağaçlıklar ve yeşillikler içinde olan Kambos köyündedir. Bu bölgede kilometrelerce uzunlukta patika ve dar yollar yanında keşfedilmeyi bekleyen manastır ve kiliseler heyecan uyandırır.

Gezilebilecek Turistik Yerler

Denizi, kumu, güneşi ve uzun plajları ile Patmos her yıl binlerce turist akınına uğruyor. En popüler Yunan adalarından biri olan Patmos, dar sokakları, bozulmamış mimarisi, tertemiz denizi ve eşsiz plajları ile ziyaretçileri adeta büyülüyor. Patmos'ta gezerken oldukça fazla keyif alabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Skala


Patmos adasının merkezi olan Skala, adanın en canlı bölgesidir. Yunanca’da iskele demek olan Skala'ya feribotlar yanaşıyor. Kafeler, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, dar sokakları ve bozulmamış mimarisi ile görülmesi gereken yerler arasında Skala ilk sırada yer alıyor. Hora'ya ve koya bakan manzarası ile tüm mekanlar muhteşem bir manzara keyfi sunuyor.

Grikos Bay


Skala'ya 5 km uzaklıkta olan Grikos Bay sessiz ve sakin bir kasabadır. Plajları, otelleri ve restoranları ile ünlüdür. Patmos Revelation yüzme yarışı Patmos Aktis Hotels & Spa’da yapılmaktadır. Deniz manzaralı masaları, zengin açık büfesi ve bol çeşitleri ile Patmos Aktis Hotels & Spa görülmeye değerdir. Denizi, kumsalı ve restoranları ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Grikos Bay, gün batımına karşı sahildeki ahşap masalarda muhteşem deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz eşsiz yerlerden biridir. Dünyanın en güzel koylarından biri seçilen Grikos koyu, yöresel mimarisi, yöresel mimariye uygun tasarlanan alçak mimarili lüks otelleri ile popülerdir. Koyda keman sesi, kahve kokusu ve yöreye has birçok yiyecek içecek mekanı bulabilirsiniz.

Zoodohos Pigi Kutsal Manastırı


Kadın Kutsal Manastırı demek olan Zoodohos Pigi Kustal Manastırı 1607 yılında kurulmuştur. Oldukça eski olan manastırın içinde zengin bir tarih mirası bulunuyor. Manastırdaki Managia Eleousa ikonasının mucizeler yarattığına inanılıyor. İlk kaydedilen mucize de 1956 yılında tarihlendiriliyor. Tahta oymalı tabloları, 16.-18. yy da ikonlarla süslenen yapısı ile turistlerin dikkatini çekiyor.

 Chora


Tarihi bir köy olan Chora Skala kasabasına 3 km mesafededir. Her ne kadar Skala'dan yürüyerek gidildiği söylense de, taksi ile gitmeyi tercih edenler çoğunluktadır. Tipik bir Yunan köyü olan Chora'ya gitmek için otobüsleri de kullanabilirsiniz. Chora’daki manastır Hristiyanlar için hac merkezi olarak önemlidir. 70'li yıllarda müzikli eğlencelere izin verilmezken, günümüzde her şey turizme yönelik düzenlenmiştir. Chora'ya motosiklet kiralayarak gidebilirsiniz.

 Aziz Yuhanna Manastırı


11. yy manastırı olan Aziz Yuhanna Manastırında halen dini eğitimler sürüyor. Bu nedenle turist ziyaretine günün her saati açık değildir. Üstelik turistler günlük duaya da katılamıyor. Fakat gece 3'te ziyaret ve ibadet için Aziz Yuhanna Manastırına girilebiliyor.

Kambos Plajı

Patmos Adasının en iyi plajlarından olan Kambos Plajı, turkuaz renkli soğuk suyu, tertemiz kumsalı ve sakinliği ile dikkat çekiyor. Adanın kuzeyine doğru konumlanmış olan plaj hem daha sessiz hem de daha az kalabalıktır.

Lampi Plaj ve Taverna


Taze deniz ürünlerinin bulunduğu Lampi Taverna, aynı adlı plajı ile turistlerin ilgisini çekiyor. Lezzetli Flambe peyniri ile oldukça fazla beğenilirken, mezeleri, Yunan mutfağına özel lezzetleri ve uygun fiyatları ile tercih ediliyor. Plajda konumlanan mekan, plajla bütünleşen atmosferi ile turistler tarafından çok beğeniliyor.

Agios Ioannes


Dışarıdan bakıldığında mağara olduğu anlaşılmayan, mağara önündeki binası ile turistleri aldatan Agios Ioannes, 43 basamak inerek varılan bir mağaradır. Chora ya çıkan yolun yarısında çamlık bir alandadır. Mağaraya inildiğinde gerçek bir mağaranın kiliseye çevrildiği dikkat çekiyor. Şapelde dua edenleri, Agios İoannes'in Tanrının sesini duyduğunun iddia edildiği ve başını dayadığı oyuğu görebilirsiniz. Hristiyanların 7 hac yerinden biri olan kilise koyu Hristiyanlar tarafından oldukça fazla ziyaret ediliyor.

Konaklama İmkanları

Patmos, konaklama olarak 1 yıldızlıdan 5 yıldızlı otellere, butik otel, apart otel, kiralık daire ve kiralık villalara kadar oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Sunulan imkanlara göre değişen otel fiyatları konuma göre de değişiklik gösterir.
 
 Şehir merkezine yakın oteller;
 Manos House In Chora
 Apolafsis Studios
 Grikos House
 Uygun Fiyatlı Oteller;
 Yvonni Studios
 Villa Patmos Netia
 En Patmo Holiday Home
 Diğer Otel Önerileri;
 Petridi Maria Suites & Apartments
 Rafaela Apartments sayılabilir.
 
 Patmos'un saklı cevherlerini keşfetmek, en yüksek noktasından muhteşem manzarasının tadını çıkarmak ve tarihi dar sokaklarında yürüyüş yapmak son derece keyifli ve unutulmazdır. Her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Patmos'ta Temmuz ve Ağustos ayları turistik sezondur.
 Konaklama için merkeze yürüme mesafesinde temiz ve konforlu bir otel olan Blue Bay Hotel'i tercih edebilir, 5 yıldızlı bir otel istiyorsanız Patmos Aktis Otel'i tercih edebilirsiniz.

 Festivaller ve Etkinlikler

 Patmos değişmeyen mimarisi, doğası, denizi ve kumsalları yanında festivalleri ile de dikkat çekiyor. Her yıl düzenlenen festivallere katılan turistler oldukça renkli anlara şahitlik ederek güzel anılar biriktiriyor.

Dini Müzik Festivali


2001 yılından bu yana yapılan Patmos Dini Müzik Festivali her yıl Mayıs ayında düzenleniyor. Manevi içeriği ile adanın muhteşem doğası müzikle bağdaştırılarak etkileyici bir atmosfer yaratılıyor. Dini müzik festivalinin tadını çıkarmak ve adanın sunduğu güzelliklerin keyfini yaşamak isteyenler Patmos'ta tatil yapmayı tercih ediyor.

Halk Dansları Festivali


Her yıl Eylül ayında gerçekleşen Patmos Halk Dansları Festivali, yöresel kıyafetleri ve dansları ile turistlerin ilgisini çekiyor. 1970'li yıllara kadar müzikli eğlenceler yapılmazken, Patmos Halk Dansları Festivali ile artık ada çok renkli sahnelere ev sahipliği yapıyor.

Patmos Uluslararası Film Festivali


Sinemaseverlerin büyük ilgisini çeken Patmos Uluslararası Film Festivali her yıl 25-30 Temmuz ayında düzenleniyor. Uluslararası Ege Film Festivali olarak da bilinen festivale her yıl 25.000'den fazla ziyaretçi katılıyor. Kurgusal ve belgesel uzun metrajlı filmlerle ziyaretçiler oldukça keyifli bir zaman geçiriyor.

Patmos Paskalya


Paskalya'dan bir önceki pazar başlayan Patmos Paskalya, adanın kiliselerinde yapılan bir etkinliktir. Hurma yapraklarında yapılan haç veya nakışlı balık yapıtlarının dindarlara sunulduğu, ada yerlileri ve ziyaretçilere papazın kutsal yağının sürüldüğü Büyük Çarşamba ile dikkat çekicidir.

Patmos Yemek Kültürü

Taze balık ve deniz ürünleri başta olmak üzere Akdeniz mutfağının hemen her lezzetini Patmos'ta bulabilirsiniz. Plajda ve kamp alanlarında genelde fast food ve atıştırmalıklar yaygın olsa da, Patmos restoranlarında leziz Yunan yemekleri ve taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bu ünlü restoranlara bir göz atmak gerekirse;

 Mezedopoleio Tzivaeri Taverna


Deniz ürünlerinden oluşan zengin menüsü ve eşsiz Yunan mezeleri ile popülerdir. Yunan mutfağının sihirbazı olarak bilinen Yanni Ustanın en leziz tatlarını Mezedopoleio Tzivaeri Taverna'da bulacaksınız.

Benetos

Geleneksel lezzetlerin füzyon mutfağı ile birleştiği bir mekan olan Benetos, Akdeniz ve Yunan mutfağını özellikle rafine deneyim yaşamak isteyenlere en güzel şekilde sunuyor. Merkeze sadece 5 dk uzaklıkta olan restoranın manzarası ise görülmeye değerdir. Adanın en popüler restoranı olarak dikkat çekiyor. Erken rezervasyon yaptırmadan boş masa bulmanız çok zor. Manouri peyniri ile doldurulan kabak çiçeği kızartması en meşhur mezesidir. Keçi peyniri ve karpuz, Aioli’li patates salatası, deniz kestaneli spagetti restoranın en meşhur lezzetlerindendir.

Trehantiri Taverna


Taze deniz ürünleri ve diğer restoranlara göre büyük porsiyonları ile Trehantiri Taverna oldukça fazla ziyaretçi akınına uğruyor. Her zaman dolu olan mekanda taze deniz ürünlerini tadına bolca bakmak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmalısınız.
 
 Bolca yeşilliğin ve zeytinyağlıların yanında yöreye özel meze ve deniz ürünlerinin tadına bakmak istiyorsanız, her mekanı muhteşem manzaraya sahip Patmos adası aradığınız tatil merkezidir.

Pliades


Nefis manzaralı ve lüks bir apart kompleksi olan Pliades, lezzetli yemekleri ve yemeklerinde kullanılan malzemeleri ile keyifli bir yemek vakti geçirebileceğiniz bir yerdir. Ana yemeği Tuna balığıdır. Zencefil ve laym eşliğinde sunulur. Yemek çeşitleri az ama öz, mezeleri nefistir. Özellikle az pişmiş Tuna balığını muhteşem deniz ve doğa manzarası eşliğinde yemek istiyorsanız doğru adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

 Ulaşım Alternatifleri

 Patmos adasında havalimanı bulunmuyor. Adaya gitmek için en ekonmik ve en konforlu yol deniz yoludur. Patmos feribot bilet satın almak için Barel travel veya Yeşil Marmaris linesi tercih edebilirsiniz. Bodrum limanından 40 dakikada Patmos adasına varacak, web sitesinden alacağınız Barel travel feribot bileti ile ekonomik bir Patmos deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Samos adası üzerinden Barel travel ile Patmos'a ortalama 1 saatte ulaşabilirsiniz.
 
 1962 yılından bu yana hizmet sunan Yeşil Marmaris lines, Patmo s feribot seferleri için online başvurabileceğiniz bir adrestir. Patmos Yeşil Marmaris lines feribot bileti için 7/24 şirketin web sitesinden bilet rezerve edebilir, Bodrum Patmos arası gidiş dönüş bileti alarak feribot yolculuğunuzu oldukça hesaplı fiyatlarla yapabilirsiniz.
 
 Feribot biletlerinin tek yön veya gidiş dönüş oluşuna göre bilet fiyatları değişmektedir. Araçla yolculuk etmek isteyenler araç bileti almalı, araç bilet sayısının sınırlı olduğu düşünüldüğünde bilet almak için birkaç gün öncesinden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Patmos Seferleri ve Bilet Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat

Patmos Hava Durumu

 • hafif yağmur
  Cum
  hafif yağmur
  8°C
 • orta şiddetli yağmur
  Cmt
  orta şiddetli yağmur
  7°C
 • hafif yağmur
  Paz
  hafif yağmur
  7°C
 • parçalı az bulutlu
  Pzt
  parçalı az bulutlu
  5°C
 • açık
  Sal
  açık
  7°C

Haritada Patmos

Patmos Yönüne Seferler