Çeşme Feribot Bileti

- Çeşme
24.02.2019
Online İndirim Kuponu

Çeşme Hakkında

Çeşme

İzmir’in batısında yer alan şirin bir tatil beldesi olan Çeşme kasabası hakkında bilmedikleriniz burada!

Kasabada Görülecek Yerler

Çeşme İzmirlilerin olduğu kadar Türkiye’nin de tatil cennetidir. Demirleyen yatları, marinalar, Çeşme kalesi, Ayayorgi koyu, Arnavut kaldırımları ile döşenmiş sokakları, Altınkum, Alaçatı, Rum evleri, galerileri ve restoranları Çeşme de gezilecek yerlere öncelik tanıyan mekanlardır. Çeşme Türkiye’de önemli bir sörf merkezi olarak da bilinir. Alaçatı sörf alanı ve Port Alaçatı da keyifle sörf yapılabilir. Kervan sarayları ile tarihe ışık tutan Çeşme her açıdan gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Çeşmede Yemek Yenilecek Yerler

Her yerde olduğu gibi Çeşme’ de birinci sınıf ve uygun fiyatlı lokantalara bulunur. Alaçatı yat limanında Ferdi Baba Restoran, 5495. sokakta Balıkçı Niyazi Restoranı ve Cumhuriyet caddesinde bulunan Kapha, birinci sınıf lokantalara örnek olarak verilebilir. 6000. sokakta bulunan Deniz Pide Alaçatı, Hulusi Ostin çarşısı karşısında bulunan Tokmak Hasan’ın Yeri,  Yeni Dalyan Yolu Yeni Çarşıda bulunan Kumrucu Hikmet ve İzmir caddesinde Kumrucu Hüseyin restoranları uygun fiyatla Çeşme de yemek yenilecek yerlere örnektir.

Çeşme Adalar

Eşek Adası Çeşme kasabasından 1 saat uzaklığa sahip eski adıyla Goni adası, günübirlik yaz gezintileri için idealdir ve ulaşım feribotlarla sağlanır. Konuk sever eşeklerin yer aldığı bu ada maki ile kaplı bir bitki örtüsüne sahiptir. Makri Adası Çeşme adalarından dalgıçların çokça tercih ettiği bir adadır. Açık denizde yüzme hissi veren bu adanın Kuzey Batısı’nda Yatak Odası olarak adlandırılan küçük bir ada daha bulunur.

Çeşme Feribot Limanı

Çeşme’nin merkez çarşısında bulunan Rumeli Pastanesi’ne Çeşme Limanı 0.81 km mesafede bulunur. ESHOT otobüs durakları Çeşme limanına yakın olup mavi ile işaretlenmiştir. Duraklardan geçen ESHOT otobüslerin tercih edilmesi ile limana ulaşılabilir. Çeşme Kalesi’nden limana ulaşmak 0.58 km mesafede olup kısa bir yürüme mesafesinde bulunur. Erturk Lines Ulusoy limanın telefon numarası İzmir kod numarası ile 712 66 88 olmaktadır.

Çeşme’nin Tarihi

İzmir’in küçük ve şirin kasabası olan Çeşme adını bölgede bulunan çok sayıda çeşme olmasından almıştır. Maraş çeşmesi, Mehmet Kethuda çeşmesi, Ömer Ağa çeşmesi, Hafize Rabia Hatun Çeşmesi, Şerif Ağazade Seyyidi Hasan Ağa ailesi Hacı Salihe çeşmesi, Kitabesiz Eski çeşme, Kaymakam Sadık Bey çeşmesi, Kabadayı çeşmesi, Kandıra, Meiş İbn’i Ahmet, Murabutzade Hüseyin Kaptan, Şekerci, Marifi Dergahı Şeyh Yusuf Efendi ve İki Eski çeşme bölgede yer alan çeşmelerdir.

Yunan Adalarına Nasıl Gidilir?

Yunan adalarına gidebilmek için öncelikli olarak lacivert pasaport ve Shengen vizesi alınması gerekiyor. Vizeye başvuru yapılırken bütün seyahat biletleri ve otellerin önceden ayarlanmış olması şartı vardır. Tek girişlik Yunanistan vizesi 15 günlük süreci kapsar. Yurt dışı çıkışı içinde gerekli ücretin ilgili mercie yatırılmış olması gerekir.  Yani keyifli bir Yunan adası tatili için vize işlemlerinin hepsi tamamlanmış olmalıdır. Sakız adası, Rodos adası, Mikanos adası, Kos adası, Midilli adası, Samos adası Çeşme’den ulaşılabilen Yunan adalarıdır. Feribotlar ile Yunan adalarına gidilebilir.

İzmirde Konsolosluk Nerede?

Yunan adalarına düzenlenecek tatil planı için İzmirde konsolosluk nerede sorusu için gerekli ayrıntılar şunlardır: Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir’de Alsancak’ta bulunur. Posta kodu 35220, Atatürk caddesi, no:366/1A adres bilgileridir. Yunanistan’a gitmek için vize başvuru işlemleri buradan gerçekleştirilir. Eğer kısa süreli olarak Yunanistan’a gidilmek isteniliyor ise Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği Vize Hizmet Merkezleri vasıtasıyla vize başvurularını kabul eder. Uzun süreli tatil için ise şahsen konsolosluğa başvuru yapmak gerekecektir. 
 

Çeşme Hava Durumu

 • orta şiddetli yağmur
  Paz
  orta şiddetli yağmur
  6°C
 • parçalı bulutlu
  Pzt
  parçalı bulutlu
  8°C
 • açık
  Sal
  açık
  9°C
 • parçalı bulutlu
  Çar
  parçalı bulutlu
  8°C
 • açık
  Per
  açık
  7°C

Haritada Çeşme

Çeşme Yönüne Seferler

Çeşme Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları