Tunceli Otobüs Bileti

Tunceli Seferi Yapan Otobüs Firmaları

Tunceli Hakkında

Tunceli Tunceli, Yukarı Fırat bölgesinde yer alan ve eski adı Dersim olan Ermeni hareketlerinde önemli rol oynamış bir kenttir. ilk komünist belediye olan Ovacık da bu kenttedir.

Bir dönem Elazığ’a bağlı olan ve daha sonra Tunceli adını alarak yeniden il olan kent, 372 köyden ulaşmaktadır. Geçit vermeyen dağlar diyarı olan Tunceli, oldukça fakir bir kenttir. Devlet desteklerinin yetersiz olması ve jeolojik yapının uygun olmaması nedeniyle bölgede sanayi konusunda bir gelişme yaşanmamaktadır.

Tunceli, Çengel boynuzlu yaban dağ keçisi ile bilinmektedir. Çeşitli tarihi kalıntılarıyla ünlü olan birkaç turistik merkez ve kaplıcalar Tunceli yerli halkının tercih ettiği alanlardandır. Ceviz ağaçları, bal ve süt ürünü üretimleri ile ünlü olan bu kent, yakın illerde bulunan havalimanlarından havayolu ile ulaşım sağlamaktadır.

Karayolu pek gelişmemiş olan Tunceli’de bazı yollar hala sağlam değildir ve bu nedenle ulaşımda güçlükler yaşanmaktadır. Terör sorunu nedeniyle ulaşımda zorluklar yaşanabilen kentte, her zaman sabit seferler düzenlenmektedir.

Birçok tarihi cami, türbe ve kalıntı bulunan şehirde restore edilmesi ve koruma altına alınması gereken birçok eser bulunmaktadır.

Tunceli Otogar Hakkında

Tunceli otogarı, oldukça eski ve yenilenmesi gündemde olan bir otogardır. Ancak hala eski otogarda hizmet veren Tunceli terminali, birçok büyükşehre düzenli otobüs seferleri ve sabit bilet fiyatları avantajları sağlamaktadır.

Otogarda küçük bir büfe ve yazıhanelerden başka bir dükkan yoktur. Yerel firmalardan her zaman  en ucuz otobüs bileti bulmak mümkündür. Hizmet veren otobüs firmalarından bazıları;
 • Can Dersim,
 • Barış Turizm,
 • Zile Barış Turizm.
Otogarla iletişim kurmak için (0428)  212 48 59 numaralarından bilgi alabilirsiniz. Alibaba merkezde bulunan otogar, servis araçları ve yolcu araçlarının karışık bir şekilde yer aldığı şekilde düzenlenmiştir.

Otobüsten indiğinizde sağ bölümde yer alan servis araçları, farklı güzergahlar ve şehir merkezine gitmektedir. Ayrıca ulaşım için minibüslerden de yararlanabilirsiniz. 

Tunceli Otogarından Şehir Merkezine Ulaşım

Otogardan şehir merkezine ulaşmak için kullanılan servisler ve dolmuşların dışında, taksi ve halk otobüsleri de kullanılmaktadır.

Tunceli’den yılın her dönemi, Çemişgezek, Mazgirt, Hozat, Nazimiye, Pertek gibi ilçelere sürekli ulaşım vardır. Bazen mevsimsel sorunlar nedeniyle aksama yaşanmaktadır. Özellikle Pülümür ve Ovacık için ulaşım aksayabilmektedir.

Otogardan servisler çok fazla hizmet vermektedir ve özel dolmuşlarla da ulaşım imkanı vardır. Her mevsim en uygun otobüs bileti bulmak mümkündür.


Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım

Otogar zaten küçük olduğu için, ulaşım imkanları da kısıtlıdır. Taksi çağırmak için otogar dışındaki taksi durağından araç talep edebilirsiniz. (0428) 212 18 12 numarasından taksi çağırabilirsiniz ve şehir merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım

Otobüsle şehir merkezine ulaşmak istediğinizde, sabah saat 7’den akşam 5’e kadar otobüs bulabilirsiniz.

Otobüslerde para geçerlidir ve birçok farklı güzergahla seyahat etmeniz mümkün olmaktadır. Ancak otogara ulaşım için yararlanabileceğiniz bir otobüs hizmeti yoktur. Otobüsçülüğün gelişmediği Tunceli’de bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle birçok alan gelişmemiştir.


Servisle Şehir Merkezine Ulaşım

Otogarda hemen hemen her firmanın servis hizmeti vardır. Servisler otobüsten indiğinizde hemen karşınıza çıkar ve otobüs saatlerine göre hizmet verir. Ücretsiz olan servisler, hava şartlarından dolayı gecikmeli olarak sefer yapabilirler.


Minibüslerle Ulaşım

Şehir içi ulaşımda birçok farklı köy ve ilçeye gitmek için minibüsler tercih edilir. Elazığ ve Erzincan’a saat başı kalkan minibüs ve otobüsler dışında, Tunceli’nin ilçeleri ve köylerine de her 20 dakikada bir otobüs seferleri düzenlenmektedir.

En Popüler Tunceli Otobüs Seferleri Bilet Fiyatları

Tunceli Hava Durumu

 • açık
  Cum
  açık
  19°C
 • açık
  Cmt
  açık
  18°C
 • açık
  Paz
  açık
  17°C
 • kapalı
  Pzt
  kapalı
  17°C
 • parçalı bulutlu
  Sal
  parçalı bulutlu
  20°C

Haritada Tunceli

Tunceli Hakkında

Nüfus
86.076
Plaka
62
Telefon Kodu
428