Midilli Feribot Bileti

- Midilli
05.02.2023

Midilli Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Midilli Feribot biletini, bilet seçim ekranından Midilli seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
Midilli feribot bileti en düşük 20 EUR tutarından başlamaktadır.
2023-02-04 - 2023-09-04 tarihleri arası Midilli feribot bileti bulunmaktadır.
Midilli feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.
Midilli feribotu ile Ayvalik - Midilli arası deniz seyahati yapabilirsiniz.

Midilli Adası Hakkında

Midilli Adası
 

Ayvalık'a komşu olan Midilli adası (Lesvos), tarihe mal olmuş insanlara ev sahipliği yapmış bir adadır. Diğer adalara göre çok daha sık ormanlık oluşu nedeni ile Zümrüt Ada olarak da anılır. Osmanlı yönetiminde kaldığı günden bu yana Türkler tarafından Midilli Adası olarak adlandırmaktadır.
 

 Midilli Adası Nerede?

 Yunan adalarından biri olan Midilli Adası Ege denizinin kuzeydoğusunda yer alıyor. Başkenti Mytilene olan Midilli adası, Yunanistan'ın Girit ve Rodos (Eğriboz) adalarından sonra en büyük üçüncü adasıdır. Türkiye'nin Ayvalık ve Burhaniye ilçelerine yakındır.
 

 Coğrafi yapısı

  İki büyük körfez olan Yera ve Kolonya körfezleri yanında birçok koylara ve burunlara sahiptir. Zeytin ağaçları olarak oldukça zengin olup yüksek dağları, ovaları ve sık ormanları ile gözdedir. Tarım ve zeytinyağı üretimi ekonominin temel taşları olsa da balıkçılık ve hayvancılık ta ekonomiyi önemli ölçüde etkilemektedir.
 
 Bitki örtüsü ile oldukça fazla kuş çeşidine sahip olan Midilli Adası, kuş gözlemcileri için vazgeçilmez bir yerdir. Ippion, Perama, Kalonya (Kalloni) ve Herse (Eressos) en önemli ovalarıdır. En yüksek dağları Psilokoudouno, Olymbos ve Lepetimnos olan Midilli adasında zeytin ağaçları yanında çam, kestane, köknar, kayın ve çınar ağaçları bolca bulunur.
 

 Nüfusu

  Nüfusu 115.000 olan Midilli adası, 2 154 km² yüzölçümüne sahiptir. 13 belediyeye sahip olan ada Doğu Sporatlar grubunda yer alır. Resmi dili Yunanca olup para birimi Euro'dur.
 
Midilli Adası Gezilebilecek Yerler

 Gezilebilecek Turistik Yerler

 Yöresel yemekleri, denizi, kumu ve güneşi yanında kaleleri ve müzeleri ile gezilecek tarihi ve turistik birçok yere sahiptir. İster gecelik ister 3-4 günlük bir tatil olsun; doğası, birbirinden güzel koyları ve tarihi mekanları ile tüm beklentileri karşılayan bir ada olarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Hem tatil hem de turistik bir gezi düşünenler Midilli adasını tercih etmektedir.
 
 Restoran, cafe ve tavernalar liman çevresinde ve ara sokaklarda yan yana sıralanmış vaziyettedir. Hatta cafeler gündüz restoran gece ise bar olarak keyifle vakit geçirilen yerlerdir. Popüler mekanlardan biri olan Monkey bunlardan biridir. Beach bar için tavsiye edilen mekan ise Pluz'dır.
 

 Midilli (Mytilene)

  Adanın merkezinde yer alan Midilli (Mytilene), Midilli Kalesi ve Agios Therapon Kilisesine ev sahipliği yapıyor. Adanın en çok görülmesi gereken yerlerinden biri olan Midilli Kalesi limana yakınlığı ile dikkat çekmektedir. En uzun caddesi Ermou Caddesi olup, Midilli Arkeoloji Müzesi ve Yeni Camii ile birlikte aynı çevrededir.
 
 Roma döneminin sanatsal eserlerinin görüldüğü Midilli Arkeoloji müzesi, iki farklı binası ile tarihsel bulguların yakından görülebileceği bir yerdir. Ünlü şair Sappho atfedilen Sappho Meydanı Midilli sahilinde olup görülmeye değerdir. Tarihi dokusu, geniş limanları, uzun sahilleri ve canlı şehir hayatı ile Midilli turistlerin uğrak noktaları arasındadır.
 
 Midilli'ye adım atar atmaz göze çarpan Gataluzi Kalesi, yaz aylarında tiyatro, müzik, opera ve festivalleri ile popülerdir. Adanın bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan şık barlar ve kafeler hediyelik eşyaların, zeytinyağı ve Yunan rakısı Uzonun satıldığı yöresel dükkanlar cadde ve sokaklarda turistler için mükemmel bir eğlence ve alışveriş yerleridir.
 
Midilli Adası

 Molivos (Mithymna)

  Uçsuz bucaksız denizi ve olağanüstü manzarası ile Molivos, adanın en popüler beldeleri arasındadır. Mitolojiye göre Mithymna adını Orta çağda kral Makara’nın kızlarından birinin adından almıştır. 1965 yılında tarihi ve doğası ile korumaya alınan Molivos, günümüze dek doğal görünümünü korumayı başarmış bir kasabadır. Geçmişin tarihini ve sosyal yaşamını kusursuz bir şekilde yansıtan geleneksel mimarisi görülmeye değerdir.
 
 1960'lı yıllardan sonra turizme açılan Molivos, bölgenin en popüler turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Her yıl yerel ve uluslararası kültürel etkinlikler ve konferanslar düzenlenmektedir. Yapılan tiyatro gösterileri, sanat sergileri, konser ve folklor etkinlikleri yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir beğeni ile takip edilmektedir.
 
 Bizans Kalesi, Arnavut kaldırımları ile yürüyüş için tercih edilen Agora Caddesi, kilise, bar, restoran ve kafelere yakın olan Pitoresk Limanı hoşça vakit geçirilebilecek yerlerdir.
 Gece hayatı ve yeme içme olarak Midilli adasının en eğlenceli ve en renkli bölgesinde olmak isteyenler için tavsiye edilmektedir.
 
Molivos

 Plomari

  Adanın en büyük ikinci kasabası olan Plomari, Midilli'ye 43 km uzaklıkta olup adanın güneyindedir. Yunan mimarisinin tüm ihtişamı ile gözlemlendiği "Eski Şehir" bölgesi tarihi dokusu ile turistlerin gözbebeğidir. El değmemiş plajları, tarihi evleri ve küçük tavernaları ile Plomari, yedi farklı köyden oluşan otantik bir kasabadır.
 
 Yunan rakısı Uzo ilk kez Plomari'de üretilmiştir. Midilli adasındaki Uzo fabrikaları bu bölgededir. Türklerin en çok tercih ettiği Uzo markası olan Barbayanni'nin fabrikası Plomari'dedir. 150 yıllık bu fabrikayı gezmeden Plomari'den ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Uzo markası Barbayanni'nin diğer fabrikalarda üretilen Uzodan çok daha lezzetli olmasının nedeni olarak bölgenin kaliteli su kaynağı ve nitelikli anason üretimi gösteriliyor.
 
 Kayalık bir zemin üzerinde konumlandırılan Plomari'de zeytinlikler, küçük kanyonlar, dağlar, derbentler ve yarı dağlık bölgeler dikkat çekiyor. Altın renkli plajları, inanılmaz dağ manzarası ve zengin bitki örtüsü ile ziyaretçilere unutulmaz bir tatil yaşatıyor.
 
 Geleneksel mimari yapısı bozulmadan günümüze dek gelmiş turistik bir kasaba olarak büyük eski konakları, tarihi ahşap yapıları, zeytinlikleri, tabakhaneleri ve renkli köy evleri her yıl turist akınına uğruyor.
 
Midilli Adası Plomari

 Konaklama İmkanları

 Yunanistan'ın en güzel adalarından olan Midilli, yaz ayları yoğun olmak üzere tüm yıl boyunca turistleri ağırlıyor. Kültürel ve tarihi zenginlikleri yanında doğal güzelliklerin de bir arada olduğu huzurlu bir ortam olarak tercih ediliyor. Midilli'yi gezip görmek için en az 1-2 gün konaklamak gerekmektedir.
 
 Midilli Limanı başta olmak üzere adanın kıyılarında oldukça fazla konaklama tesisi dikkat çekiyor. Koyları ile meşhur olan Midilli'de lüks apart ve otellerin birçoğunun kendine özel plaj alanları da vardır.
 
 Adada 5 yıldızlı dev oteller olmasa da adanın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna uygun lüks ve butik konaklama seçenekleri mevcuttur. Uygun fiyatlı ve konforlu odaları ile konaklama tesisleri turistlerin ihtiyacını karşılamaktadır.
 
 Şehir merkezine en yakın oteller:
 * Container Luxury House
 * Studio In Old Town Of Mytilene
 * Magnolia Residence
 * Hotel Adonis
 * Lesvion Hotel
 
 Lüks Oteller:
 * Heliotrope Hotels
 * Pyrgos Of Mytilene Hotel
 * Lasia Hotel
 * Elysion Hotel
 * Sandy Bay Hotel
 

 Festivaller ve Özel Etkinlikler

 Midilli adası her yıl düzenlenen festival ve etkinliklerle yerli ve yabancı turistler için oldukça renkli ve eğlenceli bir yerdir. Festival, panayır, karnaval ve şölenler, izlemek veya katılmak isteyenler için unutulmaz anlardan biridir.
 
 Papalina şöleni, Uzo şöleni, anason şöleni, balıkçılar şöleni, konserler, halk gösterileri, Agia Paraskevi panayırı, Agios Pantaleimon panayırı, Profitis İlias Panayırı ve daha birçok panayır ve festivaller renkli anları ile görülmeye değerdir.
 

 Uzo Festivali

 Yunan milli içkisi olan uzo Türk rakısına benzerliği ile dikkat çekiyor. En iyi uzo içkisinin yapıldığı Midilli'de her yıl Uzo Festivali düzenleniyor. Mytilene ve Plomari'de her yıl temmuz ayında düzenlenen uzo festivaline 40'tan fazla uzo markası katılıyor. Festivale ve festival kapsamında diğer etkinliklere katılmak isteyen tekneler limanlarda ücretsiz konaklayabiliyor.
 
Uzo festivali

 Kestane Festivali

 Her yıl Kasım ayında Kestane Festivali ile şenlenen Midilli, yerli ve yabancı turist akımı ile festivale ev sahipliği yapıyor. Midilli adasının en popüler festivallerinden biri olarak kestane toplamak ve kestane ağaçları altında festivalin tadını çıkarmak isteyenler için keyifli bir aktivite olarak ada halkını ve turistleri bir araya getiriyor.
 
Midilli Kestane Festivali

 Panagia Agiasos Panayırı

 Her yıl 15 Ağustos'ta düzenlenen panayır hazırlıkları ağustos ayında başlar ve 14-15 Ağustos'ta zirve yapar. Meryemananın göğe yükseliş anıtı ibadetlere ev sahipliği yapar. Panayır havasında birkaç gün süren etkinliklere yerli ve yabancı birçok turist katılır.
 
Panagia Agiasos Panayırı

 Yemek Kültürü

 Tarıma ve zeytin üretimine dayalı bir ekonomiye sahip olan Midilli, zeytinyağı üretimi, balıkçılık ve hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor. Akdeniz mutfağını en iyi şekilde temsil eden şehirlerden biri olarak zeytinyağlı yemekleri ile dikkat çekiyor.
 
Taze balık, Kalloni'nin lezzetli sardalyası olan tuzlu balık, ıstakoz, ahtapot ve istiridye gibi deniz ürünlerinin tadına tavernalarda uzo ve mezeler eşliğinde bakılıyor. Yunanistan'ın en iyi içkisi kabul edilen uzoya deniz ürünleri ve adaya özgü mezeler eşlik ediyor.
 
 Hayvancılığın da yaygın olduğu Midilli'de yoğurt, lor peyniri, yağ peyniri ve gravyer tipi peynirler yapılıyor. Tatlı olarak badem ezmesi ve bademli tereyağlı baklavası meşhur olan adada turistlere bu lezzetli tatlıları tatmadan dönmemeleri öneriliyor.
 
Midilli Adası Yemek Kültürü

 Alışveriş

 Uzo üretimi ile meşhur olan Midilli'de alışverişin en gözde ürünü uzodur. Birçok uzo markasının bulunduğu onlarca fabrika satış noktası yer alır. Adadan almadan gidilmeyen bir diğer ürün de zeytinyağıdır. Zeytinyağı, tuzlanmış sardalye ve reçeller köy ve kasabada yer alan dükkanlardan satın alınabilir. Süt ürünleri olarak yöresel peynirler özellikler yabancı turistlerin dönüşte satın aldıkları ürünlerdir.
 
 Köy ve kasabada hediyelik eşya satışı yapan dükkanlar yer alır. Özellikle Ermou Caddesi hediyelik eşya satışı yapan dükkanlarla popülerdir. Ahşap ve el yapımı seramik ürünler adaya has hediyelik ürünler olarak tercih edilir.

Midilli Adası Alışveriş
 

 Ulaşım Alternatifleri

Yazın her sabah Ayvalık'tan Midilli adasına feribot kalkıyor. Hızlı feribot seferleri ile Jalem tur, Jale tur ve Turyol hizmet veriyor. 45 dakika süren Midilli yolculuğu için internet üzerinden Midilli feribot bileti alabilir, biletlerinizi firmanın internet sitesinden satın alarak çok daha ucuza temin edebilirsiniz.
 
Nisan-Eylül ayları en yoğun sezon olarak feribot seferlerinin her gün saat 9.00 ve 18.00’de yapıldığı ve karşılıklı Jale tur, Jalem Tur ve Turyol feribotlarının kaldırıldığı aylardır. Keyifli bir feribot yolculuğu ile hızlı bir seyahat imkanı sunulmaktadır. Jalem tur feribot bileti için şirketin internet sitesini ziyaret edebilir, gidiş dönüş bileti satın alarak feribot yolculuğunu çok daha ekonomik fiyatlarla yapabilirsiniz.
 
 Ayvalık Midilli arası araçlı ya da araçsız feribotla yolculuk yapılıyor. Adada araba kiralamak yerine aracınızla yolculuk yapmak isterseniz aracınızın yeşil sigortasını yaptırıp araç bileti almayı unutmamalısınız.
 
 Kendiniz ve aracınız için Jale tur feribot bileti almak istiyorsanız bilet alma işini son güne bırakmamanızı öneriyoruz. Web sitelerinden birkaç gün önce alacağınız feribot biletini ucuza getirmenin yanında son anda olası bir bilet bulamama sorunu ile de karşılaşmamış olursunuz.
 
 Gümrük kapısında fazla beklemek istemiyorsanız biraz erken gitmeniz ve vakit kaybetmeden check-in yaptırmanız bir diğer önerimizdir.


Midilli Adası

Feribotla Yunan Adalarına Gidiş İçin Vize ve Gerekli Evraklar

Yunan adaları, Türkiye sahillerinden görülecek kadar yakın ancak gitmek için vize gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanların istediği zaman adaya gitmesi mümkünken, diğerleri için ise Schengen vizesi gerekiyor. Bu vizeyi alarak isterseniz günü birlik, isterseniz de konaklamalı olarak gitmeniz mümkün.
 
Diğer alternatif ise birkaç yıldır uygulanan "Yunanistan kapı vizesi" uygulaması. Bu vize Yunanistan tarafından Türkiye, Rusya, Belarus ve Ukrayna vatandaşlarına veriliyor. Türk vatandaşları için, Türkiye’ye en yakın altı ada olan Sakız, Samos, Kos, Rodos, Meis ve Midilli adasına gidiş sağlıyor. Kapı vizesi almak için bir turizm acentesine en az 3 gün önceden başvurmanız ve gerekli belgeler olan Pasaport fotokopisi, varsa Schengen vizesi fotokopisi, kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu  gerekiyor.
 
Bu belgeler dışında gidiş dönüş bileti ile konaklamalı gitmeniz halinde otel rezervasyon konfirmesi isteniyor. Bu huşuları acenteler de halledebilmektedir. Kapı vizesi almanız halinde maksimim 15 güm süreyle ve çift giriş için vize alabiliyorsunuz.

Kapı vizesi ile Yunan konsolosluğundan alınacak vize arasında yaklaşık 5 euro gibi fark var. Bu nedenle daha uzun süreli olan konsolosluktan alacağınız vize daha karlı ama daha zahmetlidir.

Midilli Seferleri ve Bilet Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat
2023-02-04 Jalem Tur 09:00 10:30 413 TL
2023-02-04 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-08 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-08 Jalem Tur 18:00 19:30 413 TL
2023-02-09 Jalem Tur 18:00 19:30 413 TL
2023-02-10 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-11 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-11 Jalem Tur 09:00 09:45 516,25 TL
2023-02-15 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-15 Jalem Tur 18:00 18:45 516,25 TL
2023-02-16 Jalem Tur 17:00 17:45 516,25 TL
2023-02-17 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-22 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-24 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-02-25 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-01 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-01 Jalem Tur 18:00 18:45 516,25 TL
2023-03-03 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-04 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-10 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-11 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-15 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-17 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-24 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-25 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-03-31 Turyol 09:00 10:30 929,25 TL
2023-04-01 Turyol 09:00 10:30 929,25 TL
2023-04-05 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-04-07 Turyol 09:00 10:30 413 TL
2023-04-12 Turyol 09:00 10:30 413 TL

Midilli Hava Durumu

 • parçalı az bulutlu
  Cum
  parçalı az bulutlu
  7°C
 • hafif yağmur
  Cmt
  hafif yağmur
  6°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  2°C
 • kapalı
  Pzt
  kapalı
  2°C
 • az bulutlu
  Sal
  az bulutlu
  1°C

Haritada Midilli

Midilli Yönüne Seferler