Midilli Feribot Bileti

- Midilli
24.02.2019
Online İndirim Kuponu

Midilli Adası Hakkında

Midilli Adası

Yunanistan'ın en büyük üçüncü adası olan Midilli Adası, Yunanistan'dan çok Türkiye'ye yakın bir ada. Orijinal ismi Lesvos olan adaya Türkiye'den ulaşım oldukça kolay. Ayvalık'tan kalkan feribotlarla gitmeniz mümkün. Hatta bu sayede aracınız ile de gidebilirsiniz.

Midilli'de Gezilecek Yerler

Midilli adası genellikle dağlık ve taşlık bir ada ama gezilecek pek çok yeri var. biraz büyükçe bir ada olduğu için günübirlik değil, bir iki gün konaklamalı gezmeniz ideal olacaktır.

İlk olarak en güzel şehrinin Molivos olduğunu söylemek mümkün. Bunun dışında bir yanda Osmanlı'dan kalma Yeni Camii bulunurken, diğer yanda Mytilene'de Agios Therapulos Kilisesi bulunuyor. Barbaros Hayrettin Paşa'nın memleketi Papados, ünlü Ermou Caddesi, uzo başkenti Plomari ve Petra sahili görülmeye değer yerler. Ayrıca lezbiyenlerin mabedi olan Erosos da bir hayli ziyaretçi çekiyor. Adada bulunan volkanik bölge Sigri’de taşlaşmış doğa ürünlerinden bir müze bulunuyor ve Mandamados şehri de eşsiz güzellikleri ile sizi bekliyor.

Feribotla Yunan Adalarına Gidiş İçin Vize ve Gerekli Evraklar

Yunan adaları, Türkiye sahillerinden görülecek kadar yakın ancak gitmek için vize gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanların istediği zaman adaya gitmesi mümkünken, diğerleri için ise Schengen vizesi gerekiyor. Bu vizeyi alarak isterseniz günü birlik, isterseniz de konaklamalı olarak gitmeniz mümkün.
 
Diğer alternatif ise birkaç yıldır uygulanan "Yunanistan kapı vizesi" uygulaması. Bu vize Yunanistan tarafından Türkiye, Rusya, Belarus ve Ukrayna vatandaşlarına veriliyor. Türk vatandaşları için, Türkiye’ye en yakın altı ada olan Sakız, Samos, Kos, Rodos, Meis ve Midilli adasına gidiş sağlıyor. Kapı vizesi almak için bir turizm acentesine en az 3 gün önceden başvurmanız ve gerekli belgeler olan Pasaport fotokopisi, varsa Schengen vizesi fotokopisi, kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu  gerekiyor.
 
Bu belgeler dışında gidiş dönüş bileti ile konaklamalı gitmeniz halinde otel rezervasyon konfirmesi isteniyor. Bu huşuları acenteler de halledebilmektedir. Kapı vizesi almanız halinde maksimim 15 güm süreyle ve çift giriş için vize alabiliyorsunuz.

Kapı vizesi ile Yunan konsolosluğundan alınacak vize arasında yaklaşık 5 euro gibi fark var. Bu nedenle daha uzun süreli olan konsolosluktan alacağınız vize daha karlı ama daha zahmetlidir.

Midilli’ye Türkiye’den Ulaşım

Midilli Adası’na Ayvalık’tan feribot seferleriyle gitmeniz mümkün. Jale Tur, Turyol ve Jalem Tur Midilli’ye sefer düzenliyor ve yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Jalem Tur’da katamaranlarla sefer alternatifi var ve yaklaşık 35 dk. kadar sürüyor.

Midilli’de Nerede, Ne Yemeli?

Midilli merkezinde bulunan Kalderimi Restoran, Ermou Caddesinde bulunuyor ve herkesin tavsiye ettiği bir mekan. Sokak arasında, pek gösterişli olmayan bir yer olsa da yemekleri güzel. Yine Ermou Caddesi’nde bulunan “O Ermis” eski ama güzel bir mekan. Az ilerisindeki yine deniz manzaralı ve Midilli Kalesi yakınlarındaki Refenes ve Rembetis restoranları tercih ediliyor.

Molivos’ta çarşı içinde bulunan Xamam, çok tercih edilen kalabalık bir yer. Cuma ve Pazartesi akşamları canlı müzik ziyafeti de menüye dahil. Bunun dışında deniz manzararlı Gatos Restoran, Erosos’ta bulunan Adonis, Skala Skamnia’daki Mouria tou Myrivili Restoranı, limanda Sea Horse otelin restoranı ya da Octopus’u tavsiye ederiz. Adada iki kişilik, içkili bir menü 30-35 euro tutuyor.
 
Peki buralarda ne yemeli derseniz, Midilli Adası’nda deniz ürünleri gerçekten güzel yapılıyor. Kalamar dolması, kalamar tava, Greek Salad, cacık (zaziki), ızgara ahtapot, kabak çiçeği dolması ya da kızartması, sardalye balığı, feta saganaki geleneksel Yunan lezzetlerinden.
 

Midilli Sefer Saatleri ve Bileti Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat
2019-02-27 Ayvalık - Midilli Turyol 17:00 18:30 20
2019-02-28 Ayvalık - Midilli Turyol 18:00 19:30 20
2019-03-02 Ayvalık - Midilli Turyol 09:00 10:30 20