Leros Feribot Bileti

- Leros
24.02.2019
Online İndirim Kuponu

Leros (İleryöz) Adası Hakkında

Leros Adası

Yunanistan’ın 12 adasından biri olan Leros, Güney Ege Denizi’nde bulunuyor. Bodrum’a yalnızca bir buçuk saat uzaklıkta bulanan bu ada, Türkler tarafından oldukça seviliyor.

Leros Adası’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan direkt olarak Leros’a uçmak mümkün değil ama Atina aktarmalı gidebilirsiniz. Pegasus, Aegean Airlines, THY ile her gün İstanbul’da Atina’ya sefer bulunuyor ve uçuş 1.5 saat sürüyor. Atina’dan ise Leros’a bir saatlik Olympic Airways uçuşu ile ulaşmak mümkün.

Diğer ve en kolay ulaşım yolu ise Bodrum’da feribotla 1 saatte Leros’ta olmak. Yunan adaları, Türkiye sahillerinden görülecek kadar yakın ancak gitmek için vize gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanların istediği zaman adaya gitmesi mümkünken, diğerleri için ise Schengen vizesi alarak isterseniz günü birlik, isterseniz de konaklamalı olarak gitmeniz mümkün.

Birkaç yıldır uygulanan kapıda vize uygulaması maalesef ki Leros ve Kalimnos adalarını kapsamıyor. Leros Adası’na ulaşım Kos adası üzerinden aktarmalı olarak sağlanıyor. Bu durumda yolculuk 1 saat 40 dakika sürüyor. Kos adasında kapıda vize kabul ediliyor. Ancak bundan sonra Leros’a gitmek için yine bir vizeye ihtiyacınız olacak.

Leros’ta Gezilecek Yerler

Leros’ta bulunan Lakki marina, Yunan adaları içerisinde en gelişmiş liman olma özelliği taşıyor. 1930’lu yıllarda İtalyan işgali altında olan adada, bunun izleri bir hayli fark ediliyor. Binalarda İtalyan mimarisi ve izleri sezinleniyor. Bu nedenle diğer Yunan odalarından oldukça farklı bir mimarisi var. Pandeli Koyu ile Agia Marina arasından Leros Kalesi bulunuyor. Kaleden eşsiz bir manzarayı seyre dalabilirsiniz.

Ada olur da hiç koylar, plajlar olmaz mı? Gourna plajı kumsalla birleşen yeşil ağaçları ile oldukça dikkat çekici. Berrak suyu ve tenha olması ile Kokika plajı, kayalık plaj sevenler içinse Dyo Lisgaria plajı oldukça turist çekiyor. Pandeli koyu gelişmiş imkanları ve eşsiz manzarası ile size bir çok imkan sunuyor. Burada manzarayı izlerken Yunan lezzetlerini tadabilirsiniz. Ayrıca adada pek çok yel değirmeni de mevcut ve Milos en ünlü yel değirmeni.

Leros Adası’nda Nerede Ne Yemeli?

Leros Adası hem kapıda vize olmaması nedeniyle, hem de aktarmalı gidişi nedeniyle çok fazla turist çeken bir yer değil. Bu nedenle sessiz, sakin ve kalabalıklara karışmadan doyasıya gezmek mümkün. Yemek seçenekleri de halkın yediği geleneksel yemekler üzerine kurulmuş.

Her Yunan adasında olduğu gibi, burada da deniz ürünleri ilk tercih olacaktır. en çok da ahtapot carpaccio yeniliyor burada.

Mylos Fish restoran, Leros adasının değil, tüm Yunan adalarının en iyi balık restoranı olarak biliniyor. Denizin hemen dibinde ve hatta neredeyse içinde olan bu restoranın hemen önünde Mylos yel değirmeni bulunuyor. Burası bir aile işletmesi ve insan kendisini misafir gibi hissediyor. Burada deniz ürünü olan her şeyi gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Diğer restoranlara göre fiyatı azcık daha pahalı ama Türkiye’nin turistik yerlerine göre hala uygun.

Taverna Dimitris of Karaflas, diğer bir restoran. Panteli koyuna tepeden bakan bu restoranın manzarası da yemekleri oldukça güzel. Adı taverna olsa da müzik yok. Burası ilk restorandan daha meşhur ama yemekleri bir tık geride. Fiyat olaraksa daha uygun.

To paradosıako restoran, limana oldukça yakın. Burada yerel Yunan tatlılarını denemeniz mümkün. Revaniye benzer patsavouropita tatlısı oldukça hafif ve lezzetli.

Ammos ise müzik eşliğinde eğlenmek isteyenler için oldukça güzel bir mekan. Panteli koyundaki bu mekanın ferah bahçesi akşamları oldukça güzel oluyor. Leros küçük ama sevimli bir ada. 
 

Leros Yönüne Seferler

Leros Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları