Şırnak Uçak Bileti

En Ucuz Şırnak Uçak Biletleri

Şırnak Hakkında

Şırnak

Eski adı Nuh olan Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Nuh ve oğulları tarafından inşa edildiği söylenir.


Cudi Dağı kuzeyinde şehr-i Nuh olarak isimlendiren ve zamanla Şerneh olan Şırnak günümüzde Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu bir bölgedir. Tarın ve hayvancılıkla geçinen Şırnak halkı, yaylacılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Nuh peygamber camiinde yatan Nuh türbesi en fazla ziyaret edilen yerlerdendir.

Bölgede yatırımlar olmadığı için, ekonomik açıdan zengin değildir. Kalkınma projeleri kapsamında olan Şırnak, oldukça yüksek bir şehirdir. Havalimanı olduğu için en ucuz
uçak bileti kampanyalarıyla ucuz bilet bulmak mümkün olmaktadır. 

Şırnak bölgesi için ve diğer Doğu bölgeleri için kalkınma konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bölgedeki yatırımların artması, kalkınma projeleri kapsamında başarılı sonuçlar alınması için iş gücüne katılımın sağlanması oldukça önemlidir.

Eğitim ve iş alanındaki gelişmeler ışığında daha yoğun bir şekilde talep görecek olan bölgede, turizmin de gelişmesi için birçok çalışma yapılmaktadır.


Şırnak Turistik Değerler

457 bin nüfusu olan Şırnak, son yıllarda Nuh’un gemisinin kalıntılarının bulunduğu iddia edilen Cudi Dağı ile dünyanın dikkatini çekmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de de yazılan bu durumu kanıtlayıcı nitelikte olan çivi ve parça kalıntılarının yanı sıra, bir de  gemi görüntüsü görülmektedir. Havalimanı olduğu içinde en uygun uçak bileti bulunduğunda, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yaşanan terör olaylarının turizmi olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle, birçok kişi bölgeyi iyice gezememektedir. Kırmızı Medrese, Yasef köprüsü, Mehmet Ağa Kasrı gibi alanlar çok fazla turist çekmektedir.

El sanatları ve hediyelik eşya konusunda halı ve kilim dokumacılığının önem kazandığı ve yörük örgü desenlerinin popüler olduğu bölgede, her zaman özel parçalar bulabilirsiniz. Yaban hayvanlarının incelenmesi ve değişik folorostik dokuların varlığı, her zaman ilgi çekici bir alan olan bölgede, her yıl 21 Mart tarihinde Nevruz Bayramı kutlanmaktadır.

Barınma amacıyla birkaç tane otel bulunmaktadır ve turistler genelde şehir merkezinde konaklamayı tercih etmektedir.

Yöresel mutfakta ise, kadge difse, gulul, içli köfte, Cizreaşı, Beytülşebbap çorbası, meyrek gibi farklı yiyecekler bulunmaktadır.

Kasri boğazı ve Mem-u Zin türbesi de Şırnak’a gidenlerin görmeden gelmemesi gereken mekanlarındandır. Kavuşmayan iki aşık olan Mem ve Zin’in trafik hikayeleri, asırlardır bir mit halinde söylenmektedir.

Ölümde kavuşan bu aşıkların destanı, Cizre’de oldukça meşhurdur ve okuma yazma bilmeyenler bile, belirli kasidelerini bilmektedir.

Şırnak Havalimanı Hakkında

Şırnak Şerafettin Elçi havalimanı, 120 milyona mal olan bir yatırımla yapılmıştır. 2013 yılında açılmıştır ve yıllık 280 bin yolcu kapasitesi bulunmaktadır.


Şehre uzaklığı 9 km olan ve havalimanına taksi, toplu taşıma araçları ile ulaşım olan havalimanı, bölgedeki diğer iller tarafından da kullanılmaktadır. Havalimanında sadece yurt içi uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Trabzon, Diyarbakır ve Bodrum’a uçak seferleri düzenlenmektedir.

Havalimanı yakınındaki oteller ;
  • Otel Med Cezir,
  • Şehri Nuh Otel,
  • Özenler Residance. 

Şırnak Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi ve HAVAŞ servisleri kullanılır. Ulaşım için hususi araçlar da tercih edilebilmektedir.


Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım

Taksi ile ulaşım için havalimanı taksi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için uçak saatlerinde havalimanı terminallerinde bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz.


Servis

0 486 636 75 24 numaralı telefondan HAVAŞ servis saatlerini öğrenebilirsiniz ve uçuş saatlerinizden daha önceki bir zamanda havalimanına ulaşabilirsiniz.


Araç Kiralama

Araç kiralamak isterseniz 0486 216 66 77 numaralı telefonlardan kiralık araç taleplerinizi iletebilirsiniz.

En Uygun Şırnak Uçak Biletleri

Şırnak Uçak Bileti Almak için Bütün Havayollarının Uçak Bileti Fiyatları Bilet.com'da!
Anadolu Jet Denizli - Şırnak 769,37 TL
Türk Hava Yolları Adana - Şırnak 834,89 TL
Türk Hava Yolları Kayseri - Şırnak 906,67 TL
Türk Hava Yolları Ankara - Şırnak 1.114,83 TL
Türk Hava Yolları İstanbul - Şırnak 1.210,4 TL
Türk Hava Yolları Trabzon - Şırnak 1.321,04 TL
Türk Hava Yolları Hatay - Şırnak 1.545,16 TL
Türk Hava Yolları Konya - Şırnak 1.545,16 TL
Türk Hava Yolları Gaziantep - Şırnak 1.548,78 TL
Anadolu Jet İstanbul - Şırnak 1.586,45 TL
Türk Hava Yolları İzmir - Şırnak 1.594,1 TL
Anadolu Jet Ordu - Şırnak 1.735,98 TL
Türk Hava Yolları Mardin - Şırnak 1.780,67 TL
Türk Hava Yolları Amasya - Şırnak 1.785,34 TL
Anadolu Jet Çanakkale - Şırnak 1.785,37 TL

Şırnak Yönüne Uçan Havayolları