Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Bileti

 Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Kocaeli

Aktivite , Hayvanat Bahçesi

 59.00 ₺ - 349.00 ₺

Kısa Açıklama: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı yeniden kapılarını açıyor. Online biletler bilet.com'da! 0- 3 yaş ücretsiz!

Adres

Piri Reis, Tuzla Cad. No:297, 41700 Darıca / Kocaeli

Bilet Seçenekleri

Lütfen aşağıdaki bilet seçeneklerinden birine tıklayınız

Detaylar

0- 3 yaş ücretsiz!​

Çalışma Saatleri:
Hafta içi 10.30 – 17.00

Hafta sonu 10.30 – 17.00

Parkımız Yeniden Kapılarını Açıyor!

Faruk Yalçın Zoo ailesi olarak yaşamın yeniden normalleşmeye başlamasıyla beraber siz değerli ziyaretçilerimize yeniden merhaba diyoruz! Parkımızı 5 Haziran Cuma gününden itibaren sosyal mesafe önlemlerini ve gerekli tüm önlemleri azami seviyede uygulayarak ziyarete açtık.

Parkımızı 5 Haziran Cuma gününden itibaren sosyal mesafe önlemlerini ve gerekli tüm önlemleri azami seviyede uygulayarak ziyarete açıyoruz.
13 Mart’tan bu yana COVID-19 salgınına karşı aldığımız önlemler kapsamında ziyarete kapatmak zorunda olduğumuz parkımızda yaşam, misafirlerimizin, ekip üyelerimizin ve hayvanlarımızın sürekli refahına olan bağlılığımızın bir parçası olarak devam etti ve hayvanlarımızın bakımı en iyi şekilde yapıldı. Parkımızı ziyarete kapasak da bu süreçte gerekli tüm önlemleri alarak çalışmaya devam ettik. Birçok işletmeden ve çoğu turistik mekandan farklı olarak, ziyarete kapalı olsak da bakımını sağlamakla yükümlü olduğumuz 2.500’den fazla kalıcı sakinle, aslında asla kapanmadık, çalışmaya ara vermedik.
Yalnız sizlerle buluşamadık. Şimdi güzel günler yeniden geldi ve tüm sakinleriyle Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı sizi bekliyor!
 
Önlemlerimiz
Ziyaretçilerimizin, personelimizin ve parkımızda koruma altında bulunan hayvanlarımızın güvenliği için ekstra önlemler aldık.  Birçok alanda yeni çalışma biçimlerine geçildiği normalleşme döneminde, biz de çalışma şeklimizi bu sürece uyumlu hale getirdik. Parkımızın açılması ile birlikte FYZoo olarak aldığımız önlemlerin yanı sıra hepimizin uyması gereken bazı kurallar belirledik.
 
Normalleşme sürecimizde Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aldığımız önlemlere ilgili detaylı bilgileri ve ziyaretiminiz sırasında uyulması gereken kuralları aşağıda bulabilirsiniz.
Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymamız ve maske kullanımı hepimizin sağlığı açısından son derece önem taşıyor.  Kurallara uymanızı kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için önemle rica ediyoruz.
Sabrınız ve anlayışınız için çok teşekkür ederiz.

 • Parkımızın açılışının ilk aşamasında sadece “sınırlı sayıda ziyaretçi” parkımıza giriş yapabilecektir. Parkımızda aynı anda maksimum 900 ziyaretçiyi ağırlayacağız. Bu sayede, parkımızdaki insan sayısını yönetebileceğiz. Aynı zamanda hem ekibimizin ve ziyaretçilerimizin hem de hayvanlarımızın sağlığını korumuş olacağız.
 • Parkımızın çalışma saatlerini kısalttık. Bu süreçte parkımız sabah saat 11:00 ile akşam saat 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.
 • Parkımıza yapılan ziyaretlerde maske kullanımı hem ziyaretçilerimiz hem de çalışanlarımız için zorunlu olacaktır.
 • Parkımızda yer alan kapalı alanların tümü ziyarete kapalı olacak. Bu kapsamda Cüce Maymun Evi, Sürüngen Evi ve Akvaryum ziyarete kapalı olacaktır.
 • Parkımız içerisinde yer alan kafelerimiz sadece açık alanlarda hizmet verecek ve oturma alanları da sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenecektir.
 • Tren turu, oyun parkı, çocuk etkinlikleri geçici olarak hizmet vermeyecektir.
 • Çıkış bölümünde bulunan mağazamız sınırlı olarak hizmet verecektir.
 • Marmaray Osmangazi istasyonu ile parkımız arasında ulaşımı sağlayan servislerimiz geçici olarak hizmet vermeyecektir.  
 • Eğitim ve hayvan yönetim bölümü tarafında gerçekleştirilen besleme ve sunumlar geçici süre ile yapılmayacaktır.
 
Sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi

Tüm FYZoo ekip üyeleri hayvanat bahçesinin halka açık alanlarında maske takacaklardır. Ziyaretçilerin de maske takması zorunlu olacaktır. Ziyaretçilerimizin rahatı için hayvanat bahçesi boyunca el dezenfeksiyon istasyonları mevcuttur. Hayvanat bahçesi ekipleri dezenfektan kullanarak temas noktalarını, tuvalet temas noktalarını ve tuvaletleri sık sık temizleyecek ve dezenfekte edecektir.

Ziyaretçiler, hayvanat bahçesi içinde kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulayarak mevcut halk sağlığı önerilerine dikkat etmeleri konusunda teşvik edilecektir.
Bu teşviklere karşı göstereceğiniz anlayış ve iş birliği için şimdiden teşekkür ederiz.
 
Ziyaretiniz sırasında bilmeniz gerekenler:
 • Parkımıza kesinlikle yiyecek alınmayacaktır.
 • Hayvan habitatları, tüm hayvanların güvende olmasını sağlayacak şekilde ayarlandı, izleme alanlarında fiziksel mesafelendirme önlemleri alındı.
 • Umumi tuvaletler için ekstra temizlik protokolleri uygulanacaktır.
 • Park içerisinde bulunan yeme-içme alanlarımız sadece açık alanda hizmet verecektir. Oturma alanları sosyal mesafe gözetilerek hazırlanan sınırlı sayıda masa düzeni ile ziyaretçileri ağırlayacaktır.
 • Çocuk bakım alanları personel tarafından kullanıma açılacak diğer ziyaretçi girmeden dezenfekte edilecektir.
 • Tekerlekli sandalyeler girişten temin edilebilecek ve ziyaretçilerin kullanımından sonra dezenfekte edilecektir.
 Ancak, aşağıdaki hizmetler mevcut değildir:
 • Oyun parkı
 • Tren Turu
 • Günlük besleme ve sunum programları
 • Çocuk Etkinlikleri
 • Mescit
Sürüngen Evi, Cüce Maymun Evi ve Akvaryum gibi kapalı alan habitatları geçici ziyarete kapalı olacaktır.

Bilet Fiyatları

Bilet Türü Bilet Tipi Fiyat
Hayvanat Bahçesi Günlük Giriş Yetişkin 59.90 ₺
Çocuk 49.90 ₺
Öğrenci 49.90 ₺
Engelli 25.90 ₺
Hayvanat Bahçesi Yıllık Üyelik Yetişkin 139.90 ₺
Çocuk 119.90 ₺
Öğrenci 119.90 ₺
Hayvanat Bahçesi Yıllık Üyelik - (1 Yetişkin + 1 Çocuk/Öğrenci) Adet 239.90 ₺
Hayvanat Bahçesi Yıllık Üyelik - (1 Yetişkin + 2 Çocuk/Öğrenci) Adet 339.90 ₺
Hayvanat Bahçesi Yıllık Üyelik - (2 Yetişkin + 1 Çocuk/Öğrenci) Adet 349.90 ₺
Hayvanat Bahçesi Günlük Giriş (Grup İndirimi) Yetişkin 47.90 ₺
Çocuk 39.90 ₺
Öğrenci 39.90 ₺
Engelli 20.75 ₺
Aile Paketi-1 (1 Yetişkin + 2 Çocuk) Adet 136.00 ₺
Aile Paketi-2 (1 Yetişkin + 3 Çocuk) Adet 179.00 ₺
Aile Paketi-3 (2 Yetişkin + 2 Çocuk) Adet 187.00 ₺
Aile Paketi-4 (2 Yetişkin + 3 Çocuk) Adet 230.00 ₺

Haritada Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Hakkında

Çocukların ve gençlerin hayvanların tanımaları ve sevmeleri için hayvanat bahçesinin önemi büyüktür. Darıca’da bulunan Faruk Yalçın hayvanat bahçesi 30 yıldır insanların hayvanları tanımasını ve görmesini sağlamaktadır. Aileler çocuklarını bahçeye getirerek onları yaşam alanlarında göremeyecekleri hayvanlarla tanıştırırlar.
Ayrıca park alanında yer alan botanik parkını da ücretsiz olarak gezebilirler. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ayrıca insanların sembolik olarak hayvan evlat edinmelerine aracı olur. Böylelikle kişiler nesilleri tükenme tehlikesi altında olan hayvanlara maddi destek sağlayabilirler.


Hayvanat Bahçesi

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Darıca kurulan ve 1990 senesinden beri hizmet veren hayvanat bahçesidir. Türkiye’de bulunan hayvanat bahçeleri arasında bakanlık onaylı olan ve en fazla hayvan türüne sahip olan hayvanat bahçesidir. Modern hayvanat bahçeleri arasında yer alan mekan Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birliği’ne tam üyeliği bulunan ilk hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.
Bahçede bulunan hayvanlar nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlardır. Bu mekanda insanların ve çocukların hayvanları tanıması ve hayvan sevgisini edinmeleri amaçlanmaktadır. Hayvanat bahçesine biletle girişle mümkündür. Ayrıca üyelik imkanı vardır. Bu sayede hayvanat bahçesini üyeler 1 yıl boyunca diledikleri zaman ziyaret edebilmektedir. Hayvanat bahçesini tüm yıl boyunca 11.00-18.00 saatleri arasında gezmek mümkün olmaktadır.
Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Hayvanat bahçesi genel olarak hayvan barınakları, tesisler ve botanik park olmak üzere 3 bölümden oluşur. Hayvan barınakları insanların hayvanları görmelerini ve onları tanımalarına imkan tanır. Barınaklarda 250 türden fazla hayvan türü vardır ve bu hayvanları bilet alarak hayvanat bahçesine giriş yapan kişiler görme imkanı elde edebilirler. Bahçede hayvan barınakları ve besleme alanları yanı sıra botanik park bulunur. Bu parkta 400’den fazla bitki türü ve toplamda 8000 üzerinde bitki bulunur.
İnsanlar hayvanlar yanı sıra botanik parkını da görebilirler. Botanik park ve hayvan barınaklarının olduğu bölüm dışında tesiste ziyarete gelen konukların yararlanabilecekleri farklı mekanlar vardır. Bu mekanlar otopark, mescit, bebek bakım odası, emanet odası, oyun alanı ve revirdir. Ayrıca engelli kişilerin bahçeyi ve diğer alanları gezebilmesi için tekerlekli sandalye hizmeti de bulunur. Parkta ayrıca insanların yemek yiyebilmeleri ve içecek alabilmeleri için iki kafe bir tane de büfe vardır. Ayrıca insanların hayvanat bahçesinden hatıra götürmek istediklerinde alabilecekleri ürünlerin satışının yapıldığı mağaza bölümü de yer alır.

Park Haritası:


Hayvanat Bahçesinde Düzenlenen Etkinlikler

Hayvanat bahçesinde 3 çeşit etkinlik imkanı vardır. Bunlar botanik turu, çocuk doğum günü ve fyzoo’da özel bir gün etkinlikleridir. Botanik turu etkinliğine katılmak isteyenler parkta yer alan bitki türlerini ve çeşitlerini görebilir veya bilgi edinebilirler. Çocuk doğum günü etkinliği ise çocuklarının doğum gününü parkta yapmak isteyen kişilere sunulur.
Bu etkinlik kapsamında doğum gününe katılan kişilere yiyecek içecek ikramı, park gezisi ve oyun parkı etkinlikleri yapılır. Doğum günü partisi için planlanan günde 5 gün önce rezervasyon yaptırmak gerekir. Fyzoo’da Özel Bir Gün etkinliğinde ise hayvanları izleme ve besleme, rehberle birlikte park turu yapma, kafede güne özel menü ve sürpriz hediyeler yer alır. Bu etkinliği tercih edenler ise 5 kişi ile katılım sağlayabilmektedir.


Hayvanat Bahçesinde Bulunan Hayvanlar

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde 250’den fazla türde hayvan bulunur. Bahçede bulunan hayvanların sayısı ise 3000 bin üzerindedir. Bu hayvanlar arasında nesli tükenmekte olan, tükenme tehlikesi geçiren ve kritik seviyede olan hayvanlarda yer alır. Hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar memeliler, kuşlar, sürüngenler, balıklar ve omurgasızlar olarak 5 gruptadır. Bahçede bulunan memeli hayvanlardan bazıları şunlardır; zebra, saz kedisi, çöl tilkisi, cüce su aygırı, aguti, jaguar, boz ayı, eşek, kızıl panda, mirket, rakun, leopar, valabi, siamang, tapir, lama, kanguru ve şempanze’dir.
Kuşlar arasında ise kaz, martı, kelaynak, telli turna, kutsal ibiş, gelin ördeği, gümüş sülün, tavuskuşu, beç tavuğu, şahin, siyah kuğu ve gri papağan vs vardır. Sürüngenler arasında ise kral piton, nil timsahı, top piton, yeşil iguana, boncukla kertenkele, timsah kapan kaplumbağa, sakallı ejder ve süt yılanı gibi sürüngenler vardır. Bahçede bulunan omurgasız hayvanlar arasında ise kaya akrebi, dev kuş yiyen örümcek ve tarantula türleri vardır. Hayvanat bahçesindeki balıklar arasında ise pirana, koi, pacu, rus mersin, şingu vatoz, dev arapaima, öpüşen gurami, gümüş, astronot ve çöpçü balıkları vardır.


Hayvanat Bahçesi Ulaşım Ve İletişim Bilgileri

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer alır. Bahçenin tam adresi Piri Reis, Tuzla Cad. No:297 Darıca ilçesi Kocaeli’dir. Hayvanat bahçesinde gezi ve etkinlikler için 0262 653 66 66 numarasından bilgi alınabilmektedir. Hayvanat bahçesine girmek için gerekli biletler ise bilet.com üzerinden alınabilmektedir.