Meis Feribot Bileti

- Meis
21.03.2019
Online İndirim Kuponu

Meis (Kızılhisar) Adası Hakkında

Meis Adası

Antalya'nın Kaş kıyılarındaki ada Türkiye'de Meis Adası olarak biliniyor. Adanın yerlileri ise burayı "Kastellorizo" İtalyanca "kırmızı kale” olarak tabir ediyor. Bu yüzden ada Kızılhisar Adası olarak da biliniyor.12 adanın en küçüğü olan Meis, tam bir Yunan adası ancak Türklerin sevgiyle karşılandığı, yabancı dile ihtiyacınız olmayan, Türk Lirası ile alışveriş yapabileceğiniz samimi bir yer.

Meis'e Nasıl Gidilir?

Kaş'ta bulunan Kahramanlar Turizm ile Meis Express feribotlarla her gün sabah ve akşam Meis'e sefer düzenliyor. Gidiş geliş 2016'da 25 euroydu. Yolculuk ise sadece 20 dakika sürüyor. Böyle bakınca gidiş çok kolay olsa da maalesef vize şartı biraz uğraştırıyor.

Vize içinse üç seçenek mevcut: yeşil pasaport, Schengen vizesi ya da kolaylaştırılmış vize programı ile gidilebiliyor. Kapıda vize olarak bilinen kolay vize uygulaması 31 Ekim 2017 tarihine kadar geçerli. Bu şekilde aldığınız vize ile kapıda vize uygulamasını kabul eden yerlere 15 gün boyunca geçerli.

Meis’e Gitmek İçin Vize Nasıl Alınır? 

Yunan adaları, Türkiye sahillerinden görülecek kadar yakın ancak gitmek için vize gerekiyor. Yeşil pasaportlu olanların istediği zaman adaya gitmesi mümkünken, diğerleri için ise Schengen vizesi alarak isterseniz günü birlik, isterseniz de konaklamalı olarak gitmeniz mümkün.
 
Diğer alternatif ise birkaç yıldır uygulanan "Yunanistan kapı vizesi" uygulaması. Kapı vizesi almak için bir turizm acentesine en az 3 gün önceden başvurmanız ve gerekli belgeler olan Pasaport fotokopisi, varsa Schengen vizesi fotokopisi, kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, Yunan vizesi başvuru formu  gerekiyor.
 
Bu belgeler dışında gidiş dönüş bileti ile konaklamalı gitmeniz halinde Otel rezervasyon konfirmesi isteniyor. Bu huşuları acenteler de halledebilmektedir. Kapı vizesi almanız halinde maksimim 15 güm süreyle ve çift giriş için vize alabiliyorsunuz.

Kapı vizesi ile Yunan konsolosluğundan alınacak vize arasında yaklaşık 5 euro gibi fark bulunmaktadır. bu nedenle daha uzun süreli olan konsolosluktan alacağınız vize daha karlı ama daha zahmetlidir.

Meis'te Nereleri Gezmeli

Meis küçük bir ada ve yaklaşık 500 kişi yaşıyor. Bu nedenle herkes turistlere çok yardımcı oluyor ve rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Feribottan iner inmez taksiler ve deniz taksi sizi karşılayacaktır, tura bununla başlayabilirsiniz.

Meis'e sabah ilk sefer olan saat 10'daki feribot ile giderek ilk olarak Mavi Mağara'yı ziyaret etmeli ve mutlaka yüzmelisiniz. Günün ilerleyen saatlerinde sular yükseldiği için yüzmeye izin verilmiyor. Mağara 50 m uzunluğunda ve tavan yüksekliği 25 metre, bu nedenle rahatlıkla herkes yüzebiliyor. Meis’te gezilecek yerler ve sahil boydan boya yaklaşık 30 dk. yürüme mesafesinde. Sahili gezerek, Meis'in rengarenk evlerinden oluşan manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Dar sokaklarda gezerek birbirinden güzel evleri inceleyebilir ve küçük çarşıda keşfe çıkabilirsiniz. Masmavi denizde yüzebileceğiniz pek çok plaj var. Buralarda berrak denizin ve kum plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Meis küçük bir ada ve adanın bir kısmında hala yerleşim yok, dağlık alan. Bu nedenle adada yürüyerek çoğu yeri gezmeniz mümkün.

Meis'te Nerede, Ne Yemeli?

Bir yunan adası olarak Yunanistan'da tabi ki geleneksel Yunan lezzetlerini tadabilirsiniz. Güneşte kurutulmuş ahtapot, saganaki (kızartılmış peynir), Greek salata, kalamar dolma  ve eritilmiş peynirli patlıcan musakka gibi lezzetler damak tadınıza hitap edecektir. İçecek olarak ise en meşhur alkollü içecek ouzoyu deneyebilir ya da soğuk kahve(frappe) ile serinleyebilirsiniz.

Sahil boyunca pek çok kafe ve restoran mevcut. Buralarda hem oturmanız hem de denize girmeniz mümkün. 
 

Meis Yönüne Seferler

Meis Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları