Ayvalık Feribot Bileti

-
18.06.2024
Ayvalık Adasına Giden Firma Sayısı
3
En Ucuz Bilet Fiyatı
706 TL
Kapıda Vize Var Mı ?
Hayır
En Popüler Rota
Midilli-Ayvalık

Ayvalık Hakkında

ayvalık feribot bileti

Ayvalık; yemyeşil ormanları, mavi bayraklı plajları ve taş evleri ile Ege'nin gözbebeğidir. Her yıl ağırladığı yerli ve yabancı turist sayısı artan ilçenin turizm potansiyeli de giderek artıyor. Yaz sezonunda artan turist sayısı nedeni ile beldenin nüfusu oldukça kalabalıklaşıyor. Antik Çağ'da Kidonia yani Ayva anlamına gelen adı ile de anılan Ayvalık, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.
 
 Ayvalık'ta deniz tatili yapmayı planlayanlar, sezonun en yüksek sıcaklıklarının hissedildiği Mayıs ve Eylül ayları arasını tercih ediyor. Tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için de her mevsim ziyaretçi akınına uğruyor.
 

 Ayvalık Nerededir?


Ayvalık Manzarası

 
 Ayvalık, Balıkesir'in Ege Bölgesi sınırlarında bulunan güzel bir ilçesidir. Kuzeyinde Burhaniye, güneyinde Dikili, doğusunda Bergama, batısında ise Ege Denizi ile komşudur. İzmir'e 158 km mesafede olan ilçe, Bursa'ya 280 km, İstanbul'a 423 km ve Ankara'ya 680 km mesafededir. Tam karşısında bulunan Midilli Adası'na 2 saat süren bir feribot yolculuğu ile gidilmektedir.
 

 Nüfusu

 
 2018 verilerine göre nüfusu 71.063 kişidir. Kadın nüfus oranı yüksek bir ilçe olup her yıl nüfus artış oranı da yükselmektedir.
 

 Coğrafi Özellikleri

 
Ayvalık coğrafyası

 Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yüzölçümü, 285 km² olup 100 km’den fazla kıyı şeridi bulunmaktadır. Kuzeyinde Bezirgan Deresi, güneyinde Altınova, doğusunda Sarımsak Deresi, batısında da denize kıyısı vardır. Lodos ve Poyraz rüzgarlarının hakim olduğu beldede batıdan esen İmbat rüzgarı ve yazın Meltem rüzgarları hissedilir. Ekonomisi turizme ve zeytincilik başta olmak üzere tarıma bağlıdır.
 

 Gezilebilecek Turistik Yerler


Ayvalık'ta gezilecek yerler

 
 Ege'nin küçük ama güzel bir tatil beldesi olan Ayvalık'ta gezilecek çok yer bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzakta huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Ayvalık, eski bir Rum yerleşim birimi olarak eşsiz dokusu ile yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Tarihi Rum evleri, Şeytan Sofrası, Sarımlı Plajı, Cunda Adası, Taksiyarhis Kilisesi, Ayazma Kilisesi, Saatli Camii ve daha birçok yerini gezmek için en az 2-3 gün zaman ayırmak gerekiyor.
 

 Şeytan Sofrası

ayvalık Şeytan Sofrası
 

 
 Ayvalık'ta gezilecek yerler arasında favori olarak gösterile Şeytan Sofrası, Ayvalık merkeze 8 km, Sarımsaklı'ya 4 km mesafede kayalık bir tepe üzerindedir. En güzel manzaralardan birine sahip bir yer olarak Ayvalık Adaları ve Midilli Adası'nı doyasıya seyretmek isteyenlerin uğramadan gitmediği bir yerdir. Demir bir kafes içerisinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan izler korumaya alınmıştır. Hatta bu kafesin içine bozuk para atarak dilek dileme gibi batıl inançlar da zamanla artmıştır.

Şeytan Sofrası manzara
 
 Özel aracı ile gidenler için tepede ücretli otopark bulunuyor. Kafe ve restoranları da bulunan Şeytan Sofrasında muhteşem bir manzara karşısında bir şeyler yiyip içmenin keyfi doyumsuz olsa gerek.
 

 Cunda Adası

Cunda Adası

 
 Ayvalık'ta 22 ada içerisinde sadece Cunda Adası'nda yerleşim bulunuyor. Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası; eşsiz koyları Rum meyhaneleri ve balık lokantaları ile turistlerin gözbebeğidir. Araba yolculuğu veya feribot yolculuğu ile adaya ulaşmak mümkündür.
 
 Cunda Adası ile Ayvalık arasında bulunan köprü Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinir. En popüler tatil yerlerinden olan Cunda Adası, bozulmamış doğası, denizi, kumu ve sakinliği ile huzurlu bir tatil için mükemmeldir.
 

 Ayazma Kilisesi

Ayazma Kilisesi

 
 İlçe merkezinde Kemalpaşa Mahallesi'nde bulunan Ayazma Kilisesi, "Kutsal Su" anlamına gelen Ayazma adı ile anılmaktadır. Kilise içinde bulunan su kutsal kabul edilmiştir. Efsaneye göre küçük bir kız her gece Meryem Ana'yı buraya gelip su içerken görmüş. Bu rüya tekrarlandığı için de din adamları tarafından buradaki su kutsal kabul edilmiş. Kızın söylediği yerde topraktan su fışkırdığında aynı yere 1890 yılında Ayazma Kilisesi inşa edilmiş. Kilise yapımında da bölgeye özgü sarımsak taşı kullanılmış.
 
 Uzun bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanılan kilise, 2001 yılında kamulaştırılarak müze haline getirilmiş.
 

 Badavut Sahili


ayvalık Badavut Sahili Ayvalı^ta denize girilebilen en güzel sahillerden biridir. Özellikle yazlıkçıların tercih ettiği Badavut Sahili, Sarımsaklı'ya giderken yol üzerindeki huzur dolu bir yerdir. Suyu ılık ve oldukça temiz olup Sarımsaklı Plajına göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Sahilde şezlong ve şemsiye kiralayan işletmeler bulunuyor. Tertemiz suyu ve plajı ile dikkat çeken Badavut Sahilinde, konaklamak isteyenler için pansiyonlar da bulunuyor.
 

 Konaklama İmkânları

ayvalık konaklama

 
 Tarihi ve kültürel zenginlikleri, denizi ve doğası ile her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Ayvalık'ta konaklama imkanları oldukça fazladır. Pansiyon ve butik oteller yanında denize sıfır konaklama merkezleri de bulunuyor.
 
 Ayvalık merkez ve Cunda Adası konaklama olarak en çok tercih edilen yerler arasındadır. Sarımsaklı ise yine en çok misafir ağırlayan bölgeler arasında yer alıyor. Bölgeler arası mesafe yakın olduğundan, özel aracı olmayanlar toplu taşıma araçları ile ulaşımı kolay bir şekilde sağlıyor. Plaja ve balık restoranlarına yakın olan Ayvalık merkezde otel, motel, pansiyon ve butik oteller konaklama hizmeti sunuyor. Merkezde yer alan Babacan Hotel bunlardan biridir. Ayvalık Kalesi ve Cunda manzarası yanında sakinliği ile tercih edilmektedir. Rumların zeytinyağı ve sabun fabrikası olarak inşa ettiği Beyaz Yalı Butik Hotel de merkezde en çok tercih edilen oteller arasındadır. Otantik havası, nefis manzarası ve lezzetli yemekleri ile beğenilmektedir.
 
 Ziya Bey Konağı ve Taş Konak Butik Otel diğer seçenekler arasındadır. Kamp severler için Çamlık Kamping ise doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenlerin tercihidir.
 

 Festivalleri Özel Etkinlikleri

 
 Ayvalık'a gidenler denizi, kumsalı, tarihi ve doğal güzellikleri yanında yöresel yemeklerin, festivallerin ve şenliklerin de tadına doyamıyor. Ayvalık'ta düzenlenen festival ve etkinlikler turistlere renkli ve eğlenceli anlar yaşatarak unutulmaz anılar bırakıyor.
 

 Uluslararası Ayvalık Film Festivali

Uluslararası Ayvalık Film Festivali

 
 23-26 Ekim arası düzenlenen Uluslararası Ayvalık Film Festivali, kısa ve orta metrajlı filmlerle sinemaseverlere hitap ediyor. Ayvalık Belediyesinin sponsorluğunu üstlendiği festival Somali'de hayatını kaybedenlere atfedilmiş.
 

 Ayvalık Tatları Festivali

Ayvalık Tatları Festivali

 
 Yöresel yemeklerin tanıtıldığı ve konuklara ikram edildiği Ayvalık Tatları Festivali her yıl Eylül ayında düzenleniyor. İlçe mutfağının gözde yemeklerinin tanıtımı yanında şiir ve dans gösterileri, konserler ve sergilerle turistler doyumsuz bir gün geçiriyor.
 

 Ayvalık Uluslararası Müzik Festivali


Ayvalık Müzik Festivali

 
 Her yıl Temmuz ayında düzenlenen festivalle klasik müziğin tanıtımı ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizden ve yurt dışından gelen sanatçılar, konuklara 4 gün boyunca müzik ziyafeti çekerek keyifli ve eğlenceli dakikalar yaşatıyor.
 

 Teferiç Şenlikleri

Teferiç Festivali

 
 Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Teferiç Şenlikleri, Boşnak kökenli vatandaşların yaşadığı Küçükköy Mahallesi'nde yapılıyor. Boşnak yemekleri ve halk oyunlarının sergilendiği şenlik, oldukça renkli ve eğlenceli geçiyor. Balkan şarkıları ile konuklar coşarken, Boşnak yemekleri ile damaklar lezzetleniyor. Tatiliniz Mayıs ayına denk gelirse, Teferiç Şenlikleri'ne mutlaka katılmalısınız.
 

 Ayvalık Hasat Günleri

Ayvalık Hasat Günleri

 
 Her yıl Kasım ayında düzenlenen Ayvalık Hasat Günleri şenliğinde birbirinden lezzetli zeytin ve zeytinyağları tanıtılıyor. Festival süresince zeytinyağı atölyelerini gezebilir, yöresel zeytin ve zeytinyağlarının tadına bakarak satın alabilirsiniz.
 

 Yemek Kültürü

Ayvalık Yemek Kültürü
 

 
 Birbirinden lezzetli yöresel tatları ile Ayvalık mutfağı deniz ürünleri başta olmak üzere birçok lezzeti ile damaklara hitap ediyor. Ege ve Akdeniz lezzetlerinin harmanlandığı Ayvalık mutfağında zeytinyağlı yemekler, balık ve mezeler dikkat çekiyor. Ahtapot salatası, nohutlu mezgit, zencefilli karides, sirkeli kalamar, levengin ve Rum pilaki yemek ve mezeleri turistler tarafından çok beğeniliyor.
 
 Balıklı bamya, lakerda, deniz fasulyesi, kereviz salatası, lakerda, şarap soslu ahtapot ve kaya koruğu, Ayvalık'ın popüler lezzetleri arasında yer alıyor. Yılın belli dönemlerinde çıkan papalina balığı, harika bir lezzet olarak öneriliyor. Diğer adı çaça balığı olan papalina balığı, Cunda'nın klasiği olarak severek tüketiliyor.
 
 Ayvalık mutfağı otları ile de meşhur bir mutfaktır. ısırgan otu salatası, deniz börülcesi, turp otu salatası, hindiba salatası, sarımsaklı radika, cibez otu salatası Ayvalık sofralarının vazgeçilmez lezzetleridir.
 
 Kaşarlı kidonya, midye kabuğunda sunulan dereotu, karabiber ve rendelenmiş kaşar üçlüsü ile mükemmeldir. Lor böreği, Girit usulü çullama, mutlaka denenmesi gereken yöresel yemeklerdir. Kabak gondolda tavuğu, Girit ezmesi, lor dolması, ceviz çorbası, kaşarlı kabak, istifno otu ve daha birçok Ayvalık yöresel yemeklerinin tadına bakmadan Ayvalık'tan ayrılmayın.
 Restoran olarak Tik Mustafa'nın Yeri, Cunda Deniz Restoran, Lal Girit Mutfağı ve Aivali Food & Art önerilen restoranlar arasında ilk sırada yer alıyor.
 

 Alışveriş

 
 Ayvalık'a gitmişken hediyelik eşyalar satın alarak sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Alışveriş yönünden oldukça çok olanaklar sunan Ayvalık, giyimden hediyelik eşyalara, geleneksel el sanatlarından doğal gıdalara aradığınız her şeyi bulacağınız bir yerdir.
 
 Cunda Sahil Çarşısı Ayvalık'ın en meşhur alışveriş merkezlerinden biridir. Cunda Sahil Çarşısı'nda yan yana dizilmiş dükkanlarda takı ve ev dekorasyon ürünlerinden kıyafete, magnetten daha birçok hediyelik objeye kadar hediyelik eşyalar bulacaksınız.

ayvalık alışveriş Cunda Çarşısı

 
 Ayvalık Antikacılar Çarşısı, antika düşkünü ve koleksiyoncuların mutlaka gezmesi gereken bir yerdir. Eski pikaplardan vintage elbiselere, porselen takımlardan gaz lambasına kadar birçok antika ürün satılıyor. Aklınıza gelen tüm antika ürünlerini bulacağınız Ayvalık Antikacılar Çarşısı'na uğramadan Ayvalık'tan ayrılmayın.

Ayvalık Antikacılar Çarşısı
 
 Antikacılar Çarşısı'nda her cumartesi kurulan bitpazarında ise eski eşyalar meraklılarına sunuluyor. Perşembe günleri kurulan Ayvalık Semt Pazarı'nda taze sebze ve meyveler yanında yöre halkının hazırladığı lezzetler bulunuyor. Başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere, zeytinyağlı sabundan sepet peyniri ve lor peynirine kadar eşsiz lezzetleri bu pazarda bulabilirsiniz. Zeytinyağlı, sakızlı ve lorlu Ayvalık kurabiyesinin tadına mutlaka bakmalısınız.
 

 Ulaşım Alternatifleri

 
 Ayvalık'a karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım sağlanıyor. Balıkesir Ayvalık arası 128 km olup şehirlerarası otobüslerle 1 saat 50 dakikada ilçeye ulaşılıyor.
 
 Ayvalık Midilli arası feribot seferleri düzenleyen turizm şirketleri, Ayvalık'a komşu olan Midilli'ye yolcu taşıyor. Jale tur bu firmalardan biridir. Ayvalık feribot bileti temin edebileceğiniz Jale Tur, Midilli'ye her gün feribot seferi düzenlenmektedir. Ayvalık Midilli Jalem tur feribot bileti tek yön veya gidiş dönüş olarak müşterilere sunuluyor. Gidiş dönüş Jale tur feribot bileti tek yön feribot biletine göre çok daha uygun fiyatlarla sunuluyor.
 
 Ayvalık Midilli arası feribot seferi düzenleyen bir diğer turizm şirketi de Jalem Tur'dur. Her gün 09.00 ve 18.00'da feribot kaldıran Jalem tur, karşılıklı feribot seferleri ile düzenli bir feribot hizmeti sunuyor. Kapıda vize uygulamasının olduğu yolculuk için en az 36 saat öncesinden vize başvurusunun yapılması gerekiyor. Vize için ihtiyaç duyulan evrakları önceden hazırlamanız durumunda bu süreci daha da kısaltabilirsiniz. Ayvalık Midilli arası yapılan feribot seferlerinin her iki bölge ekonomisini canlandırmadaki etkisi büyüktür. Feribot biletlerini satın almak için tatile çıkacağınız günü beklemeyin. Özellikle aracı ile yolculuk yapanların birkaç gün öncesinden feribot biletlerini satın alması tatil planının bozulmaması için önemlidir.
 

Daha Fazla Göster

En Popüler Ayvalık Feribot Biletleri

Turyol 17.06.2024
Ayvalık Midilli 882 TL
08:45 09:25 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
09:00 10:30 Satın Al
Jalem Tur 17.06.2024
Ayvalık Midilli 882 TL
09:00 10:15 Satın Al
Uğur Jale 17.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
09:00 10:20 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
14:00 15:30 Satın Al
Jalem Tur 17.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
14:30 16:00 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Ayvalık Midilli 2.647 TL
18:00 19:30 Satın Al
Uğur Jale 17.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
14:30 15:50 Satın Al
Turyol 18.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
18:00 19:30 Satın Al
Uğur Jale 18.06.2024
Ayvalık Midilli 706 TL
09:00 10:20 Satın Al
Turyol 18.06.2024
Ayvalık Midilli 2.647 TL
09:30 11:00 Satın Al
Turyol 18.06.2024
Ayvalık Midilli 882 TL
08:45 09:25 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
09:00 10:30 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
12:00 13:30 Satın Al
Jalem Tur 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
12:00 13:30 Satın Al
Uğur Jale 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
12:00 13:15 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Midilli Ayvalık 882 TL
17:45 18:25 Satın Al
Jalem Tur 17.06.2024
Midilli Ayvalık 882 TL
17:45 18:30 Satın Al
Turyol 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
18:00 19:30 Satın Al
Jalem Tur 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
18:00 19:30 Satın Al
Uğur Jale 17.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
18:00 19:20 Satın Al
Turyol 18.06.2024
Midilli Ayvalık 882 TL
17:45 18:25 Satın Al
Turyol 18.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
18:00 19:30 Satın Al
Uğur Jale 18.06.2024
Midilli Ayvalık 706 TL
18:00 19:20 Satın Al

Ayvalık Feribot Sefer Tarihleri ve Saatleri

Tarih Kalkış Sefer Süresi Firma Fiyat
17.06.2024 09:00 90 dk Turyol 705,8 TL
17.06.2024 12:00 75 dk Uğur Jale 705,8 TL
17.06.2024 12:00 1 sa 30 dk Jalem Tur 705,8 TL
17.06.2024 12:00 90 dk Turyol 705,8 TL
17.06.2024 17:45 45 dk Jalem Tur 882,25 TL
17.06.2024 17:45 40 dk Turyol 882,25 TL
17.06.2024 18:00 80 dk Uğur Jale 705,8 TL
17.06.2024 18:00 1 sa 30 dk Jalem Tur 705,8 TL
17.06.2024 18:00 90 dk Turyol 705,8 TL
18.06.2024 09:00 90 dk Turyol 705,8 TL
18.06.2024 12:00 75 dk Uğur Jale 705,8 TL
18.06.2024 12:00 1 sa 30 dk Jalem Tur 705,8 TL
18.06.2024 17:45 40 dk Turyol 882,25 TL
18.06.2024 17:45 45 dk Jalem Tur 882,25 TL
18.06.2024 18:00 75 dk Jalem Tur 882,25 TL
Ayvalık Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)
Ayvalık Feribot biletini, bilet seçim ekranından Ayvalık seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
17.06.2024 - 29.08.2024 tarihleri arası Ayvalık feribot bileti bulunmaktadır.
Ayvalık feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.
Ayvalık feribotu ile Midilli - Ayvalık arası deniz seyahati yapabilirsiniz.
Ayvalık Hava Durumu
 • açık
  Cmt
  açık
  26°C
 • açık
  Paz
  açık
  24°C
 • parçalı bulutlu
  Pzt
  parçalı bulutlu
  25°C
 • açık
  Sal
  açık
  25°C
 • açık
  Çar
  açık
  25°C
Haritada Ayvalık
Ayvalık Yönüne Sefer Düzenleyen Firmalar
Ayvalık Yönüne Seferler
Ayvalık Araç Kiralama