Seferhisar Feribot Bileti

- Seferhisar
05.02.2023

Seferhisar Feribot Bileti SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Seferhisar Feribot biletini, bilet seçim ekranından Seferhisar seçerek çıkan listeden alabilirsiniz.
Seferhisar feribot biletinizi en hızlı online olarak veya müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz.

Seferihisar Hakkında

Seferihisar

İzmir’in güneybatısında yer alan Seferihisar; mavi bayraklı plajları, bakir doğası ve tarihi güzellikleri ile ünlüdür. 6 mahallesi bulunan ilçe 1884 yılında Cumhuriyet’ten önce ilçe olmuştur. Çarpık yapılaşmadan uzak eşsiz bir Ege güzelliğine sahiptir. İlçede M.Ö. 2000’li yıllarda Giritliler tarafından kurulan Teos Antik kenti bulunuyor. Jeotermal ve rüzgâr enerjisi ile meşhur olan Seferihisar, yılın 4 ayının yüksek sıcaklıkla geçtiği bir tatil beldesidir.
 

 Seferihisar Nerededir?

Seferhisar

 
 İzmir şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Urla ve Güzelbahçe, güneyinde ve batısında Ege Denizi, doğusunda ise Menderes ile çevrilidir. Seferihisar İzmir’in 30 ilçesinden biridir. Son zamanlarda Ege’nin en dikkat çekici ilçelerinden olan Seferihisar, temiz plajlarda sakin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihidir.
 

 Nüfusu

 
 İlçenin nüfusu 2018 verilerine göre 43.546’dır. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu mahalle ise 8.800 nüfusu ile Camikebir Mahallesidir. Citta Slow yani Türkiye’nin ilk sakin şehir unvanına 2009 yılında sahip olmuştur. Seferihisar en fazla göçü 2010 yılında almış ve 2015 yılında 36.335 olan nüfusu günümüze dek hızla artmıştır.

 

 
Coğrafi Özellikleri

 
 Yüzölçümü 386 km² olan ilçenin girintili çıkıntılı kıyıları dikkat çekiyor. Sığacık Ovası kıyıları girintisiz olup derelerin getirdiği alüvyonlarla dolarak bugünkü şeklini almıştır. En yüksek noktası 608 metre ile Çakmaktepe’dedir. İklim olarak yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık geçmektedir. Bu iklim özellikleri ile Akdeniz iklimi etkisi altında olduğu söylenebilir.
 

 Gezilebilecek Turistik Yerler

 
 Mandalinası tescillenmiş bir ilçe olan Seferihisar’da gezip görmekten keyif alacağınız çok yer bulunuyor. Teos Antik Kenti, Sığacık Pazarı, Sığacık Kalesi, mavi bayraklı plajları ile Akarca semti turistler tarafından ziyaret ediliyor. Adeta bir film setini andıran sokakları ise görenleri kendine hayran bırakıyor. Mimarisi, zanaatleri, tarihi dokusu, kültürü ve gelenekleri ile bambaşka bir havası olan Seferihisar yerli ve yabancı turistlerin beğendiği bir tatil beldesi olarak tercih ediliyor.

Sığacık Köyü


Sığacık Köyü


Seferihisar’ da en çok beğenilen yerlerin başında Sığacık Köyü gelir. Sığacık köyü, balıkçılıkla geçinen bir köydür. Bölge halkının misafirperverliği ve sıcakkanlılığı nedeni ile gelen turistleri hemen cezbeder.

Sığacık yeri denizciler için önemlidir. Çünkü tarihte bu yerleşim yeri daha çok denizcilerin sığınacak yer olarak kullandıkları bir alandır. Bu özelliğinden dolayı köye daha sonra Sığacık adı verilmiştir.


Sığacık Köyü


Sığacık; limanı ve limanı çevreleyen kalesi ise misafirlerin beğenisini toplar. Kendine özgü mimarisi vardır. Dar sokakları ve bu tarihi dokusu ile Seferihisar’ a gelenlerin en uğrak noktası haline gelmiştir.
Sığacık kalesi Kanuni Sultan Süleyman’ ın emri ile yaptırılmıştır. Bu nedenle kalede Osmanlı mimarisi etkisi görülür.
 

 Teos Antik Kenti

 
Teos Antik Kenti

 
Seferihisar’a 5 km uzaklıkta olan Teos Antik Kenti, tarihi M.Ö. 1080’li yıllara dayanan önemli bir eserdir. Teos 12 İyon kentinden biridir. Seferihisar’la Sığacık yolu üzerindedir. İlk kez M.Ö. 1080’li yıllarda Akala komutanı Athamas tarafından inşa edilmiştir. İki liman ortasında bulunan Teos’a gelindiğinde ilk önce Dionysos Tapınağı dikkati çeker.


Teos Antik Kenti
 
 
Dionysos Tapınağı Teos’un koruyucu tanrısı Dionysos’a atfedilmiştir. Helenistik döneminin en ünlü ve Anadolu’nun en büyük mimarı Hermogenes tarafından yapılan tapınağın güneyinde büyük bir kısmı hala ayakta kalmış su deposu bulunuyor.
 
 Antik Liman, Antik Tiyatro, Akropol, kent surları ve Arkaik Tapınağı görülmeye değerdir.
 

 Lebedos Antik Kenti


 
İyonya Bölgesi’nin antik kentlerindendir. Seferihisar ile Selçuk kıyıda kalan Lebedos Antik Kenti, Ürkmez köyünün yanında yer alan tepe üzerindedir. Kral Kodros’un oğullarından olan Andropompos tarafından kurulmuştur. İyon göçü döneminde Hellenler’in ilk ele geçirdikleri Anadolu kentidir. Dönemin sikke basılmayan tek İyon kenti olarak bilinmektedir. Horatius Lebedos’u terk edilmiş köy olarak tanımlamıştır. Günümüze dek gelen yapısı sadece yarımadayı kuşatan surlardır.
 

 Seferihisar Kültür Müzesi

 
Seferihisar Kültür Merkezi

 
İzmir Büyükşehir ve Seferihisar Belediyesinin işbirliği ile hayata geçirilen Seferihisar Kültür Müzesi, Seferihisar kültürünü gelecek nesillere aktarmak için kurulmuştur. Müzede birçok etnografik eser, eşyalar, kıyafetler ve çok sayıda obje sergileniyor. Kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin ve geleneklerin yaşatılıp sergilendiği müze ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Seferihisar’ın yeni cazibe merkezi olarak adlandırılan müze, sergi, fuaye alanları, kafeterya, sinema salonu ve çok amaçlı salonu ile dikkat çekiyor. Seferihisar’a gelmişken kültür müzesini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.
 

 Akkum Plajı

 
Akkum Plajı

 
Masmavi ve tertemiz denizi, yemyeşil doğası ve plaj imkanları ile Akkum plajı yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Denizin ve kumun keyfini yaşamak isteyenler Seferihisar tatili boyunca Akkum plajında güneşlenmeyi tercih ediyor. Mavi bayraklı bir plaj olan Akkum plajı şehir merkezine yakınlığı ile dikkat çekiyor. Yaz sezonunda ve hafta sonu oldukça dolu olan Akkum plajı, Seferihisar Sığacık’tadır.
 

 Seferihisar Ulu Cami

 
Seferihisar Ulu Cami

 
İzmir Seferihisar ilçesinin Kebir Mahallesi’nde yer alan Ulu Cami, 1816 yılında inşa edilmiş olup Geç Osmanlı dönemi eserlerindendir. Tek minareli caminin 1 avlusu bulunuyor. Ahşap mahfil ve minberi ile turistlerin ilgisini çekiyor. 1996 yılında büyük bir onarımdan geçen cami halen ibadete açıktır. Barok süslemeleri ile dönemin tüm tarihsel güzelliklerini yansıtan camiyi görmek isteyeceğinizi düşünüyoruz.
 

 Konaklama İmkânları

 
 Özgün yapısı, tarihi ve doğal güzellikleri ile Seferihisar her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Konaklama olarak birçok otel alternatifinin bulunduğu ilçede her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Ekonomik otellerden 5 yıldızlı lüks otellere kadar birçok konaklama seçeneği ile her zevke ve her bütçeye hitap ediyor. Her şey dahil lüks konsept oteller hizmetleri ve denize sıfır konumları ile turistlerin ilgisini çekiyor. 5 yıldızlı otellerin özel plaj alanları, açık yüzme havuzları, jakuzi, hamam , sauna ve aqua parkları bulunuyor.
 
 Hem eğlenceli hem de keyifli ve konforlu bir tatil geçirmek istiyorsanız tercihinizi 5 yıldızlı otellerden yana kullanabilirsiniz.
 Euphoria Aegean Resort & Spa, ultra her şey dahil lüks bir otel olarak hizmet veriyor. Denize sıfır konumu, tesise özel plajı, 4 açık havuzu ve 3 kaydırağı ile keyifli bir tatil fırsatı sunuyor.
 
 Seferihisar her şey dâhil oteller;
 Club Resort Atlantis
 Labranda Lebedos Princess Hotel
 Teos Village
 Santa Family Club Hoel
 Sığacık Otelleri;
 Nossa Casa
 Nar Pansiyon
 İki Ev Sığacık
 Antik Butik Otel
 Kalyon Butik Otel
 4 Elements Pansiyon
 Mavi Zeytin Butik Otel
 
 Merkezinde ve çevresinde konaklama imkanları bulunan Sığacık’ta her bütçeye uygun otel ve motelleri bulabilirsiniz. Her birinde Türk, İspanyol, İtalyan ve Yunan yemeklerinin tadına bakabileceğiniz oteller, konaklama hizmeti olarak kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunuyor.
 

 Festivalleri Özel Etkinlikleri

 
 Denizi, doğası ve tarihi ile turistlerin tercih ettiği Seferihisar, festival ve şenlikleri ile de turistlere keyifli anlar yaşatıyor. Tatilinizi festival ve şenliklere denk getirdiğinizde unutulmaz Seferihisar anılarınıza yenilerini ekleyeceğinizi unutmayın. Geleneksel festival ve şenliklerde hem eğlenecek hem de yöresel lezzetlerin tadına bakma fırsatı yakalayacaksınız. Şimdi festival ve şenlikleri ile ünlü Seferihisar’ın bu organizasyonlarına bir göz atalım.
 

 Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

 
Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

 
Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği, üretilen Ata ekmeği ve Armola denilen peynirin tanıtıldığı bir şenliktir. Eşsiz lezzetlerin misafirlere sunulduğu şenlik öğlen başlayıp akşama kadar sürüyor. Topan Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan Ata ekmeği ve keçi peyniri suyu ile peynir kırıklarının yoğurt ve lorla yoğurulması ile elde edilen Armola peynirinin tadına ziyaretçiler büyük bir keyifle bakıyor.
 

 Seferihisar Tohum Takas Şenliği

 
 Seferihisar Tohum Takas Şenliği

 
Tohum ve Takas Şenliği Seferihisar’da her yıl Mart ayında düzenleniyor. Yerel tohumu yaşatmayı amaçlayan şenlikte Seferihisar Belediyesi tarafından ortalama 100 bin tohum ve fide dağıtılıyor. Bunun yanında Türiye’nin dört bir yanından gelen tohumlar da takas ediliyor.
 

 Seferihisar Lavanta Festivali

 
Seferihisar Lavanta Festivali

 
Seferihisar Turgut Mahallesi’nin lavanta bahçesinde yapılan şenliğe “Mis Kokulu Şenlik” te deniliyor. Şenlikte lavantaların ikinci hasadı yapılıyor. Aynı zamanda şenlik boyunca açılan üretici pazarlarında yerel yiyecekler de ziyaretçilere sunuluyor.
 

 Seferihisar Mandalina Şenliği

 
Seferihisar Mandalina Şenliği

 
18 yıldır düzenli olarak yapılan Seferihisar Mandalina Şenliği, renkli görüntülerle turist akınına uğruyor. Mandalina Cenneti olan Seferihisar’ın tanıtımının da yapıldığı şenlik “Turuncu Bayram” diye adlandırılıyor. Seferihisar tatilinizi Ekim ayında yapmayı planlıyorsanız mutlaka bu şenliğe katılmalısınız.
 

 Uluslararası Teos Gitar Festivali

 
Teos Gitar Festivali

 
Her yıl 16-19 Ağustos’ta düzenlenen Uluslararası Teos Gitar Festivali, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların ağırlandığı bir festivaldir. 4 gün süren festivalde ziyaretçiler adeta müziğe doyuyor.
 

 Seferihisar Kurtuluş Şenliği

 
Seferihisar Kurtuluş Şenliği

 
8-11 Eylül aralığında kutlanan Seferihisar Kurtuluş Şenliği, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı bir şenliktir. Şenlik boyunca birbirinden ünlü sanatçılar ziyaretçilere müzik ziyafeti sunuyor. 3 gün süren şenlikte, günün anlam ve önemini ifade eden aktivitelerle ziyaretçiler önemli bir olaya tanıklık ediyor.
 

 Yemek Kültürü

 
 Taptaze deniz ürünleri ve yöresel yemeklerin bulunduğu mutfağı ile ünlü olan Seferihisar, pahalı lokantalar yanında uygun fiyatlı restoranların da bulunduğu bir yerdir.
 
 Cıvıl-cıvıl açık hava lokantaları ile Sığacık , otlu peynirli gözlemesi ve ayranı ile ünlüdür. Nohutlu mantı, ev baklavası ve samsadesin tadına bakmadan Seferihisar’dan ayrılmayın. Oğlak dolması, yuvalaça, oklavadan sıyırma, tatlı tarhana, ekmek dolması, enginar dolması ve lok lok yöresel yemeklerden sadece birkaçıdır. Yemekten sonra samsades tatlısı veya keşkek yemeniz, yemek saatini en lezzetli ve en tatlı şekilde tamamlamanızı sağlayacak.


Armola Peyniri
 
 
Seferihisar bahçelerinde dalından mandalina yemeği de unutmayın deriz. Her kahvaltıda büyük bir keyifle tüketilen Armola peyniri lezzetini hiçbir yerde bulamayacağınız farklı bir tattır.
 Sahil kenti olan Seferihisar’da deniz ürünlerinin tadına bakmadan olmaz. Karides tava, levrek, sardalye, çipura ve barbunun tamamını Seferihisar’da bulabilirsiniz.
 
 Yemekten sonra kaleye yaslanmış otantik kahvehanelerde bir Türk kahvesi içmeyi de ihmal etmeyin.
 

 Alışveriş

 
 Seferihisar’da alışveriş yapanlar en çok yöresel yiyecekler almayı tercih ediyor. Seferihisar köy pazarında çevre köylerde üretilip getirilen meyve, sebze ve süt ürünleri ziyaretçilere sunuluyor. Yerel ürünlerden Seferihisar kurabiyesine kadar her çeşit yöresel lezzetleri bulacağınız köy pazarları yanında hediyelik eşya satışı yapan dükkanlar da bulunuyor.

Agora AVM
 
 
Ünlü üreticilerin buluştuğu Agora AVM’ye uğrayabilir, köylülerin ve ev kadınlarının yaptığı ürünlerden satın alabilirsiniz. Yerel üreticiyi destekleme projesi kapsamında açılan AVM oldukça fazla ziyaretçi akınına uğruyor. Kadınların ekonomiye olan katkılarının desteklendiği proje, emekçi insanların ürün ve üretimlerinin sergilendiği bir çalışma olarak ilgi görmektedir.
 Seferihisar tatili boyunca kendiniz fotoğraf çekebilir, Seferihisar tarihi ve doğasını gözler önüne seren fotoğrafları da satış noktalarından satın alabilirsiniz.
 

 Ulaşım Alternatifleri

 
 İzmir merkeze 48 km uzaklıkta olan Seferihisar’a gitmek için özel araçlar, belediye otobüsü veya minibüs kullanılıyor. Seferihisar Samos arası ulaşımda feribot seferleri düzenleyen işletmeler, 2 saat süren bir feribot yolculuğu ile turistlere hizmet sunuyor. Seferihisar – Samos ulaşım için internet üzerinden online feribot bileti satın alabilir, araçlı araçsız yolculuğa göre değişen fiyatlarla bilet temin edebilirsiniz.
 
 Kuşadası’na yakınlığı ile bilinen Samos Adası’na haftanın 6 günü feribot seferleri düzenleniyor. Seferihisar – Samos feribot bileti satın alarak Samos Adası’na 2 saatte ulaşım sağlamanız mümkün. Feribotlar Seferihisar Sığacık’tan kalkıyor. Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından olan Samos’ta bir tatil planlıyorsanız, Sığacık Teos Marina’dan kalkan feribotlar için birkaç gün öncesinden biletinizi almanızı öneriyoruz. Seferihisar’dan kalkan feribotlar Samos Karlovasi Limanı’na en fazla 2 saat içinde ulaşıyor. Seferihisar ve Karlovasi arasında sabah 08.00 ve akşam 17.00 saatlerinde feribot seferleri düzenleniyor. Gidiş dönüş bileti tek gidiş biletine göre çok daha uygun fiyata geliyor.
 

Seferhisar Seferleri ve Bilet Fiyatları

Tarih Rota Firma Kalkış Varış Fiyat

Seferhisar Hava Durumu

 • parçalı az bulutlu
  Cum
  parçalı az bulutlu
  5°C
 • kapalı
  Cmt
  kapalı
  5°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  2°C
 • kapalı
  Pzt
  kapalı
  2°C
 • az bulutlu
  Sal
  az bulutlu
  0°C

Haritada Seferhisar

Seferhisar Yönüne Seferler