Seferhisar Feribot Bileti

- Seferhisar
23.04.2019

Seferihisar Hakkında

Seferihisar

Seferihisar
, İzmir’ in en güzel yerlerinden biridir. Bu ilçe İzmir’ e 47 km uzaklıktadır. Seferihisar antikçağ şehirlerinden biridir. Tarihte kurulan 12 İyon kentlerinden biridir. Ayrıca Seferihisar, Türkiye’de ki ilk sakin şehir unvanına da sahiptir. Sakinliği ve doğal güzelliği nedeniyle tatil için oldukça uygundur.

Seferihisar’da Gezilecek Yerler

Seferihisar’da gezilecek yerler fazladır. Doğal güzelliği nedeniyle gelenleri büyüleyen bir yerdir.

Sığacık Köyü

Seferihisar’ da en çok beğenilen yerlerin başında Sığacık Köyü gelir. Sığacık köyü, balıkçılıkla geçinen bir köydür. Bölge halkının misafirperverliği ve sıcakkanlılığı nedeni ile gelen turistleri hemen cezbeder.

Sığacık yeri denizciler için önemlidir. Çünkü tarihte bu yerleşim yeri daha çok denizcilerin sığınacak yer olarak kullandıkları bir alandır. Bu özelliğinden dolayı köye daha sonra Sığacık adı verilmiştir.

Sığacık; limanı ve limanı çevreleyen kalesi ise misafirlerin beğenisini toplar. Kendine özgü mimarisi vardır. Dar sokakları ve bu tarihi dokusu ile Seferihisar’ a gelenlerin en uğrak noktası haline gelmiştir.
Sığacık kalesi Kanuni Sultan Süleyman’ ın emri ile yaptırılmıştır. Bu nedenle kalede Osmanlı mimarisi etkisi görülür.


Teos Antik Kenti

Seferihisar’ da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de Teos Antik Kentidir. M.Ö. 1000 yılından beri kendini muhafaza etmeyi başarmıştır. Bu antik kent bize pek çok kalıntıyı da sunar. Sığacık’ tan bu antik kente ulaşım araçları vardır. Bu nedenle antik kente oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Seferihisar Plajları

Seferihisar sahip olduğu plajları ile de oldukça ilgi görür. Özellikle Sığacık plaj bakımından oldukça ilgi çekicidir. Bölgenin en fazla tercih edilen plajı Akkum Plajıdır. Sığacık’ tan kısa mesafe yürüyerek bu plaja ulaşmak mümkündür.

Yaz aylarında Seferihisar’ a gelenler denizin ve kumun tadını doyasıya çıkarabilirler. Ayrıca bölge eylül ve ekim aylarında da oldukça tercih edilir. Bunun nedeni Seferihisar’daki Mandalina Festivalidir. Siz de eylül ve ekim aylarında bölgeye geldiyseniz; Mandalina Festivaline mutlaka katılmalısınız.

Seferihisar – Samos Feribot Ulaşımı

Seferihisar Belediyesi’ nin katkıları ile birlikte Seferihisar ve Samos Adası arasında feribot turu başlamıştır. Hafta sonu küçük bir tatil geçirmek isteyenler için bu yol oldukça avantaj sağlar. Seferihisar Samos Adası arası feribotla ulaşım 1 saat 55 dakika sürmektedir.

Samos Adası’nda kapıda vize uygulaması vardır. Bu sayede sadece pasaportunuzu alarak feribota binebilirsiniz. Samos Adası’ na vardığınızda ise kapıda vize alarak Yunan Adası’ na geçiş yapabilirsiniz.

Samos Adası’nda Gezilecek Yerler

Samos’ a gittiğinizde adanın kendine has dokusu ile karşılaşırsınız. Bu nedenle tatilinizi uzatmak isteyeceğiniz bir adrestir. Samos Adası’nda Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca adada şarap imalathanesi de mevcuttur. Bu imalathaneleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Samos Adası, Kokkari Köyü ile ünlüdür. Turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerleşim yerlerinin başında gelir. Köyün oldukça uzun sahilleri vardır. Bitki örtüsünün de göz alıcı olması nedeniyle yoğun ilgi görür.

Pythagoras Köyü de bölgede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Ünlü filozofun doğup büyüdüğü bu yer UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası listesi içerisinde yer alır.

Samos Adası’nda Yöresel Yemekler

Samos Adası’ nın eşsiz deniz ürünü lezzetlerini tatmadan tatilinizi noktalamamanız gerekir. Özellikle bu bölgede en iyi ahtapot yiyebileceğiniz yer özelliği gösterir. Portakallı ahtapot turistler tarafından oldukça tercih edilir.  Aynı şekilde kurutulmuş ahtapotta yine turistler tarafından oldukça beğenilir. Bu bölgede köpek balığı yemeğine de rastlamak mümkündür. Değişik lezzetler aramak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Seferhisar Hava Durumu

 • parçalı bulutlu
  Sal
  parçalı bulutlu
  10°C
 • kapalı
  Çar
  kapalı
  16°C
 • açık
  Per
  açık
  14°C
 • kapalı
  Cum
  kapalı
  16°C
 • açık
  Cmt
  açık
  14°C

Haritada Seferhisar

Seferhisar Yönüne Seferler

Seferhisar Yunan Adaları Feribot Saatleri ve Fiyatları