Ferit Melen Havalimanı Uçak Bileti

Havalimanı Adı

IATA Kodu

ICAO Kodu

Ferit Melen VAN LTCI
Kuruluş Tarihi 1943 Yolcu Sayısı 1664929
Uçak Trafiği 11503 Havalimanı Telefonu 0 (432) 227 00 01
Merkeze Uzaklık 30 km Havalimanı Adresi Eminpaşa Mahallesi, Havaalani Yolu No:31, 65040 Edremit / Van

Ferit Melen Havalimanı Hakkında

Van’ın havalimanına Ferit Melen ismi verilmiştir. Dünyanın en büyük sodalı gölünün bulunduğu Van, şehir merkezine 5 km uzak olan bir havalimanına sahip. İşletmesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. İlk oalrak faaliyete geçtiği yıl 1943’tür. Hem iç hat hem de dış hat için uçuş terminal binası bulunuyor. 1993 yılında ise Ferit Melen Havalimanı Hudut kapısı olarak ilan ediliyor.

Ferit Melen Havalimanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Havalimanının şehir merkezine ulaşım imkanları son derece önemli. Ferit Melen Havalimanı şehir merkezi arası ulaşım sunulan ulaşım seçenekleri ile kolaylaştırılıyor. Farklı ulaşım seçenekleri arasından dilediğinizi seçerek, direkt olarak ulaşım imkanını değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.
Araç kiralama, taksi, minibüs ve özel araçlar ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Ulaşım seçeneklerine dair havalimanından merkeze gidebileceğiniz ulaşım imkanları aşağıda detaylandırılmıştır.

Taksi
Şehir merkezine ulaşmak için tercih edeceğiniz en kolay yol taksi olacaktır. Şehir merkezine çok uzak bir mesafede olmadığınızdan, son derece cüzi ücretler ile taksi kullanarak havalimanından şehir merkezine gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsü
Belediyenin sunmuş olduğu imkanlar arasında ise belediye otobüsü bulunuyor. Dilerseniz direkt oalrak otobüs saatlerine bakarak 5 km’lik mesafeyi belediye otobüsü ile kat edebilirsiniz. Kısa bir mesafe olduğundan belediye otobüsü kullanmanızda da bir sakınca olmayacaktır.

Minibüs
Van havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı minibüs kullanarak da yapabilirsiniz. Terminale 900 metre uzaklıkta olan minibüs yolundan direkt olarak minibüse binebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmanız için bu da bir alternatif olacak.

Araç Kiralama
Yolculuğunuzu rahat geçirmek için Van havalimanından araç kiralama imkanını da değerlendirebilirsiniz. Bu durumda direkt olarak kiralamış olduğunuz araç ile şehir merkezine dakikalar içinde ulaşacaksınız. Kiralama hizmetinden dilediğiniz şekilde yararlanmanız mümkün.

Merkezden Ferit Melen Havalimanı’na Ulaşım

Havalimanına merkezden nasıl gidilir sorusunu da sorabilirsiniz. Eğer Van Ferit Melen Havalimanı’na gideceksiniz, merkezden binebileceğiniz çok sayıda toplu taşıma olacak. Aşağıda verilen seçeneklerden, özel araç ya da direkt olarak toplu taşıma araçları seçme imkanını değerlendirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü
Bulunduğunuz lokasyonda eğer belediye otobüslerinin durağı varsa direkt olarak belediye otobüsünü tercih edebilirsiniz. Kısa sürede gideceğiniz yere ulaşmanız açısından ekonomik bir tercih olacaktır. Bilgi alarak, ne kadar zaman içinde ulaşacak olduğunuz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Minibüs
Ekonomik şekilde şehir merkezinden Ferit Melen’e ulaşmanız için minibüs de tercih olabilir. Sizin için uygun olması durumunda direkt olarak minibüs kullanabilirsiniz. Tercihinizi yaparak havalimanına gitmek için minibüse binebilirsiniz.

Özel Araç
Özel araçlar ile de havalimanına gelebilirsiniz. 5 km’lik bu mesafeyi D300 karayolunu kullanarak kat edebilirsiniz. Van merkezden havalimanına nasıl gidilir sorusuna verilen yanıt üzerinden direkt olarak siz de özel aracınız ile havalimanına ulaşma imkanı elde edebilirsiniz.

Ferit Melen Havalimanı Bilgileri

Yurt dışı uçuşlarına kapalıdır. Yurt dışı uçuş için alan vardır; ancak şimdilik sadece yurt içi uçuşlar için kullanılmaktadır. Haftanın belli günlerinde aynı şekilde belli hava yolu şirketlerinin şehirler arası düzenlediği uçuşlar yapılır. Türkiye’de ilk uyduyla uçak inişi sisteminin kullanıldığı havalimanı olmuştur.

Ferit Melen Havalimanı İletişim

Tel. Santral: 0(432) 217 02 94
Faks: 0(432) 217 16 55
Adres: Havaalanı Yolu No:31 Van
Web sitesi: http://www.van.dhmi.gov.tr/

Ferit Melen Havalimanı Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir: Van
 
Hizmete Giriş Yılı: 1943
 
Havaalanı Statüsü: Sivil
 
ICAO Kodu: LTCI
 
IATA: VAN
 
Trafik Tipi: İç / Dış Hat
 
Terminalin Toplam Büyüklüğü: 4,410 m²
 
Coğrafik Koordinatları: 38°28`07"N, 43°19`51"E"
 
Şehre Uzaklık: 8 km
 
Ulaşım: Taksi ve Halk Otobüsü
 
Yükseklik (AMSL): 5474 FT (1669 M)
 
VİP: Var
 
Cafe Restoran: Var
 
Sağlık Hizmetleri: Var

Ferit Melen - Van Hava Durumu

 • hafif kar yağışlı
  Cum
  hafif kar yağışlı
  -0°C
 • açık
  Cmt
  açık
  -4°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  -3°C
 • kapalı
  Pzt
  kapalı
  -1°C
 • hafif kar yağışlı
  Sal
  hafif kar yağışlı
  -2°C

Haritada Ferit Melen - Van

Ferit Melen Havaalanı Uçuşu Olan Firmalar