Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor.

Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca tüm ülkelerin güncel durumlarıyla ilgili resmi bilgilendirme yapan İngilizce yazılmış IATA haritasını da ziyaret edebilirsiniz.

02.10.2020 - Not: Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı yazıldı. Son dakika bilgilerine ve durumlarına mutlaka aktarma ve varış ülkelerinin resmi sitelerinden ve yayınlarından ulaşmalısınız. Yazı güncellendikçe bu not başlığına tarih veriliyor. Bu sayede güncelliğini de kontrol edebilirsiniz.


Almanya​

Almanya’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Almanya vatandaşları
 • Almanya tarafından verilmiş oturum iznine sahip kişiler
 • 17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenen C ve D tipi vizeye sahip kişiler

(D tipi vize için ek kural bulunuyor. D tipi vize alanlardan sadece iş amaçlı yolculuk edeceğini kanıtlayabilecek kişiler, Almanya’da okuyan öğrenciler ve/veya AB vatandaşı ile aile birleşimi düzenleyenler ülkeye kabul ediliyor.)

 • AB vatandaşları ve AB ülkelerinde oturum izni bulunanlar (bu maddenin istisnası olarak Türkiye’de daimî ikametgahının olmaması gerekiyor)
 • Yeni Zelanda, Gürcistan, Japonya, Kanada, Avusturalya, Karadağ, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, İngiltere, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşları vize veya oturum izni varsa (bu maddenin de istisnası olarak Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler alınıyor)
 • Eğer uçuşa alternatif rota çizilemediği için Almanya’dan transfer uçuşa binilecekse (bu maddenin istisnası olarak Schengen ülkesinden Schengen ülkesine seyahat etmen gerekiyor)

Almanya’ya giriş yapabilen her yolcu, ülke kuralları sebebiyle 14 gün ev karantinasına girmek zorunda. Uçuş sonrasında Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki ikametinde bulunan yetkili makamlarla iletişime geçerek dönüşünüz hakkında bilgi vermelisiniz. Yetkililer yerel olarak yeni gelen misafirleri karantina hakkında bilgilendirerek gözetim altında tutacaklar.

4 Ağustos 2020 tarihinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya üzerinden Almanya'ya uçuşlar açıldı. Bu destinasyonlardan seyahat edecek yolcuların bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekiyor.

Türkiye'nin herhangi bir şehrinden direkt ya da aktarmalı olarak Almanya'ya yolculuk edecek tüm yolcular son 48 saatte yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi olmadan uçuşlara kabul edilmeyecekler. 48 saatlik süre numunenin alınma saatinden itibaren başlıyor.

PCR testleri Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği merkezlerden veya test imkanı olan havalimanlarından yaptırılabilir. Transit yolcuların uçuşa kabul edilmesi için kalkış ve varış ülkelerinin seyahat kısıtlamaları geçerli olacak.

Ayrıca yolcuların

 • Testlerinin pozitif çıkması durumunda Türkiye'de tedavi altına alınması veya karantinaya girmesi
 • İnişte, ücreti yolcuların ödemesi karşılığında, zorunlu olarak tekrar PCR testi yaptırması gerekiyor. 

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın.

Almanya için PCR test zorunluluğu bulunan riskli bölgeler listesi için tıklayın

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri​

 

Türkiye’den ABD’ye uçuşlara izin veriliyor.

Ancak Amerika’ya girişi kısıtlamalı ve yasak ülkeler halen bulunuyor. Bu sebeple son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık'ta bulunmamış olmak gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Avusturya

 

Avusturya henüz Türk vatandaşlarına kapılarını açmadı. Ancak istisnai durumlar var.

 • Avusturya vatandaşları
 • Avusturya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere vatandaşları
 • D tipi vize sahibi kişiler
 • İş amaçlı seyahat eden yolcular
 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Hayat partnerini ziyaret etmek isteyen yolcular

Ülkeye girişlerde 10 günlük karantina zorunlu tutuldu. Bundan muaf olacak yolcuların aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor.

 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Ülkeye varıştan en çok 72 saat önce resmi kurumlardan alınmış negatif sonuçlu COVID-19 testi ile sağlık durumu belgesi sahipleri
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere’den gelen ve son 14 gün içerisinde başka bir ülkede bulunmamış olan yolcular

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Azerbaycan
 

Azerbaycan vatandaşları, ülkeye ait oturma ve çalışma iznine sahip kişiler dışında herkese sınırlarını kapattı. E-vize ve varışta vize uygulamalarını da askıya aldı.

Türkiye’den Azerbaycan’a gidiş yönündeki yolculuğu da yine sadece Azerbaycan vatandaşları ve Azerbaycan’da oturma/çalışma izni olanlar yapabiliyor. Azerbaycan-Türkiye yönünde seyahat etmek isteyenler yolcular içinse vatandaşlık veya oturum izni kısıtlamaları bulunmuyor. 

Nahçivan'a yapılan direkt uçuşlarda ise üniversite eğitimi için Nahçivan'a giden öğrenciler kabul edildikleri üniversitenin sayı numaralı, mühürlü, ıslak imzalı ve antetli kabul belgesini ibraz etmeleri durumunda uçuşa kabul edilebilirler.

Her iki yön için de seyahat edecek yolcuların uçuş saatinden en geç 48 saat önce negatif sonucu alınmış Covid-19 testi ibraz etmeli.

Testi olmadan Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşı yolcular 14 gün karantinaya girecekler. Diğer ülke vatandaşları ise aynı sefer ile geri gönderilecekler. 

Azerbaycan’dan Türkiye’ye gitmek isteyen yolcuların negatif sonuçlu Covid-19 testi yoksa terminale alınmazlar. Bu konuda herhangi bir istisna söz konusu değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Belçika

 

Uluslararası yolculuk için kapılarını açmaya başlayan Belçika’nın bazı kısıtlamaları bulunuyor. Buna göre ülkeye yalnızca

 • Belçika vatandaşları ve aileleri
 • Belçika’dan alınmış oturum iznine sahip kişiler
 • AB üyesi ülkeler, Schengen ülkeleri, İsviçre, Britanya, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan vatandaşları
 • Belçika’yı transit yolcu olarak geçecek olan İsviçre, Britanya, AB üyesi ülkeler ve Schengen ülkeleri vatandaşları
 • Askeri personeller

seyahat edebiliyorlar.

Belçika’ya vardığınızda Sağlık Beyan Formu doldurmanız şartı da mevcut.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Birleşik Arap Emirlikleri
 

1 Ağustos 2020'den itibaren Dubai’ye bağlantı noktası veya nihai varış noktası olarak seyahat eden tüm yolcular; uçuşa kabul edilebilmeleri için kalkıştan en fazla 96 saat önce yaptırılmış, negatif sonuçlu İngilizce veya Arapça COVID-19 belgesine sahip olmalı. Bu belgeyi almaktan 12 yaşın altındaki çocuklar ve orta veya ağır engelli yolcular muaf tutulabilir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti Türkiye için bir laboratuvar belirlemediği için yolcuların COVID-19 belgesini Türkiye içindeki yetkili bir laboratuvardan almalı. 
 • Yolcuların talep edilmesi halinde varış noktasında başka bir COVID-19 testi yaptırması gerekiyor. Havaalanında bir test yaptırırlarsa, test sonucunu alana kadar otellerinde veya ikametgahlarında sosyal izolasyonlarını korumaları gerekiyor. Test sonucu pozitif çıkarsa yolcunun tecrit edilmesi ve Dubai Sağlık Otoritesi yönergelerini izlemesi gerekiyor.
 • Yolcunun Dubai nihai varış yeri ise, uçuş esnasında kabinde dağıtılan karantina taahhüt formunu (tüm karantina ve tedavi masraflarını üstlenmek için) doldurmalı ve bu formu varışta Dubai Sağlık Otoritesi personeline teslim etmeli. 
 • Yolcu BAE'de kullanım için geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmalı. Bu sağlık sigortası Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda oluşacak masrafları karşılayabilmeli. Bu kural Dubai'ye giren veya Dubai'den bağlantısı olan tüm BAE vatandaşlarını, oturumu olanları, turistleri içerir.
 • Dubai'ye geri dönen Dubai ikamet vizesi sahiplerinin İkamet ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden (GDRFA) iade onayı almaları gerekiyor.
Dubai tarafından verilen oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce İkamet ve Dış İşleri Genel Müdürlüğü (GDRFA) web sitesinden onay almalı.
Diğer Emirlikler tarafından verilmiş oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce Federal Kimlik ve Vatandaşlık Otoritesi web sitesinden onay almalı.
Yolcuların COVID-19 - DXB Akıllı Uygulamasını da indirmesi gerekiyor.
IOS  
Android 
Aktarmalı uçuşu olanlar da dahil olmak üzere tüm Dubai yolcuları check-in sırasında teslim etmek için sağlık beyan formunu doldurmalı. Form için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Bosna-Hersek


12 Eylül tarihinden itibaren Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin veriyor. Varıştan en fazla 48 saat önce alınmış, negatif sonuçlu PCR test belgesi ibraz edilmesi gerekiyor. Negatif test sonucunun İngilizce yazılmış seçeneğinin de yanınızda bulunması gerekiyor.


Fransa
 

Fransa’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Fransa vatandaşları, eş ve çocukları
 • Fransa tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Gemi çalışanları
 • Andorra, İngiltere, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan ve Avrupa Ekonomi Topluluğu üyesi ülke vatandaşları ile eşleri ve çocukları
 • Eğitim için seyahat eden yolcular

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları maalesef ülkeye giriş yapamıyorlar.

Fransa'yı geçerken veya ülkeye giriş yapmadan önce göçmenlik için tamamlanmış olan Uluslararası Seyahat Sertifikası’nı da hazır bulundurmalısınız. Sertifika bulunduğunuz ülkeden ayrılmadan önce yurt dışındaki Fransız konsoloslukları aracılığıyla veya çevrimiçi olarak alınabiliyor.

Ayrıca ülkeye giriş yaptıktan sonra 14 günlük sosyal izolasyon veya karantina da diğer bir kural olarak belirtilmiş. Giriş yaparken verilecek belgeler arasında online ortamdan doldurulabilen Halk Sağlığı Tanıtım Formu’nu da ibraz etmelisiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Gürcistan

Ülkeye girişler 30 Eylül 2020’ye kadar askıya alındı.

Ülkeye yalnızca Litvanya, Letonya, Estonya, Fransa ve Almanya’dan uçuş kabul ediliyor. Ayrıca Kıbrıs, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Polonya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, Slovenya, Gürcistan ve Romanya vatandaşları da ülkeye giriş yapabiliyorlar.

Bu ülkeler dışında her yerden insani yardım, sağlık ve askeri nedenlerle ülkeye girebilen istisnai yolcular bulunuyor.

Tüm yolcular 14 gün süreyle karantina altına alınıyor ve tıbbi taramadan geçiyorlar.

Yolcuların varıştan en az 48 saat önce online siteden doldurabilecekleri başvuru formunu da beyan etmeleri gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Hollanda

Hollanda Türkiye’den henüz yolcu kabul etmiyor. Ancak aşağıda bulunan istisnalar arasında yer alıyorsanız seyahat edebilirsiniz.

 • Hollanda vatandaşları
 • Hollanda tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahipler veya geçici oturum izni olanlar
 • AB ülkelerinde veya İngiltere’de oturum iznine sahip kişiler
 • Schengen Ülkeleri, AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşlığına sahip kişilerin aile üyeleri (Aile ilişkilerini gösteren resmi belge ibrazı zorunlu)
 • Schengen D tipi vize sahibi yolcular
 • Hollanda üzerinden transit yolculuk edecek olan kişiler
 • Askeri personeller
 • Ailevi durum sebebiyle aciliyet göstererek yolculuk edenler

Hollanda’ya ulaştıktan sonra Yüksek Riskli Ülkeler’den yolculuk ettiyseniz girişte Sağlık Beyan Formu’nu doldurmanız ve 10 günlük karantinaya girmeniz gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Irak

 

Irak, uçuşlarını bir sonraki duyuruya kadar kapattı.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.