Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar

Dünya olarak geçtiğimiz zorlu dönemi arkamızda bırakmaya çalışırken ülkeler de uçuş yasaklarını ve kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. Yeni dönemin gerektirdiği yeni önlemleri her ülke ayrı ayrı belirliyor.

Uçuşlara kabulünüz, varış veya aktarma ülkesine giriş yapmanıza imkân sağlayacak belgelere (vatandaşlık, oturum izni, çalışma izni, geçerli ve belirtilen sürelere uygun Covid-19 negatif test sonucu, seyahat izin belgesi vb.) sahip olmanıza, yetkililerin belirlediği şartlara, yaş grubunuza ve sağlık durumunuza göre değişebilir. Varış noktasında uygulanacak önlemler (karantina, zorunlu ve ücretli Covid-19 testi vb.) ve tüm gereksinimler için varış ülkesinin resmî kurumlarıyla iletişime geçmenizi öneririz. Seyahat etmek istediğiniz ülkeler için genel kural ve kısıtlamaları bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca tüm ülkelerin güncel durumlarıyla ilgili resmi bilgilendirme yapan İngilizce yazılmış IATA haritasını da ziyaret edebilirsiniz.

25.11.2020 Not: Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlı yazıldı. Son dakika bilgilerine ve durumlarına mutlaka aktarma ve varış ülkelerinin resmi sitelerinden ve yayınlarından ulaşmalısınız. Yazı güncellendikçe bu not başlığına tarih veriliyor. Bu sayede güncelliğini de kontrol edebilirsiniz.Almanya​

Almanya’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Almanya vatandaşları
 • Almanya tarafından verilmiş oturum iznine sahip kişiler
 • 17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenen C ve D tipi vizeye sahip kişiler

(D tipi vize için ek kural bulunuyor. D tipi vize alanlardan sadece iş amaçlı yolculuk edeceğini kanıtlayabilecek kişiler, Almanya’da okuyan öğrenciler ve/veya AB vatandaşı ile aile birleşimi düzenleyenler ülkeye kabul ediliyor.)

 • AB vatandaşları ve AB ülkelerinde oturum izni bulunanlar (bu maddenin istisnası olarak Türkiye’de daimî ikametgahının olmaması gerekiyor)
 • Yeni Zelanda, Gürcistan, Japonya, Kanada, Avusturalya, Karadağ, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, İngiltere, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn vatandaşları vize veya oturum izni varsa (bu maddenin de istisnası olarak Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler alınıyor)
 • Eğer uçuşa alternatif rota çizilemediği için Almanya’dan transfer uçuşa binilecekse (bu maddenin istisnası olarak Schengen ülkesinden Schengen ülkesine seyahat etmen gerekiyor)

Uçuş sonrası karantina zorunlulukları eyaletlere göre değişiklik gösteriyor.

Türkiye'nin herhangi bir şehrinden direkt ya da aktarmalı olarak Almanya'ya yolculuk edecek tüm yolcular son 48 saatte yaptırılmış negatif sonuçlu PCR testi olmadan uçuşlara kabul edilmeyecekler. 48 saatlik süre numunenin alınma saatinden itibaren başlıyor.

PCR testleri Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği merkezlerden veya test imkanı olan havalimanlarından yaptırılabilir. Transit yolcuların uçuşa kabul edilmesi için kalkış ve varış ülkelerinin seyahat kısıtlamaları geçerli olacak.

Almanya'ya seyahat etmek için uçuştan önce bilgilerinizi bu adres üzerinden bildirmeniz gerekiyor. Bu alandaki bildirim tamamlandıktan sonra seyahat süresince kayıt işlemini tamamladıklarına dair kanıtları hava yolu veya yetkili otoritelere ibraz etmeleri gerekiyor.

Ayrıca yolcuların

 • Testlerinin pozitif çıkması durumunda Türkiye'de tedavi altına alınması veya karantinaya girmesi
 • İnişte, ücreti yolcuların ödemesi karşılığında, zorunlu olarak tekrar PCR testi yaptırması gerekiyor. 

Almanya Sağlık Bakanlığı’nın sıkça sorulan sorular ve cevapları için tıklayın.

Almanya için PCR test zorunluluğu bulunan riskli bölgeler listesi için tıklayın

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.Amerika Birleşik Devletleri​

Türkiye’den ABD’ye uçuşlara izin veriliyor.

Ancak Amerika’ya girişi kısıtlamalı ve yasak ülkeler halen bulunuyor. Bu sebeple son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık'ta bulunmamış olmak gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.Avusturya

Avusturya henüz Türk vatandaşlarına kapılarını açmadı. Ancak istisnai durumlar var.

 • Avusturya vatandaşları
 • Avusturya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere vatandaşları
 • D tipi vize sahibi kişiler
 • İş amaçlı seyahat eden yolcular
 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Hayat partnerini ziyaret etmek isteyen yolcular

Ülkeye girişlerde 10 günlük karantina zorunlu tutuldu. Bundan muaf olacak yolcuların aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor.

 • Ülkeye girmeden transit uçuş yapan yolcular
 • Ülkeye varıştan en çok 72 saat önce resmi kurumlardan alınmış negatif sonuçlu COVID-19 testi ile sağlık durumu belgesi sahipleri
 • Avrupa Birliği, Schengen üyesi ülkeler, İsviçre ve İngiltere’den gelen ve son 14 gün içerisinde başka bir ülkede bulunmamış olan yolcular

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


Azerbaycan
 

Azerbaycan vatandaşları, ülkeye ait oturma ve çalışma iznine sahip kişiler dışında herkese sınırlarını kapattı. E-vize ve varışta vize uygulamalarını da askıya aldı.

Türkiye’den Azerbaycan’a gidiş yönündeki yolculuğu da yine sadece Azerbaycan vatandaşları ve Azerbaycan’da oturma/çalışma izni olanlar yapabiliyor. Azerbaycan-Türkiye yönünde seyahat etmek isteyenler yolcular içinse vatandaşlık veya oturum izni kısıtlamaları bulunmuyor. 

Nahçivan'a yapılan direkt uçuşlarda ise üniversite eğitimi için Nahçivan'a giden öğrenciler kabul edildikleri üniversitenin sayı numaralı, mühürlü, ıslak imzalı ve antetli kabul belgesini ibraz etmeleri durumunda uçuşa kabul edilebilirler.

Her iki yön için de seyahat edecek yolcuların uçuş saatinden en geç 48 saat önce negatif sonucu alınmış Covid-19 testi ibraz etmeli.

Testi olmadan Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşı yolcular 14 gün karantinaya girecekler. Diğer ülke vatandaşları ise aynı sefer ile geri gönderilecekler. 

Azerbaycan’dan Türkiye’ye gitmek isteyen yolcuların negatif sonuçlu Covid-19 testi yoksa terminale alınmazlar. Bu konuda herhangi bir istisna söz konusu değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.Belçika

Uluslararası yolculuk için kapılarını açmaya başlayan Belçika’nın bazı kısıtlamaları bulunuyor. Buna göre ülkeye yalnızca

 • Belçika vatandaşları ve aileleri
 • Belçika’dan alınmış oturum iznine sahip kişiler
 • AB üyesi ülkeler, Schengen ülkeleri, İsviçre, Britanya, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan vatandaşları
 • Belçika’yı transit yolcu olarak geçecek olan İsviçre, Britanya, AB üyesi ülkeler ve Schengen ülkeleri vatandaşları
 • Askeri personeller seyahat edebiliyorlar.

Belçika’ya vardığınızda Sağlık Beyan Formu doldurmanız şartı da mevcut.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan vize başvurularında, içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülke vatandaşının işlemlerinin hızlanması için bazı evrakları eklemesi gerekiyor. Bu evraklar olmadan da vize sonucu alınabilir ancak işlemlerin uzayacağı bilgisi verildi. Vize başvurularına ek evrak işleminden 60 yaş ve üzeri yolcular muaf tutuluyor.
Buna göre;
•GCC ülkelerinden (Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kuveyt, Bahreyn) veya Doğu Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve Doğu Asya (Çin, Honkong, Japonya, Macau, Mogolistan, Kuzey-Guney Kore, Taiwan) herhangi birisinde oturma izni varsa belgelenmesi 
•Ülkede 1. dereceden aile fertleri yaşıyorsa o kişiye ait oturma izni belgesi
•Dubai’ye iş amaçlı seyahat yapılıyorsa seyahati kanıtlayan bir belge
•Aile olarak seyahat edilmesi halinde (anne, baba, çocuk) başvurunun grup olarak işleme sokulması
gerekiyor.
1 Ağustos 2020'den itibaren Dubai’ye bağlantı noktası veya nihai varış noktası olarak seyahat eden tüm yolcular; uçuşa kabul edilebilmeleri için kalkıştan en fazla 96 saat önce yaptırılmış, negatif sonuçlu İngilizce veya Arapça COVID-19 belgesine sahip olmalı. Bu belgeyi almaktan 12 yaşın altındaki çocuklar ve orta veya ağır engelli yolcular muaf tutulabilir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti Türkiye için bir laboratuvar belirlemediği için yolcuların COVID-19 belgesini Türkiye içindeki yetkili bir laboratuvardan almalı. 
 • Yolcuların talep edilmesi halinde varış noktasında başka bir COVID-19 testi yaptırması gerekiyor. Havaalanında bir test yaptırırlarsa, test sonucunu alana kadar otellerinde veya ikametgahlarında sosyal izolasyonlarını korumaları gerekiyor. Test sonucu pozitif çıkarsa yolcunun tecrit edilmesi ve Dubai Sağlık Otoritesi yönergelerini izlemesi gerekiyor.
 • Yolcunun Dubai nihai varış yeri ise, uçuş esnasında kabinde dağıtılan karantina taahhüt formunu (tüm karantina ve tedavi masraflarını üstlenmek için) doldurmalı ve bu formu varışta Dubai Sağlık Otoritesi personeline teslim etmeli. 
 • Yolcu BAE'de kullanım için geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmalı. Bu sağlık sigortası Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda oluşacak masrafları karşılayabilmeli. Bu kural Dubai'ye giren veya Dubai'den bağlantısı olan tüm BAE vatandaşlarını, oturumu olanları, turistleri içerir.
 • Dubai'ye geri dönen Dubai ikamet vizesi sahiplerinin İkamet ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden (GDRFA) iade onayı almaları gerekiyor.
Dubai tarafından verilen oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce İkamet ve Dış İşleri Genel Müdürlüğü (GDRFA) web sitesinden onay almalı.
Diğer Emirlikler tarafından verilmiş oturum vizesine sahip olanlar için:
 • Yolcu uçak rezervasyonunu yapmadan önce Federal Kimlik ve Vatandaşlık Otoritesi web sitesinden onay almalı.
Yolcuların COVID-19 - DXB Akıllı Uygulamasını da indirmesi gerekiyor.
Aktarmalı uçuşu olanlar da dahil olmak üzere tüm Dubai yolcuları check-in sırasında teslim etmek için sağlık beyan formunu doldurmalı. Form için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.Bosna-Hersek

12 Eylül tarihinden itibaren Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin veriyor. Varıştan en fazla 48 saat önce alınmış, negatif sonuçlu PCR test belgesi ibraz edilmesi gerekiyor. Negatif test sonucunun İngilizce yazılmış seçeneğinin de yanınızda bulunması gerekiyor.


Fransa

Fransa’ya seyahat edebilmek için bazı kısıtlamalar bulunuyor. Seyahat etmesine izin verilenler ise şöyle belirlenmiş:

 • Fransa vatandaşları, eş ve çocukları
 • Fransa tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Gemi çalışanları
 • Andorra, İngiltere, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan ve Avrupa Ekonomi Topluluğu üyesi ülke vatandaşları ile eşleri ve çocukları
 • Eğitim için seyahat eden yolcular

11 Kasım 2020 itibariyle Türkiye'den Fransa'ya seyahat edecek yolcuların uçuş başlangıç saatinden en fazla 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucunu veya Fransa Büyükelçiliği'nden/konsolosluklarından alınmış izin belgelerini göstermeleri gerekiyor.

Fransa'yı geçerken veya ülkeye giriş yapmadan önce göçmenlik için tamamlanmış olan Uluslararası Seyahat Sertifikası’nı da hazır bulundurmalısınız. Sertifika bulunduğunuz ülkeden ayrılmadan önce yurt dışındaki Fransız konsoloslukları aracılığıyla veya çevrimiçi olarak alınabiliyor.

Ayrıca ülkeye giriş yaptıktan sonra 14 günlük sosyal izolasyon veya karantina da diğer bir kural olarak belirtilmiş. Giriş yaparken verilecek belgeler arasında online ortamdan doldurulabilen Halk Sağlığı Tanıtım Formu’nu da ibraz etmelisiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.Gürcistan

Ülkeye girişler 30 Eylül 2020’ye kadar askıya alındı.

Ülkeye yalnızca Litvanya, Letonya, Estonya, Fransa ve Almanya’dan uçuş kabul ediliyor. Ayrıca Kıbrıs, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Polonya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, Slovenya, Gürcistan ve Romanya vatandaşları da ülkeye giriş yapabiliyorlar.

Bu ülkeler dışında her yerden insani yardım, sağlık ve askeri nedenlerle ülkeye girebilen istisnai yolcular bulunuyor.

Tüm yolcular 14 gün süreyle karantina altına alınıyor ve tıbbi taramadan geçiyorlar.

Yolcuların varıştan en az 48 saat önce online siteden doldurabilecekleri başvuru formunu da beyan etmeleri gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
Hollanda

Hollanda Türkiye’den henüz yolcu kabul etmiyor. Ancak aşağıda bulunan istisnalar arasında yer alıyorsanız seyahat edebilirsiniz.

 • Hollanda vatandaşları
 • Hollanda tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahipler veya geçici oturum izni olanlar
 • AB ülkelerinde veya İngiltere’de oturum iznine sahip kişiler
 • Schengen Ülkeleri, AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşlığına sahip kişilerin aile üyeleri (Aile ilişkilerini gösteren resmi belge ibrazı zorunlu)
 • Schengen D tipi vize sahibi yolcular
 • Hollanda üzerinden transit yolculuk edecek olan kişiler
 • Askeri personeller
 • Ailevi durum sebebiyle aciliyet göstererek yolculuk edenler

Hollanda’ya ulaştıktan sonra Yüksek Riskli Ülkeler’den yolculuk ettiyseniz girişte Sağlık Beyan Formu’nu doldurmanız ve 10 günlük karantinaya girmeniz gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
Irak
 

Irak, bazı kısıtlamalara uyulması halinde Türkiye'den yolcu kabul etmeye başladı. Buna göre;

- Erbil'e uçacak olan tüm misafirlerin 14 günlük ev karantinasına girmesi zorunlu. Ayrıca tüm destinasyonlarda uçakta veya havalimanlarında semptom gösteren yolcular karantina altına alınıyorlar.

- Basra ve Bağdat'a seyahat eden yolcuların uçuştan en fazla 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor. 

- Erbil ve Süleymaniye Havalimanı'na seyahat eden yolcuların uçuştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor. 

- Tüm lokasyonlara yolculuk edecek misafirler eğer PCR test sonucu ile uçuşa gelmezlerse ücretlerini kendilerinin ödeyeceği testi yaptırmak zorundalar.

- Erbil uçuşu yapacak yolcuların pasaportlarında son 1 ay içerisinde basılmış İran'a giriş kaşesi bulunmaması gerekiyor.

- Erbil ve Süleymaniye Havalimanı'na uçacak yolcuların varış noktaların rehin formu doldurmaları şart.

- Bağdat ve Basra seferinde tek başına yolculuk edecek Türk vatandaşlarının Irak konsolosluklarından vize alması gerekiyor. Grup halinde seyahat edilecekse vize veya Irak iç işleri bakanlığından ön onay yazısı alınması şartı mevcut.

- Erbil ve Süleymaniye'ye seyahat edecek Türkiye pasaportlu yolcularsa varışta vize alabiliyorlar.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere

30 Ekim 2020 tarihinden itibaren İngiltere'ye iş veya zorunlu sebeplerle gerçekleştirilecek uçuşlar dışında seyahat yasaklandı. 

3 Ekim 2020 tarihinde Türkiye saati ile 06:00’dan itibaren başlayacak uygulamaya göre, Türkiye’den direkt uçuş yapacak ve Türkiye’yi transit nokta olarak kullanacak tüm yolcuların Birleşik Krallığa girişlerinde doğruca varış noktalarına ulaşmaları ve orada 14 gün süreyle kendilerini izole etmeleri zorunlu tutuluyor.

Ayrıca Birleşik Krallığa gelen her yolcu Halk Sağlığı Bilgilendirme Formu’nu doldurmak zorunda. 

İngiltere devleti resmi sitesinde son gelişmeleri yayınladı.

Bireysel İzolasyon (Self-Isolating) detayları için buradan bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


İspanya

 

31 Temmuz 2020’ye kadar kurallar ve kısıtlamalar ile misafir kabul eden İspanya’ya henüz ülkemizden giriş yapılamıyor. İspanya’ya yalnızca

 • İspanya vatandaşları ve aileleri
 • İspanya tarafından verilmiş oturum iznine sahip yolcular
 • Uzun süreli Schengen vizesi almış kişiler
 • Andorra, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonia, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya , Litvanya, Lichtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İsveç veya Vatikan‘dan yolculuk edenler veya bu ülkelerden birinde oturum izni olanlar
 • D tipi Schengen vizesi sahipleri

seyahat edebilirler.

Tüm yolcuların seyahat başlangıcında online olarak FCS Sağlık Formu doldurmaları gerekiyor. Ülke girişinde bu form sayesinde alınacak olan QR kod okutuluyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.


İsviçre
 

İsviçre henüz Türk vatandaşlarına giriş izni vermiyor. Seyahat kısıtlamaları kapsamında ülkeye

 • İsviçre ve Lihtenştayn vatandaşları ve aileleri
 • İsviçre ve Lihtenştayn ülkelerinden oturum izni almış olan yolcular
 • İngiltere, Schengen ülkeleri, AEA ülkeleri vatandaşları ve aileleri
 • D tipi vize sahibi kişiler
 • 16 Mart 2020 tarihinden sonra C tipi vize almış yolcular
 • İsviçre üzerinden kendi ülkelerine geçiş yapacak olan yolcular (Bilet beyanı şartı ile)

giriş yapabiliyor.

İsviçre, aynı zamanda Schengen üyesi olmayan bir ülkeden Schengen üyesi olan bir ülkeye geçişte transit nokta olarak kullanılmayı da kapattı. Bu maddenin istisnaları da yukarıdakilerle aynı.

Ülkeye girebilen yolcuların Halk Sağlığı Yolcu Bulma Formu doldurmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya
 

5 Ekim 2020 tarihine kadar İtalya’ya girişler için kurallar getirildi.

 • İtalya vatandaşları
 • İtalya tarafından verilmiş olan oturum iznine sahip kişiler
 • Acil sağlık ve durum nedenleri olan yolcular
 • Sağlık görevlileri
 • İş için seyahat eden yolcular
 • İtalya üzerinden ikamet ettikleri ülkeye dönen kişiler
 • Avrupa Birliği üyesi, Schengen üyesi, İngiltere, İsviçre, Karadağ, Andorra, Makedonya, Monako, San Marino, Sırbistan ve Vatikan ülkelerine İtalya üzerinden dönmek isteyen yolculardan bu ülkelerin vatandaşları, D tipi vize sahipleri, oturma iznine sahip kişiler, aile birleşim kartı sahipleri

seyahat edebilirler.

Ülkeye girebilen yolcular Halk Sağlığı Tanıtım Formu doldurarak pasaport girişinde ibraz ediyor. Ayrıca ülke girişlerinde 14 gün süreli karantina da zorunlu.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kazakistan

Türkiye - Kazakistan arası uçuşlar yeniden başladı. Kazakistan hükümeti ülke girişleri ve genel sağlık tedbirleri için güncel bilgilendirme yayınladı. 
Tüm ülkelerden gelecek misafirleri kapsayan bu bilgilere göre; 
 • Ülkeye giriş yapacak tüm yolcuların, negatif sonucu alınmış PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Numune saati ile ülkeye giriş saati arasında en fazla 72 saat olabilir.
 • Test sonuçları elektronik ortamda bulunan ve basılı nüshaları geçerli sayılıyor.
 • Express PCR testleri geçersiz sayılır.
 • PCR testi yaptırmamış veya negatif sonucu belirtilen süreyi aşmış olan yolcular ülkeye alınmayacak ve sonrasında hava yoluna 10.000 USD ceza uygulanacak.
 • Ülke girişinde sağlık anketi doldurma zorunluluğu bulunuyor. 
 • Test sonuçları negatif çıkmamış hiçbir yolcu ülkeye giremez.
 • PCR testinin istisnası olan yolcular:
 1. 5 yaş altı çocuk yolcular
 2. Kazakistan hükümet delegasyonları,
 3. Ülke tarafından akredite edilmiş uluslararası kuruluşların konsolosluk büroları ve temsilciliklerinin üyeleri ve aileleri
 4. Havayolu ekipleri
 5. Diplomatik çalışanlar
 6. Ülkenin dış işleri bakanlığından davet almış yabancı devlet ve uluslararası kuruluşların üyeleri
 • Kazakistan vatandaşları ve ülkeden alınmış oturum izni bulunanlar da PCR testi yaptırmadan ülkeye girebilirler ancak 7 günlük zorunlu karantinaya tabii tutuluyorlar.

Kırgızistan
 

Kırgızistan tüm dünyaya sınırlarını kapattı. Henüz ne zaman açılacağı ise belli değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

10.12.2020 tarih ve DIG-109708 sayılı bülten yayını

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yayınlananK352-20 sayılı Notam, 14 Aralık 2020 Saat 16 :30(UTC) - 24 Aralık 2020 Saat:21:59 (UTC)tarihleri arasında geçerli olacaktır.

K0352-20 no.lu Notam yayınında yapılan değişiklik aşağıda kısaca belirtilmiştir.

 5. Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu ve karantina ücreti istenmeyecektir.

10. Tüm test ve karantina ücretleri KKTC vatandaşı olsun veya olmasın ülkeye gelen yolcular tarafından karşılanacaktır. Ülkeye giriş yapmak isteyen kişiler, aşağıdaki hesap numaralarına karşısında yazan ücretleri ödeyerek alacakları dekontla uçuş yapabileceklerdir. Havayolu şirketleri dekontlarını ibraz etmeyen yolcuları uçağa kabul etmeyeceklerdir.

a) Sağlık kurulu kararı ile tedavi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti' ne sevk edilen hasta ve refakatçileri,

b) KKTC vatandaşı olup yurt dışında lisans ve yüksek lisans eğitimi görenler,

c) KKTC' de lisans ve yüksek lisans eğitimi gören öğrencilerin karantina ve pcr test ücretleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti tarafından karşılanacaktır.

12. Türkiye' ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren KKTC vatandaşlarının,  KKTC' ye dönerken KKTC' den alınan son 3 gün içerisindeki Pcr testleri geçerlidir. Bu kişiler KKTC' ye girişlerinde 10 günlük merkezi karantina uygulamasına tabidir.

Karantina ücretlerinin yatırılacağı Banka Hesap Numaraları ve Iban Numaraları:

Alıcı Adı : KKTC Maliye Bakanlığı,
 

Alıcı Adresi: KKTC Maliye Bakanlığı Lefkoşa-KKTC


Banka Adresi: Sht. Mustafa Ahmet Ruso Sokak. No: 11,

Küçük Kaymaklı  Lefkoşa / KKTC

 

TC Ziraat Bankası

TL Hesabı:  3.050 TL
Hesap No: 40298710-5001
Iban No: TR290001000860402987105001

USD Hesabı:389 USD
Hesap No: 40300032-5001
Iban No: TR470001000860403000325001

EURO Hesabı:320 EUR
Hesap No: 40298710-5002
Iban No: TR020001000860402987105002

GBP Hesabı: 291 STG
Hesap No: 40298710-5004
Iban No: TR450001000860402987105004
 

İlgi:15.12.2020 tarih ve DIG-111543 sayılı bülten yayını

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yayınlanan K352-20 sayılı Notam, 14 Aralık 2020 Saat 16 :30(UTC) - 24 Aralık 2020 Saat:21:59 (UTC)tarihleri arasında geçerli olacaktır.

K0352-20 no.lu Notam yayınında yapılan değişiklik aşağıda kısaca belirtilmiştir.

13. Aynı odada konaklayacak olan (eş,çocuk,kardeş vs.) 1. kişi' nin karantina ücreti 3.050 TRY,  2. kişi' nin ( kişilerin ) karantina ücreti 1.400 TRY' dir.

Diğer alanlar ve kurallarda değişiklik yapılmamıştır.

Kuzey Makedonya

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Koronavirüs kısıtlamalarını kaldıran Kuzey Makedonya’ya uçuşlar başladı. Yalnızca Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek ve Karadağ vatandaşlarının ülkeye girişte en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif sonuçlu bir COVID-19 testini göstermeleri gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Litvanya​
 

Litvanya henüz Türk vatandaşları için kapılarını açmadı. Ülkeye kısıtlamalara uygun yolcular alınıyor. Bu kısıtlamalara göre;

 • Litvanya vatandaşları
 • Litvanya’da daimi ikametgah almış kişiler ve aileleri
 • Avusturya, İsviçre, Finlandiya, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Tunus ve Uruguay, İrlanda, İngiltere, İtalya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Norveç, Slovakya, Slovenya ve Polonya vatandaşları veya bu ülkelerden yolculuk eden vatandaşlar
 • NATO çalışanları ve onların aileleri

ülkeye giriş yapabilirler.

Litvanya’ya yolculuk edecek yolcuların online form doldurmaları, 14 gün süreli karantinaya girmeleri ve varıştan 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu bir PCR testi beyan etmeleri gerekiyor.

Ayrıca yolcular dilerse IATA Passenger Locator Formu’nu da doldururak geliş salonunda yetkililere iletebilirler.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Lübnan
 

Uluslararası seyahatler için kapılarını yeniden açan Lübnan’a giriş için bazı kurallar bulunuyor.

Tüm yolcuların varıştan en fazla 96 saat önce alınmış negatif sonuçlu Koronavirüs testi ile resmi sağlık belgesi beyan etmeleri gerekiyor. Bu kurala 12 yaş ve altındaki çocuk yolcular dahil edilmiyor. Askeri personel, diplomat görevlisi, uluslararası organizasyon üyeleri haricinde tüm yolcular ülkeye gitmeden önce Lübnan’da kalacağı süre boyunca Covid-19 tedavisinin tüm masraflarını kapsayabilen bir sağlık sigortası yaptırmak zorunda.

Ülke girişinde Halk Sağlık Tanıtım Formu doldurulması gerekiyor. Ayrıca Lübnan Sağlık Bakanlığı tarafından giriş sırasında 100 dolar karşılığında PCR testi yapılması zorunlu tutuluyor. Test sonucu pozitif çıkan yolcular iyileşene kadar Lübnan Sağlık Bakanlığı'nın direktiflerine uymak zorunda. Eğer havalimanında bulunan sağlık görevlileri gerekli görürlerse yine ücretini yolcunun ödemesi karşılığında 72 saat sonra tekrar PCR testi yapılır.

Lübnan girişinde yapılan bu test aşamalarından 12 yaş ve altı çocuklar, transit yolcular ve yalnızca 1 hafta ülkede konaklayacak olan misafirler muaf tutulur.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Moldova
 

Moldova sınırlarını uluslararası girişler için 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kapattı. Yalnızca

 • Moldova vatandaşları ve aileleri
 • Moldova tarafından verilmiş olan oturma iznine sahip kişiler
 • Uzun süreli vize sahibi yolcular ülkeye girebiliyorlar.

 Moldova’ya girebilenlerin 14 gün boyunca kendilerini karantina altına alması bekleniyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Özbekistan

Özbekistan uçuşları 4 Eylül 2020 tarihinden itibaren başladı. 3 renk tipine göre ayırdığı ülkelerden gelebilecek misafirlere göre ayrı ayrı önlemler alındı. Kırmızı tip ülkeler arasına giren Türkiye’den Özbekistan’a seyahat etmek isteyen yolcular 14 günlük otel rezervasyon belgesi, çalışma veya oturma izinlerinden en az birine sahip olmalılar.

Ayrıca yolcuların Özbekistan'a giriş yapabilmeleri için

 • Özbekistan'da 1. dereceden akrabası bulunması
 • Özbekistan tarafından verilmiş oturum iznine sahip olması
 • Transit geçiş yapacak olması
 • Diplomatik pasaport sahibi olması
 • Uçuştan en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırmaları
 • Bu testlerin sonuçlarını check-in esnasında beyan etmeleri
 • Test sonuçlarının kontrol için mutlaka Barkod Numarası ve Sağlık Bakanlığı sitesinden onay almaları gerekiyor.

Test yaptırmamış veya 72 saatlik süreyi aşmış test sonucuna sahip yolcular uçuşlara alınmıyor. Ayrıca varışta 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Polonya

Ülke giriş – çıkışları bazı kriterlere uygun yolcular için açık.

 • Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Karadağ, Hollanda, Norveç, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre ve Ukrayna’dan gelen yolcular
 • Polonya vatandaşları
 • Polonya tarafından verilmiş oturum iznine sahip yolcular
 • İngiltere, İsviçre ve  AEA ülkeleri vatandaşları ve onların aileleri
 • Polonya vatandaşlarının sürekli bakımı altındaki misafirler

Ülke girişlerinde 14 gün karantinaya girmek gerekiyor. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Romanya
 

Türkiye’den Romanya’ya yapılacak uçuşlar belirsiz bir süre askıya alındı. 17 Temmuz 2020’ye kadar tüm dünyaya sınırlarını kapatan Romanya’ya yalnızca

 • Romanya vatandaşları ve aileleri
 • Romanya tarafından verilmiş uzun süreli vize sahibi yolcular
 • AB üye ülkeleri ve İngiltere vatandaşları
 • Askeri ve insani yardım örgüt çalışanları seyahat edebiliyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya
 

Türkiye'den de yolcu kabulüne başlayan Rusya, yolculuklar için bazı kurallar getirdi. Buna göre;

 • Yolculuktan en fazla üç gün önce yaptırılmış negtif sonuçlu COVID -19 testi ibraz etmek gerekiyor. Bu sonucun İngilizce veya Rusça olması şart. Belge bu dillerde değilse noter tasdikli Rusça çevirisi de kabul ediliyor.
 • Negatif PCR testini teyit eden herhangi bir belgesi olmayan yolcuların uçağa binişlerine havayollarınca izin verilmeyecek.
 • Yolcular uçuş sırasında İngilizce ve Rusça dillerinde yazılmış bir anket doldurmalılar. 

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Sırbistan
 

2 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kısıtlamalı girişleri kaldıran Sırbistan’ın pasaport kontrol noktalarında Sırpça ve İngilizce olarak yazılmış Koronavirüs Bilgilendirme broşürleri veriliyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan​

Suudi Arabistan sınırlarını kapatarak uçuşları iptal etti ancak teknik uçuşlar, insani yardım ve kurtarma uçuşları halen devam ediyor.

Sınırları ne zaman açacağı ise belli değil.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye
 

Türkiye çıkışlı uçuşlarda ve Türkiye içine yapılan yolculuklarda 65 yaş üstü yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekiyor. Ayrıca Türkiye içinde yapılacak uçak, tren ve otobüs yolculuklarında tüm yolcuların HES Kodu alması şart. HES Kodu ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. 

Türkiye içine seyahat eden yolcular Halk Sağlığı Formu dolduruyorlar. Uçuşlarda ve havalimanlarında maske takmaksa zorunluluk olarak belirlendi. Ülkeye giriş yapan tüm yolcular sağlık muayenesinden geçiyorlar. Hastalık belirtisi gösteren yolcuyaysa test yapılıyor. Eğer testin sonucu pozitif çıkarsa yolcu tedavi altına alınıyor.

Kazakistan’dan Türkiye’ye yolculuk edecek misafirlere özel bir kısıtlama geldi. Bu kısıtlamaya göre yalnızca

 • Türk vatandaşları
 • Türkiye'de oturum ve çalışma iznine sahip kişiler
 • Transit yolcular
 • Türk vatandaşı ile evli olup Türkiye'de ikameti olmayan yabancı uyruklu eşler (aile cüzdanı veya onaylı nüfus kayıt örneği ibraz etmeleri gerekmektedir)
 • Evliliklerini henüz Türkiye nüfus kütüklerine tescil edememiş olan vatandaşlar (bu evliliklerini yurt dışı temsilciliklerimizce belgelendirilmesi şartıyla, yabancı uyruklu çocuklarının ise bu evlilikten doğmuş olduğunu gösteren belge ile ibraz etmeleri kaydıyla) seyahat edebiliyor.

Afganistan’dan Türk vatandaşı ve Türkiye’den alınmış oturum izni sahipleri dışında yolcu kabulüne izin verilmiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
 

Son 10 gün içerisinde Birleşik Krallık, Danimarka, Güney Afrika'da bulunan ve Türkiye'ye uçacak tüm yolcularımızın, uçuştan önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bu ülkelerden uçuş yapacak yolcularımızın, Türkiye'ye girişlerinin ardından beyan ettikleri ikamet adreslerine giderek 7 günlük izolasyona girmeleri gerekmektedir.

7. günün sonunda yeniden yapılacak PCR testinin de negatif çıkması halinde, kişisel izolasyon sona erecektir. 

Pozitif test sonucu alınması halinde tedavi başlatılacaktır.Ukrayna

Türk vatandaşlarına herhangi bir kısıtlama olmadan kapılarını tekrar açan ülkeye girişin tek şartı COVID-19 gözlem ve tedavisini kapsayıcı sağlık sigortası yaptırmış olmak. Riskli ülkeler listesi açıklayan Ukrayna’ya girmeden önce 14 gün Türkiye’de konaklarsanız da Türk vatandaşlarına uygulanan önlemi almanız yeterli oluyor.

Alınan bu kararla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Ürdün
 

22 Eylül tarihinden itibaren Amman uçuşları için ayrım yapılmaksızın tüm yolcular kabul ediliyor. Ürdün’e seyahat edebilmek için yalnızca bazı kurallar bulunuyor. Buna göre:

- Tüm yolcuların seyahat öncesinde “Ürdün’e Seyahat Deklerasyon Formu” doldurmaları gerekiyor. 

- Formun doldurulduğu siteden PCR testi için online ödeme gerçekleştirilmeli.

- Bu ilk iki adımdan sonra yolcuların mail adreslerine bir QR kod geliyor. Uçuşa başlanacak noktadaki check-in alanında yolcular QR kodlarını göstermeliler.

- Ayrıca seyahat başlangıç saatinden en fazla 120 saat içerisinde yaptırılmış ve negatif sonuçlu PCR testi de ibraz edilmeli. 

- PCR testleri yalnızca bu listede belirtilen sağlık kuruluşlarında yaptırılırsa kabul ediliyor.

- Amman inişinde, havalimanı içerisinde yapılan PCR test sonucu negatif çıkan yolcuların geldikleri ülkenin kategorisine göre karantinaya girmesi bekleniyor. Ürdün'de ikameti bulunan diplomatik pasaportlu yolcular ve 5 yaşından küçük çocuklar için test gerekmiyor. Kırmızı, Sarı ve Yeşil kategoriye ayrılmış ülke listesine göre Sarı ve Yeşil kategorideki ülkeden gelen yolcular 7 gün, Kırmızı kategorideki ülkeden gelen yolcularsa 14 gün karantinaya giriyor.

- Tüm yolcuların AMAN uygulamasını varış noktasına cep telefonlarına indirmiş olması gerekiyor.

- Ürdün vatandaşları, diplomatik pasaport sahipleri ve Ürdün oturma izinli yolcular dışındaki tüm yolcular kalış süresi boyunca geçerli olan ve COVID-19 tedavisini kapsayan sağlık sigortası yaptırmış olmalılar.

- Ürdün üzerinden transit seyahate izin verilmiyor.

Yunanistan

Türkiye’den gelen yolcular için Yunanistan bir sonraki duyuruya kadar sınırlarını kapattı.

Yunanistan’ın tüm destinasyonlardan gelecek yolcuları için ortak bir kuralı bulunuyor. Ülkeye girişten 48 saat önce Yolcu Yerini Belirleme Formu’nun doldurulması gerekiyor.

Daha fazla bilgi almak için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.
 

Diğer Ülkeler

IATA tarafından sağlanan ve tüm ülkelerin sehayat kısıtlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı İngilizce sayfayı ziyaret edebilirsiniz.