İtalya'da Yapılacak 10 Şey

Ülke Rehberi

Süphesiz her ülkenin kendine has özellikleri ve güzellikleri vardır. Gezilmesi görülmesi ve oraya özgü tarihi kültürlerin hissedilmesi, gidlilen ülkeyi bütünüyle anlamayı kolaylaştırır. Asıl seyahatin zevki bu şekilde çıkar. Peki bir ülkeyi nasıl tanırız? Mesela İtalya, burayı tamamiyle tanımak için İtalya'da Yapılacak 10 Şey Nedir? Neleri meşhurdur? Gitmeden önce bilmeniz ve liste yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

İtalya, kültürel, tarihi ve turistik açıdan zengin bir ülke olarak birçok şeyle meşhurdur.

İtalya'da Yapılacak 10 Şey

İtalya'da Yapılacak 10 Şey, İtalya'yı İtalya Yapanlar:

 • Sanat ve Mimari: Rönesans döneminin doğduğu İtalya, birçok önemli sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Michelangelo, Da Vinci, Botticelli gibi ünlü sanatçılar ve mimarlar İtalya'da yetişmişlerdir. İtalya'da bulunan antik Roma kalıntıları, Venedik'teki kanallar, Floransa'daki Uffizi Galerisi ve Pisa'daki eğik kule gibi mimari yapılar da meşhurdur.​
 • Yemek Kültürü: İtalyan mutfağı, dünya çapında ünlüdür ve İtalyan yemekleri denince akla gelen ilk şeyler arasında pizza, makarna, risotto, tiramisu, espresso ve şaraplar yer almaktadır. İtalyan yemekleri, genellikle taze malzemelerden hazırlanır ve dünyanın birçok yerinde popülerdir.
 • Moda ve Tasarım: Milano, dünyanın önde gelen moda ve tasarım merkezlerinden biridir. İtalya'da birçok ünlü moda markası ve tasarımcı bulunmaktadır. İtalyan modası, dünya çapında saygınlığı olan bir sektördür.
 • Turistik Yerler: İtalya, turistik açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Roma, Floransa, Venedik, Milano, Napoli, Pisa ve Pompeii gibi birçok önemli tarihi ve turistik yer İtalya'da bulunmaktadır. Ayrıca, Amalfi Sahili, Toskana bölgesi, Sicilya ve Cinque Terre gibi doğal güzellikleri ile ünlü yerler de İtalya'da bulunmaktadır.
 • Otomobil Endüstrisi: İtalya, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biridir. Ferrari, Lamborghini, Maserati, Alfa Romeo ve Fiat gibi ünlü markalar İtalyan kökenlidir.
 • ​Futbol: İtalya, futbolun önemli ülkelerinden biridir. Serie A gibi dünyaca ünlü bir ligi bulunmaktadır. Ayrıca, İtalya milli takımı, FIFA Dünya Kupası'nı dört kez kazanmıştır.

İtalya'da yapılacak 10 şey konusunda bazı öneriler şunlar olabilir:

 1. Roma'da antik Roma İmparatorluğu dönemine ait tarihi yapıları ziyaret etmek, özellikle de Kolezyum ve Roma Forumu'nu görmek.
 2. Floransa'da Uffizi Galerisi'nde İtalyan Rönesansı dönemine ait eserleri görmek ve Santa Maria del Fiore Katedrali'nin kubbesine tırmanmak.
 3. Venedik'te kanallarda gondol turuna çıkmak, San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı'nı ziyaret etmek.
 4. Napoli'de arkeoloji müzelerini ziyaret etmek ve Pompeii ve Herculaneum gibi antik Roma kentlerini ziyaret etmek.
 5. Amalfi Sahili'nde muhteşem manzaralar eşliğinde yürüyüş yapmak ve Positano gibi küçük köyleri ziyaret etmek.
 6. Toskana bölgesinde Chianti şarapları tadımı yapmak ve Siena, Pisa ve Lucca gibi tarihi şehirleri ziyaret etmek.
 7. Sicilya'da antik Yunan tapınaklarını ziyaret etmek, plajlarda dinlenmek ve güzel şehirlerde gezmek.
 8. Milano'da Duomo Katedrali'ni ziyaret etmek, moda ve tasarım müzelerini ziyaret etmek ve ünlü İtalyan yemeklerini tatmak.
 9. Cinque Terre bölgesinde Riomaggiore, Manarola ve Monterosso gibi renkli küçük köyleri keşfetmek ve nefes kesen manzaralara şahit olmak.
 10. ​Verona'da Romeo ve Juliet'in evlerini ziyaret etmek, Piazza delle Erbe ve Arena di Verona gibi tarihi mekanları ziyaret etmek ve yerel lezzetleri tatmak.
Yasemin ERCAĞ
28 Ocak 2023
Paylaş :

İtalya'da Yapılacak 10 Şey Yorumları ve Değerlendirmeleri

Çok İyi (0)
İyi (0)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
Ortalama Puan

0

Yorum Yok

Yorum Gönder