Antalya'da Ne Yenir? Antalya'ya Özel Lezzetler

Şehir Rehberi

Antalya, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile Türkiye'nin en popüler turistik şehirlerinden biridir. Akdeniz'in incisi olarak da bilinen bu şehir, lezzetli yemekleri ile de ziyaretçilerine keyifli bir tatil deneyimi sunuyor. Şimdi gelin Antalya'da ne yenir birlikte bakalım.

Antalya'da Ne Yenir? Hangi Yemekler Meşhur?

Antalya'da ne yenir, hangi yemekler meşhur sorusunun cevabı, şehrin zengin mutfağında gizlidir. Akdeniz mutfağının etkisi altında gelişen Antalya mutfağında, deniz ürünleri, sebzeler ve etler ön plana çıkar. Şehrin kendine özgü lezzetlerinden bazıları şunlardır:


antalya piyazı

Antalya Piyazı

Antalya'nın en sevilen yemeklerinden biri olan piyaz, ince bulgur, soğan, domates, salatalık ve biber ile hazırlanır. Genellikle köfte, tavuk veya balık ile birlikte servis edilir. Yapılış tarifi için burayı ziyaret edebilirsiniz.
yanık dondurma

Yanık Dondurma

Antalya'ya özel yanık dondurma, şehrin en sevilen lezzetlerinden biridir. Bu dondurma, süt, şeker ve salepten yapılır ve geleneksel olarak bakır kaplarda pişirilir. Pişirme işlemi sırasında, dondurmanın üstü hafifçe yakılır. Bu, dondurmaya kendine özgü bir tat ve aroma verir. Özellikle keçi sütünden yapılır.

Serpme Börek

Serpme börek, hamurun elde savrularak yapılmasından dolayı bu ismi almıştır. Kıymalı serpme böreğin içinde kıyma, soğan, domates, biber ve baharatlar bulunurken, peynirli serpme böreğin içinde beyaz peynir, maydanoz ve baharatlar bulunur.
antalya usülü kabak tatlısı

Antalya Usülü Kabak Tatlısı

Antalya usulü kabak tatlısının özelliği tahinli olmasıdır. Özellikle ceviz ve tahinle servis edilir. Antalya usulü kabak tatlısı, Antalya'nın en sevilen tatlılarından biridir. Bu tatlı, kabak, şeker ve limon suyu ile yapılır.
balık ekşilemesi

Balık Ekşileme

Balık ekşilemesi, palamut, kefal, lüfer gibi balıklardan yapılır. Balıklar; limon suyu, soğan, sarımsak, biber, salça ve baharatlarla birlikte pişirilir. Balık ekşilemesi, genellikle ılık olarak servis edilir ve ekmekle birlikte tüketilir. Balık ekşilemenin özelliği limon suyu bulunan bir sos ile marine edilmesidir.
domates civesi

Domates Civesi

Domates civesi özellikle yaz aylarında tüketilir. Domates, soğan, sarımsak, biber, salça ve baharatlarla yapılır. Domatesler, tencerede soğan, sarımsak, biber ve salçayla birlikte pişirilir. Piştikten sonra üzerine baharatlar eklenir ve soğumaya bırakılır. Domates civesi, genellikle ılık olarak servis edilir ve ekmekle birlikte tüketilir.
arap kadayıfı

Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, Antalya'ya özgü bir tatlı çeşididir. Bu tatlı, krep gibi ince açılmış bir hamurdan yapılır ve içine ceviz veya fıstık doldurularak hazırlanır. Daha sonra kızgın yağda kızartılan Arap kadayıfı, üzerine şerbet dökülerek servis edilir.
hibeş

Hibeş

Hibeş, Antalya'da meze olarak tüketilen bir yemektir. Tahin, limon suyu, sarımsak, kimyon ve kırmızı biber gibi malzemelerle yapılır. Hibeş, genellikle ekmekle birlikte servis edilir. Ekşiliğini dengelemek için zeytinyağı veya su ekleyerek kıvamı açabilirsiniz.
bağaça

Bağaça

Bağaça, Antalya'da geleneksel olarak Ramazan ayında tüketilen bir yöresel çörektir. Nohut mayası kullanılarak yapıldığı için mideye dokunmaz ve uzun süre tok tutar. Bağaçacı adı verilen meslek erbapları tarafından usta-çırak ilişkisi içerisinde nesilden nesile aktarılan bir meslektir.
sütlü kabak çorbası

Sütlü Kabak Çorbası

Sütlü kabak çorbası, süt, un, yağ, tuz ve karabiber gibi malzemelerle yapılır. Kabaklar rendelenerek veya küçük küpler halinde doğranarak pişirilir. Süt, un ve yağ ilave edilerek kıvam verilir. Tuz, nane ve karabiber ile tatlandırılır. Genellikle tabağa alındıktan sonra nane eklenerek seervis edilir.
laba dolması

Laba Dolması

Labada dolması, Antalya'nın yöresel bir yemeğidir. Labada bitkisinin yapraklarına, pirinç, soğan, sarımsak, domates, biber, salça ve baharatlarla hazırlanan bir iç harç doldurulur. Dolmalar, fırında pişirilir.
hülüklü çorba (gülüklü çorba)

Hülüklü Çorba (Gülüklü Çorba)

Hülüklü çorba, Antalya'nın Alanya ilçesinden dünyaya yayılan, lezzeti ve doyuruculuğuyla öne çıkan bir çorbadır. Düğün, cenaze ve mevlit gibi özel günlerde sıklıkla tüketilen hülüklü çorba, aynı zamanda günlük hayatta da sofraların sevilen lezzetlerinden biridir. Gülük ya da hülük, kıyma, soğan, sarımsak, yumurta, tuz ve karabiber gibi malzemelerle hazırlanan küçük köftelerdir ve kızartılarak eklenir.
Aynur KABAK
08 Eylül 2023
Paylaş :

Yorumlar ve Değerlendirmeler

Çok İyi (0)
İyi (0)
Orta (0)
Kötü (0)
Çok Kötü (0)
Ortalama Puan

0

Yorum Yok

Yorum Gönder