Simi (Sömbeki) - Bodrum Feribot Bileti

Simi (Sömbeki) - Bodrum
25.03.2023

Simi (Sömbeki) - Bodrum YUNAN ADALARI Fiyat Tarifesi

Symi (Sombeki) - Bodrum Hakkında

symi - bodrum

Symi Adası
, Yunan Adaları içerisinde adından çokça söz ettiren adadır. Kendine has dokusu ile her yıl çok sayıda turisti çeker. Symi Adası’ nın bu kadar popüler olması Türklerin de dikkatini çekmiştir. Bu nedenle Bodrum’ dan Symi Adası’ na feribot seferleri düzenlenir.

Symi Adası Ulaşım

Symi Adası’ na Bodrum’ dan Ertürk Lines firması tarafından feribot seferleri sağlanır. Bu sayede Symi Adası Türkiye’ den de ziyaretçilerine kavuşur. Symi Adası ve Bodrum arası 90 dakikadır. Bu sürenin kısa olması gün içerisinde birçok sefer düzenlenmesi imkânını sağlar. Ayrıca günübirlik Symi Adası’ nı gezmek de mümkündür. Sabah Bodrum’ dan yola çıkılarak, akşam geri dönülebilir. Gidiş ve dönüş için tüm biletlerinize bilet.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Symi Adası Hakkında Bilgi

Symi Adası, uzun yıllar Osmanlı Devleti hâkimiyetinde kalmış bir adadır. O dönemde Symi Adası’ na Sombeki adı verilir. Sombeki, küçük teknelerin yapıldığı yer anlamına gelir. Osmanlı Devleti zamanında bu yerler tekne imalatı için kullanılırdı. Bu nedenle de Sombeki adını almıştır.

Symi Adası uzun yıllar Yunan Adaları içerisinde oldukça zengin bir konumda bulunmuştur. Bu zenginliğin nedeni; sünger avcılığı ve tekne imalatıdır. Ancak bu durum II. Dünya Savaşı’na kadar sürmüştür. Çünkü II. Dünya Savaşı sırasında adada yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğu savaşa gitmişlerdir. Bu gidenlerin pek çoğu da geri dönmemiştir. Bu durum da kısa sürede Symi Adası’ nın zenginliğini kaybetmesine neden olmuştur.

Symi Adası’ nda Gezilecek Yerler

Symi Adası’nda yerleşim dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Bölgedeki pek çok yer kayalıktır. Bu kayalıkların üzerine evler inşa edilmiştir. Symi Adası’ndaki evlerin kendilerine ait tarihi bir dokusu vardır. Evlerde eski dönem yapıyı hissetmek mümkündür.

Symi Adası’ nın denizi oldukça temizdir. Ancak Ada içerisinde kum plaj yok denecek kadar azdır. Adanın plajları hep taşlarla kaplıdır.

Symi Adası Yöresel Yemekler

Symi Adası yöresel yemekler içerisinde en önemli yiyecek Symi karidesidir. Bölgeye ait bu özel karides son derece taze olarak elinize geçer. Symi karidesini ayıklamadan da tüketebilirsiniz. Son derece tazedir. Symi Adası’ na gelenlerin bu eşsiz lezzeti mutlaka tatması gerekir.
 

Simi (Sömbeki) - Bodrum YUNAN ADALARI Seferleri ve Bileti Fiyatları

Simi (Sömbeki) - Bodrum YUNAN ADALARI Hakkında SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Simi (Sömbeki) - Bodrum arası feribot seferlerinin saatlerini, ilgili aramayı yaptığınızda çıkan listede görebilirsiniz.
Simi (Sömbeki) - Bodrum feribot seferleri ile Bodrum adasına gidilmektedir. Yani Simi (Sömbeki) limanına gitmeniz gerekmektedir.
Evet, özel oturma bölümleri ile biletlerle engelli indirimleri uygulanmaktadır. Tabi ki bu durum feribot firmaları ile değişkenlik gösterebilir.
Genel olarak tüm büyük feribotlarda kantin bölümü bulunmaktadır.
Koltuk sayısı kadar bir limit bulunmaktadır. Zaten limit dolduğunda feribot biletini alırken size izin vermeyecektir. Arabalı feribotlar ortalama 800 kişi ve 200 araç ile 1200 yolcu ve 225 araçlıktır.

Bodrum Hava Durumu

 • açık
  Cmt
  açık
  11°C
 • açık
  Paz
  açık
  14°C
 • açık
  Pzt
  açık
  15°C
 • parçalı az bulutlu
  Sal
  parçalı az bulutlu
  17°C
 • hafif yağmur
  Çar
  hafif yağmur
  10°C

Haritada Bodrum