Simi (Sömbeki) Feribot Bileti

- Simi (Sömbeki)
23.04.2019

Symi (Sömbeki) Adası Hakkında

Symi Adası

Symi Adası
, Türkiye’ de kullanılan adı ile Sombeki Adası’dır. Osmanlı Devleti döneminde Symi, küçük teknelerin yapıldığı ada olarak kullanılıyordu. Bu nedenle bu adaya Sombeki Adası adı verilmiştir.

Symi Adası Yunan On İki Adaları’ ndan birisidir. Özellikle 1700’ lü yıllarda ada oldukça zenginmiş. Bunun nedeni adada tekne yapımının olmasıdır. Ayrıca avcılık sayesinde de zenginliğe kavuşmuştur. Ancak bu zenginlik II. Dünya Savaşı’ na kadar sürmüştür. II. Dünya Savaşı ile birlikte hem nüfusu oldukça düşmüştür. Hem de ada zenginliğini kaybetmiştir. Ancak bölge halkı az da olsa tekne inşaatının halen devam ettiğini belirtir. Yapılan küçük teknelerin özellikle Bodrum’ da satıldığı ifade edilir.

Symi Adası Gezilecek Yerler

Symi Adası gezilecek yerler doğal güzelliklerden oluşur. Ada oldukça küçüktür. Ancak doğal güzelliği nedeniyle cennetten bir köşe görünümüne sahiptir. Symi Adası dik bir tepe üzerine kurulmuştur. Bölge oldukça kayalıklıdır. Bu nedenle denize girmek isteyenler kum plaj bulamazlar. Çünkü plajlarda hep kayalıktır.


Neo – Klasik Ada Evleri

Adaya gelmeniz ile birlikte tüm ada merkezini görebilirsiniz. Çünkü adadaki evler dik bir yamaç üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca evler neo – klasik ada evleridir. Bu da oldukça hoş bir görüntünün sizi karşılamasını sağlar. Üstelik bu yapılar ile antik dönemin kalıntılarını da hissedebilirsiniz.

Neo – klasik evler iki koya yerleştirilmiştir. Bu iki koyu ise saat kulesi ayırır. Adaya geldiğinizde sizi ilk bu saat kulesi karşılar. Saat kulesi 1884 yılında yapılmıştır. Adayı da iki farklı koya bölmüştür.


Moni Taksihargi Mikhail Ortodoks Kilisesi

Symi Adası’ nda turistlerin en fazla ziyaret ettiği yer Moni Taksihargi Mikhail Ortodoks Kilisesi’dir. Adını denizlerin koruyucu olan Mikhail’ e ithaf eder. Yunan denizcileri bu manastırda hac yapmaktadır. Bu nedenle de manastır önemli bir din yeri olarak kullanılır.

Symi Adası Yöresel Yemekler

Symi Adası yöresel yemekler genellikle deniz ürünleridir. Tüm Yunan Adaları’ nda olduğu gibi Symi Adası’nda da oldukça taze ve lezzetli deniz ürünleri bulmak mümkündür.

Symi Adası’ nın en meşhur lokantası Manos’dur. Manos muhteşem mezeleri ve yemekleri ile gelen misafirleri memnun eder. Bu restoran son derece kalabalıktır. Bu nedenle her zaman yer bulmak kolay değildir.

Symi Adası misafirleri genellikle kabak çiçeği ve midyenin oldukça lezzetli olduğunu ifade eder. Ancak Symi Adası’ nın en meşhur yiyeceği karidestir. Symi karidesi oldukça lezzetlidir. Bu nedenle adaya gelenlerin mutlaka tercih etmesi gerekir. Bu karidesler ayrıca ayıklanmak zorunda değildir. Yumuşak kabuğu nedeniyle çok kolay tüketilir.

Symi karidesi dışında adada Papillon Aterina denilen gümüş balığı da oldukça meşhurdur. Bu balık kızartılarak servis edilir. En az Symi karides kadar beğenilen bir yiyecektir.

Adada balık sevmeyenler de düşünülmüştür. Pide arası şiş kebap ya da tavuk yemekleri de pek çok restoran tarafından servis edilir. Balık sevmeyenler oldukça lezzetli bu yemekleri de tercih edebilirler.

Symi Adası’na Ulaşım

Symi Adası’ na ulaşım Türkiye’ den iki şekilde sağlanır. Bunlar da Bodrum ve Datça’ dan Symi adasına sağlanan feribotlardır. Ortalama 90 dakika süren yolculuk ile Symi Adasına ulaşmak kolaydır.

Symi Adası’nda kapıda vize hizmeti vardır. Bunun için pasaport ve gerekli evraklar ile feribota binmeniz yeterli olacaktır. Kapıya vardığınızda orada size vize hizmeti sağlanır. Bu şekilde Symi adasına oldukça kısa sürede girmek mümkündür. Yeşil pasaportu olanlar ve Symi Adası’na girmek için herhangi bir işleme ihtiyaç duymaz.

Simi (Sömbeki) Hava Durumu

 • parçalı bulutlu
  Sal
  parçalı bulutlu
  14°C
 • kapalı
  Çar
  kapalı
  16°C
 • açık
  Per
  açık
  16°C
 • kapalı
  Cum
  kapalı
  18°C
 • açık
  Cmt
  açık
  17°C

Haritada Simi (Sömbeki)