Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı Hakkında

Selahaddin Eyyubi Havalimanı, ülkemizde medeniyetlerin beşiği olarak bilinen Hakkari şehrinin Yüksekova ilçesinde yer alan 2015 yılında hava trafiğine açılan yeni havaalanlarından bir tanesidir.
Yapımı yaklaşık olarak beş yıl süren Selahaddin Eyyubi Havalimanı milyon dolarlık projesi ile adından söz ettirmektedir. 2015 tarihinde uçuşa başlamış olan havalimanı ülkemizin 55. Havalimanı olarak hizmet vermektedir. Uçuş kategorisi olarak sivil havacılık hizmeti veren Selahaddin Eyyubi Havalimanı yurt içi uçuşlar gerçekleştirmektedir. Yolcu kapasitesi konusunda bir milyon kişiye hizmet verecek olan havalimanı, şehir merkezine 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Selahaddin Eyyubi Havalimanı Yüksekova ilçe merkezine ise yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Şehir Merkezine Ulaşım

Hakkâri’nin ilçeleri arasında en gelişmişi olan Yüksekova ilçesinde konumlandırılmış olan Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı kent merkezine yakın bir mesafede yer almaktadır. Havalimanı üzerinden uçuş yapmak isteyen yolcular ulaşım araçları sayesinde kolayca şehir merkezine ulaşabilmektedir.

Minibüs Hattı
Yüksekova ilçesinde hizmet veren minibüs hatları, havalimanından şehir merkezine gitmek için sınırlı sayıda sefer düzenlemektedir. Bu nedenle ulaşım konusunda aksaklıklar yaşanabilmektedir. Havalimanına ulaşım konusunda sefer saatlerini uçak saatlerine göre belirlemiş olan hatlar için geçerli gidiş geliş saati yer almamaktadır. Selahaddin Eyyubi Havalimanı terminalinin önünden kalkış yapan minibüsler kent merkezine 1 buçuk saat gibi bir süre ulaşmaktadır. Minibüs hatları içerisinde dilerseniz nakit ödeme gerçekleştirerek yolcuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Taksi Ulaşımı
Selahaddin Eyyubi Havalimanı içerisinde uçuş yapmak isteyen yolcular özellikle taksi hatlarını kullanarak son derece konforlu seyahate kolayca erişebilmektedir. Yüksekova ilçesi üzerinde havalimanı arasında minibüs seferlerinin az sayıda bulunması yapılmak istenen yolculukların uzun sürmesine neden olmaktadır. Bu yüzden günümüzde pek çok yolcu Selahaddin Eyyubi Havalimanına gitmek için taksileri tercih etmektedir.

Yüksekova Havalimanı'na Ulaşım

Hakkari şehrinden isterseniz özel araç kiralama yöntemi ya da taksi ulaşımını kullanarak Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na kolayca ulaşabilirsiniz. Kent merkezi içerisinde durak sistemi ile çalışan taksi hatları ile havalimanına bir saat gibi bir sürede ulaşabilmektedir. Özellikle kış ayları içerisinde ulaşım uzun sürmektedir. Bununla beraber güvenlik sebebiyle akşam saatlerine gelindiği zaman yapılacak olan yolculuk süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle sizlere önerimiz ulaşım konusunda sabah saatlerini tercih etmek olacaktır.

Araç Kiralama
Şehir merkezi içerisinde kiralama firması olarak hizmet veren Sümbül Oto Kiralama firmasından araç kiralama faaliyetlerinden kolayca yararlanabilirsiniz. Kiralamış olduğunuz araçlarınız ile beraber havalimanına seyahat daha kolay hale gelmektedir. Kış ayları içerisinde zorlu koşullar düşünüldüğü zaman araç kiralama uygulaması sizlerin başını ağrıtabilmektedir.

Havalimanı Bilgileri

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, yakın zaman hizmete girmesi nedeniyle tam kapasite ile hizmet verememektedir. Havalimanı etrafında park alanının yer alması yolcuları memnun eden detaylar arasındadır. Bununla beraber havalimanı içerisinde sağlık ile ilgili konularda etkin olarak müdahale etmek için sağlık odası ve bebek odası yer almaktadır. Yeni açılması nedeniyle bankamatik otomatlarının yer almadığı terminal içerisinde parasal işlemlerinizi ilçe merkezine giderek halletmeniz gerekmektedir. Selahaddin Eyyubi Havalimanının açılması ile beraber yakın zaman şehre giden yolcu sayısında artış gözlenmiştir. Havalimanı tam kapasite ile çalıştıktan sonra hizmet olanaklarının daha fazla büyüyeceği açıklanmıştır.

Hakkari Varışlı 12 Rota


THY 28 Şubat 2019
İstanbul Hakkari 199.99 TL
Anadolujet 03 Mart 2019
Ankara Hakkari 202.99 TL
THY 01 Mart 2019
Ankara Hakkari 206.99 TL
Anadolujet 26 Şubat 2019
Bursa Hakkari 230.30 TL
THY 16 Mart 2019
Antalya Hakkari 323.98 TL
THY 07 Mart 2019
Adana Hakkari 325.93 TL
THY 26 Şubat 2019
Gaziantep Hakkari 325.93 TL
THY 07 Mart 2019
İzmir Hakkari 335.98 TL
Anadolujet 15 Mart 2019
İzmir Hakkari 341.98 TL
Anadolujet 27 Şubat 2019
Erzincan Hakkari 355.28 TL
Anadolujet 11 Mart 2019
Van Hakkari 371.33 TL
Anadolujet 02 Mart 2019
Antalya Hakkari 398.98 TL

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi - Hakkari Hava Durumu

 • açık
  Paz
  açık
  -14°C
 • açık
  Pzt
  açık
  -14°C
 • açık
  Sal
  açık
  -16°C
 • hafif kar yağışlı
  Çar
  hafif kar yağışlı
  -11°C
 • hafif kar yağışlı
  Per
  hafif kar yağışlı
  -12°C

Haritada Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi - Hakkari