Sinop Havalimanı

Sinop Havalimanı Hakkında

Türkiye’nin tarihi ve turistik öneme sahip olan şehirlerinden Sinop, Sinop Havalimanı’na sahiptir. Havaalanının hizmet yılı 1993’tür. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir. Açılışı yapıldıktan sonra farklı zamanlarda inşaat ve bakım çalışmaları da yapılmıştır. Havalimanı sivil havalimanı statüsünde yer alıyor. 2013 yılının Ocak ayında kapatılan havalimanı, 2014 yılının Şubat ayından beri aralıksız şekilde hizmet vermektedir. Dış ve iç hatlar terminali var; ancak dış hatlar için kullanılmadığından dış hatlarda da aynı şeklide iç hatlar uçuş hizmeti veriliyor.

Sinop Havalimanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Türkiye içindeki kullanımı her geçen gün artan Sinop havalimanı ulaşım açısından da pek çok olanak sunuyor. Şehir merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta olduğundan pek çok toplu taşıma ya da özel araç servislerinden yararlanarak merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz. Kısa sürede merkeze erişiminizin mümkün olması sayesinde, herhangi bir sorun yaşamadan direkt olarak kalacak yerinize ulaşma imkanı tanınıyor.

Havalimanı Servisleri
Havalimanından bir yerden bir yere ulaşım için servisleri kullanabilirsiniz. Sunulmuş olan servis imkanları sayesinde, kısa süre içinde merkeze erişiminizin kolay olacağını bilmelisiniz. Aşağıda verilen servis seçeneklerinden yararlanarak, Sinop Havalimanı ulaşım avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Dolmuş;
Şehre ulaşımda kullanabileceğiniz alternatifler arasında dolmuşlar yer alıyor. Cezaevi, otogar, TOKİ konutları gibi direkt olarak gitmek istediğiniz yerler için dolmuş bulabilirsiniz. Tüm bu ulaşım seçenekleri için maksimum yarım saat zaman kaybedebilirsiniz. Ulaşım hızlı olacağından, gönül rahatlığı ile Sinop Havalimanı’ndan dolmuş tercih edebilirsiniz.

Taksi;
Gitmek istediğiniz yere direkt olarak ulaşım için sunulan taksi hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Uçuşların tamamlanacak olduğu saatler için havalimanında hazır bekleyen taksiler oluyor. Dilediğiniz gibi taksi hizmetinden yararlanarak kısa süre içinde gideceğiniz yere erişim sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama;
Şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise araç kiralama olacak. Sinop Havalimanı araç kiralama hizmeti için sunulan hizmet oldukça avantajlıdır. Kiraladığınız araçlarla takip edeceğiniz yol güzergahı, Bostancılı Köyü Yolu, Fatih Caddesi, Sakarya Caddesi olacak.

Merkezden Sinop Havalimanı’na Ulaşım

Şehir merkezinden direkt olarak Sinop Havalimanı’na mı gelmek istiyorsunuz? Bunun için kullanacağınız toplu taşıma araçları ya da özel araçlar olabilir. Tamamen sizin tercihinize göre bulunduğunuz noktadan 30 dakika ile 45 dakika arasında havalimanına ulaşma imkanınızın olduğunu bilmelisiniz. Direkt olarak bu seçeneklerden birini değerlendirerek, havalimanına ulaşın.

Taksi;
Bulunduğunuz yerden en kolay şekilde havalimanına ulaşım taksi ile olacak. Bunun için direkt olarak taksi tutup, havalimanına gelebilirsiniz. Daha yakın bir lokasyonda olmanız durumunda, kısa süre içinde Sinop Havalimanı’na ulaşım sağlanmış olacaktır.

Dolmuş;
Belli yerlerden kalkan dolmuşlar, bulunduğunuz güzergah boyunca hareket ediyor olabilir. Bunun için direkt olarak dolmuşlardan bilgi alarak siz de dolmuş ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. TOKİ’lerden ya da diğer bölgelerden direkt olarak havalimanına erişim dolmuşlarla olabilir.

Özel Araç;
Özel araç kullanarak da şehir merkezinden havalimanına gelebilirsiniz. Fatih Caddesi’ne çıkarak ve tabelaları takip ederek kısa süre içinde havalimanına ulaşabilirsiniz. 100 araçlık otoparkı ile havalimanı hizmet vermektedir.

Sinop Havalimanı Bİlgileri

İç hat uçuşları ile hizmet veriyor. Gelişmiş ağı ile yıl içinde çok sayıda uçuş oluyor. 65 bin ve üstü yolcu ağırlanıyor. Terminal içinde havayolu şirketlerinin ofisleri de chechk-in bankoları yer alıyor.

Sinop Havalimanı İletişim

Tel. Santral: 0(368) 271 56 08 - 271 56 09
 
Havalimanı Müdürü (Başmüdür): 271 56 05
 
Faks: 0(368) 271 56 06
 
Adres: Bostancılı Köyü Havaaalanı Yolu Merkez/Sinop
 

Sinop Havalimanı Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir: Sinop
 
Hizmete Giriş Yılı: 1993
 
Havaalanı Statüsü: Sivil
 
ICAO Kodu: LTCM
 
IATA: SIC Trafik Tipi: İç / Dış Hat
 
Terminalin Toplam Büyüklüğü: 650 m²
 
Coğrafik Koordinatları: 42°00`57"N, 35°03`59"E
 
Şehre Uzaklık: 8 km
 
Ulaşım: Taksi + THY Otobüs
 
Yükseklik (AMSL): 32 Feet
 
Otopark Kapasitesi: 86 araç

Sinop - Sinop Hava Durumu

 • açık
  Sal
  açık
  9°C
 • açık
  Çar
  açık
  9°C
 • parçalı bulutlu
  Per
  parçalı bulutlu
  10°C
 • parçalı bulutlu
  Cum
  parçalı bulutlu
  11°C
 • parçalı bulutlu
  Cmt
  parçalı bulutlu
  11°C

Haritada Sinop - Sinop