Merzifon Havalimanı

Merzifon Havalimanı Hakkında

2008 yılında, Amasya’da olan askeri havaalanının sivil tesisler eklenerek yeniden açılmasıyla hizmet vermeye başlayan Amasya Merzifon Havaalanı şehir merkezine sadece 6 kilometre uzaklıktadır. Amasya il merkezine 45, Çorum il merkezine 63 kilometre olan uzaklığı bu meydanı civar iller tarafından da kullanılabilir hale getirmiştir. 2009 yılının sonundan beri  haftanın yedi günü THY bu alana karşılıklı uçak seferleri düzenlemektedir. Tesisin dış hatlar terminali yoktur ama yolcu trafiğine bağlı olarak hac zamanları Cidde’ye dış hat seferleri düzenlenmekte, böylece geçici hudut kapısı da olmaktadır. Meydan bugün hem sivil hem askeri konumdadır.

Merzifon Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Merzifon hava limanına hem meydandan hem şehir merkezinden taksi, kiralık araç ve servis hizmetini kolayca bulabilirsiniz. Çorum ve Amasya il merkezlerinde de ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.

HAVAŞ Ulaşım
Her gün Merzifon ilçe merkezi ile havaalanı arasında düzenli servisler yapılır. Meydana uçuş düzenleyen özel bir havayolu şirketinin de uçuş saatlerine bağlı olarak haftanın üç günü servis düzenlediği görülmektedir. Aynı şekilde Çorum il merkezinden ve Amasya’nın bir başka ilçesi olan Erbaa’dan da gene meydana servis hizmeti verilmektedir.

Taksiyle Ulaşım
Civar yöreler tarafından da kullanılan Merzifon Hava limanından şehir merkezine ulaşım hem Çorum il merkezinden hem de Erbaa gibi komşu ilçe merkezlerinden taksi bulabilirsiniz. Aynı şekilde havaalanı çıkışlı taksiler de sizi istediğiniz yere götürebilir.

Özel Araç Kiralama ve Transfer
Özel aracınızla gelmek istediğiniz zaman aracınızı 132 araçlık otoparka bırakabilirsiniz. Tur transferlerinde sorun çıkmaz. Rent a car hizmet ofisi ise meydan içinde bulunmaktadır.

Otobüsle Ulaşım
Servis otobüsleri uçuş saatine uygun olarak şehrin bilinen noktalarını dolaşarak hizmet verirler. Örneğin AVM Park karşısı – THY Karşısı -  Anıt Meydan – Ticaret Kavşağı gibi bilenen noktalar THY servis güzergahı içindedir. 05064696712 – 05054315247 ve 05368816094 numaralı telefonlardan servis bilgilerini alabilirsiniz. 

Merzifon Gezip Görülecek Yerler

Selçuklu ve Osmanlı ve beylik dönemlerinden kalan izler bugün hala korunmaktadır. Amasya Osmanlı İmparatorluğu boyunca şehzade sancağı olarak bilinirdi. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç kararlarından olan Amasya Genelgesi’ne de şehir adını vermiştir (22 Haziran 1919). Birçok doğal güzelliği keşfedeceğiniz bu kentte, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı mağara, Mlli mücadele müzesi gibi birçok gezilecek mekan vardır. Merzifon havalimanı ucuz uçak bileti bulduğunuzda Amasya’nın meşhur elmalarından almayı unutmayın!

Merzifon Havalimanı İletişim

Tel. Santral: 0(358) 535 10 16 - 535 10 17
Havalimanı Müdürü (Başmüdür): 535 10 74
Faks: 0(358) 535 10 76
Adres: Amasya Merzifon Havaalani
Web sitesi: http://www.merzifon.dhmi.gov.tr/

Merzifon Havaalanı Genel Bilgiler

Bulunduğu Şehir: Amasya
Hizmete Giriş Yılı: 2008
Havaalanı Statüsü: Sivil / Askeri
ICAO Kodu: LTAP
IATA: MZH
Trafik Tipi: İç Hat
Terminalin Toplam Büyüklüğü: 1,200 m²
Coğrafik Koordinatları: 40°49`46"N, 35°31`20"E
Şehre Uzaklık: 6 km
Ulaşım: Taksi, Servisler
Yükseklik (AMSL): 535 M
Otopark Kapasitesi: 132 araç

Merzifon - Amasya Hava Durumu

 • kapalı
  Cmt
  kapalı
  6°C
 • kapalı
  Paz
  kapalı
  5°C
 • parçalı bulutlu
  Pzt
  parçalı bulutlu
  6°C
 • az bulutlu
  Sal
  az bulutlu
  2°C
 • açık
  Çar
  açık
  2°C

Haritada Merzifon - Amasya