Tam kapanmada seyahatlerimiz nasıl olacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle 29 Nisan akşam saat 19:00’dan 17 Mayıs sabahı saat 05:00’e kadar ülke genelinde tam kapanmaya gidildi. Tam kapanma nasıl olacak? Kısıtlama süresinde nasıl seyahat edebileceğiz? Uçak bileti alanlar, otel rezervasyonu olanlar ne yapacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınıyla ilgili yeni kararları açıkladı. Buna göre 29 Nisan Perşembe akşam 19:00’dan 17 Mayıs sabah 05:00’e kadar tam kapanma kararı alındı. Bu süre zarfında market, fırın, yeme içme gibi zorunlu ihtiyaçları karşılayan işyerleri dışındaki tüm işyerleri kapalı olacak. Zincir marketler Pazar günleri kapalı olacak. Bu sürede şehirler arası seyahat nasıl olacak?

Şehirler arası seyahatler nasıl olacak?

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemlerde şehirler arası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü sabah 05:00’e kadar şehirlerarası seyahatlere ancak özel durumlarda izin verilecek. Peki şehirler arası seyahat izni hangi durumlarda alınabilecek? Kamu kuruluşlarında görevliler (görev belgelerini ibraz etmeli) ve kendisinin ya da eşinin birinci dereceden yakının cenazesine katılacaklar (yanlarında akraba konumunda 9 kişiye kadar) Seyahat İzin Belgesi alarak seyahat edebilecek.

Şehirler arasıSeyahat izni almak için zorunlu durumlar:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikamet adresine gidecekler ya da önceden alınmış doktor randevusu olanlar
  • Kendisi ya da eşinin hastanede tedavi gören birinci derece yakınına refakat edecek 2 kişi
  • Bulunduğu yere son 5 gün içerisinde gelip ikamet ettiği yere dönmek isteyenler
  • ÖSYM tarafından ilan edilen merkezi sınava katılacaklar
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak evine dönmek isteyenler
  • Özel ya da kamudan günlü sözleşme davet yazısı olanlar
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler   

Yukarıda belirtilen durumda şehirlerarası seyahat edecekler, Alo 199 ya da e-Devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapabilecek.

Uçak bileti alanlar ne yapacak?

Tam kapanma günleri arasında daha önce uçak bileti satın alanlar havayollarının belirleyeceği yeni şartları bekleyip ona göre işlem yapabilirler.

Otel rezervasyonu olanlar ne yapacak?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre otel rezervasyonu bulunanlar da seyahat kısıtlamasından muaf sayılmayacak. Zorunlu halleri bulunanlar otel konaklaması yapabilecek. Otel rezervasyonu olanlar kısıtlama sonrası için değişim talebinde bulunabilir.

Market, tatlıcı, kasap, manav açık

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemiş ve tatlıcılar saat 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar evlerine en yakın yerlerden yürüyerek alışveriş yapabilecek. Zincir marketler ise Pazar günleri kapalı olacak.

Restoranlar paket servis yapabilecek

Yeme içme restoran benzeri yerler paket servis olarak hizmet verebilecek. Yeme içme yerleri Ramazan ayı boyunca 24 saat paket servisi yapabilecek. 13 Mayıs sonrası ise gece 01:00'e kadar paket servisi izni olacak.