2017’de Ziyaret Edebileceğiniz Bütçeye Uygun ve Sıcak 5 Yer

1. Sri Lanka


Neden Şimdi: Sri Lanka’da süren iç savaş 1983’ten beri ziyaret etmek isteyen çoğu turistin hevesini kırarken, ülke, 2009’da çatışmanın son bulmasından bu yana yavaşça kendini yeniden inşa ediyor. Dünyanın etrafından insanlar onun gerçek renkleri için Sri Lanka’yı ziyaret etmeye başlıyorlar: büyüleyici sahilleri, Sri Lanka’nın 400 yıllık tarihi olan ilk antik başkenti, Anuradhapura’yı içeren UNESCO Dünya’nın 8. Mirası ve antik tapınakları ile dolu güzel bir yer Sri Lanka. Doğa dostu sörf artışı ve yogaya sığınma gezginlerin Sri Lanka’yı takvimde öne almasına yardım ediyor.

Üçün Beşin hesabını yapacaksanız:  Sri Lanka’da taze Hindistan cevizinin iç tarafı size ortalama1.50 dolara mal olacak. Plaja yakın, dışarda duş alabileceğiniz popüler sörf kulübesi olan ve gecelik ücretleri sadece 29 dolardan başlayan The Green Rooms’da kalın (evet, doğru okudunuz).

Lüks olsun istiyorsanız: Bir kereye mahsus buraya geldiyseniz, sizin istemeye istemeye de olsa ödemek zorunda olacağınız en pahalı şeylerden birisi giriş ücretidir. Örneğin Anuradhapura Tapınakları’na yakın bir yer kişi başı 25 dolara mal olacaktır.

Kaçırmayın: Sigiriya, çoğunun Dünyanın 8. Harikası olarak düşündüğü bir antik volkanik platodur. Zamanla, Budist manastırı, bir yer ve etrafında dolaşırken duvarlar boyunca antik Tanrıların ve ritüellerinin 18  resmini görebileceğiniz bir kaleyi içeren bin bir türlü şey kayadan yapılmıştır.
 

2. Küba


Neden şimdi: Küba’nın muhakkak listedeki en ucuz yer olmamasına rağmen, o hala nispeten daha makul, özellikle New York ve ya Londra  daha yüksek fiyatlı şehirlerle karşılaştırıldığında. Çoğu Hava Yolu Şirketi, bu inanılmaz ada halkını ziyaret etmeyi hiç olmadığı kadar kolay ve ucuz  yaparak, 2016 yılında ABD’den Küba’ya aktarmasız uçuşlar başlattı. Aralık ‘ta, Norveç Deniz Yolları ve Soylu Karayipler  ikisi de Küba ‘ya sefer başlatmayı onayladı ve 2017 yılını ortasının başlarında bunu yapmaya başlayacaklar. Denizde yedi günlük macera sırasında Havana, Cienfuegos ve Santiago de Cuba’ya uğrayan  Fathom’s ship Adonia’ya da bakabilirsiniz.

Üçün Beşin Hesabını Yapacaksanız:  İster Havana’yı ziyaret edecek olun ister Trinidad ya da Cienfuegos gibi daha küçük bir şehri Airbnb‘de kalmak sağlam parayı elde tutma seçeneğidir. Aslında, benim favorilerimden biri Trinidad'da Airbnb ile her zaman kaldığım bir yerdir, çünkü büyüleyici bir terasa ve muhteşem manzaraya sahip. Gecesinin sadece 35 dolar olmasından bahsetmiyorum bile. Terastan bahsedecek olursak, şehre etkileyici bir bakış için  Havana'da Bacardi Yapısının üstünde  ve  malecon’a (iskele) yakın iki adımda aşağıdasınız.

Lüks olsun istiyorsanız: Tarihi Hotel Nacional’da ya da sosyetik Hotel Saratoga’da bir gece size gece başına 200 dolardan daha fazlaya mal olucak, ama küçük bir parça tarih deneyimi yaşamak ya da süslü görünüşlü bir havuzda yoğun Küba sıcağından kaçmak için buna değer. Birkaç yemek ve kokteyllerle kişi başına 50 dolara kendinize La Guarida'da büyük akşam yemeği ısmarlayın.

Kaçırmayın: Cueva de los Peces, 70 metre ( yaklaşık 230 feet) derinliğinde ve ziyaret ücretsiz doğal bir tuzlu su yüzme çukurudur. Eğer kendinizi Havana’dan Trinidad’a ye ya Cienfuegos’a giderken bulursanız,  bir şnorkel kapmak ve yüzlerce balık türüne kendi doğal alanlarında bakmak sizi yolunuzdan alıkoyacak.
 

3. Fas’ın Küçük Kasabaları


Neden Şimdi: Fas, Paris, Londra ve Madrid gibi Avrupa’nın göbeğinden düşük fiyatla hizmet sunan havayolları vasıtasıyla kolay ulaşımı sayesinde yolcuların uğrak yeridir.  Kazablanka, Fes ve Marakeş, gibi daha büyük şehirler bir yana,  beyaz badanalı evleri ve buz gibi sahil ortamıyla meşhur Essaouira ve şehrin başka bir ucunda yer alan ve huzurlu, mavinin bin bir çeşit tonlu, bakmaya doyamayacağınız evleri ile meşhur  Chefchaouen gibi daha küçük gözlerden uzakları bir yana. Mavi şehrin Medina gibi labirentlerinde dolaşarak biraz vakit geçirin ya da Oued Farda Nehri’nin yanında yer alan kaya oluşumu Tanrının Köprüsü’ne doğru yürüyüşe çıkın.

Üç Beşin Hesabını Yapacaksanız: Asilah ve Oualidia ikisi de tipik turist karmaşasından uzak, sessiz sahil kasabalarıdır. Orada gerçekten yapacak pek bir şey yok, ama sahilde rahatlayabilir, sakin sokaklarda dolaşabilir ya da halk pazarını ziyaret edebilirsiniz. Bunu bu kadar güzel kaçamak yapan da budur. Ek olarak, burada çoğu otelde sezonuna ve oda tercihinize bağlı olarak gecesi 50 dolar kadar düşük bir fiyata konaklanabiliyor.

Lüks olsun istiyorsanız:  Chefchaouen’da Lina Ryad & Spa’nın muhteşem bir şehir ve dağ manzarası, spa sporları, geleneksel Fas Hamamı tedavisi ve kapalı havuzu ile gecelik oda ücretleri yaklaşık 135 dolardan başlıyor.

Kaçırmayın: Tafraoute ülkenin Souss-Massa-Drâa bölgesinde yer alan çok hoş bir Berberi köyüdür. Eğer siz kayalara tırmanma işinde ciddiyseniz dağların yanında bir macera turuna kesinlikle çıkacaksınız ve keçilerle ve çobanlarla buluşma beklentisi içinde olun.
 

4. Bulgaristan


Neden Şimdi: Bulgaristan daima Avrupa’nın en ucuz ülkesi olarak görülmüştür ve Sofya kalabileceğiniz en ucuz başkentlerden biridir. Turistler bu Doğu Avrupa cennetine akın etmek için hala geç kalmış durumdalar ve bunun yerine gitmeniz gerekmesinin nedeni olan Prag ve Krakov’a yöneliyorlar. Bulgaristan’da ziyaret etmeye değecek tek şehir Sofya değil, Bulgaristan, Seven Rila Gölleri’nden tutun (bu paylaşımın başındaki fotoğraf ) Karadeniz’deki Zlatni Pyasatsi Plajı’na kadar insanı hayrete düşüren, keşfedebileceğiniz doğal harikalarla dolu.

Üçün Beşin Hesabını Yapacaksanız: St. Alexander Nevski Katedral (resmi yukarıda) gibi Sofya’nın en iyi eserleri ve mimari yapılarından bazılarına bir rehberle bakmak için, her gün 11:00’de Adalet Sarayı'ndan başlayıp, 18:00’de biten Ücretsiz Sofya Yürüyüş Turu’na katılın. Tur sırasında ayaklarınızın altında Roma kalıntılarının bulunması gibi, şehir hakkında bin bir türlü şaşırtıcı şey öğreneceksiniz.

Lüks Olsun İstiyorsanız: Sofya otellerinin bazılarının fiyatları gecelik $25’a kadar düşük bir fiyattan başlıyor. Konaklama için biraz fazladan harcayabileceğiniz gibi, butik otel arıyorsanız (gecelik 60 dolardan Magic Castle Otel’de ve ya gecesi 110 dolar ya da 4,000 Yıldız Puandan başlayan fiyatlarla 2 Yıldızlı Lüks standartlarıyla Sofia Hotel Balkan’da kalmayı düşünebilirsiniz.

Kaçırmayın: Bulgaristan’da şarap üretimi antik zamanlara dayanmaktadır ve ziyaretçiler,  en büyükleri ülkenin kuzey kısmındaki Tuna Ovası beş farklı bölgede şarapları deneyebilir ve satın alabilirler.
 

5. Ekvator


Neden Şimdi: 2016’da, JetBlue, her iki yoldan 158 dolar kadar düşük bir fiyatla Fort Lauderdale (FLL)’den Quito (UIO)’ ya aktarmasız uçuş başlattı. Petrol ülke içinde nispeten ucuz, yüzden Quito’dan Baños gibi farklı yerlere ve oranın doğal kaplıca kaynağına gitmek için taksi ve otobüs kullanmak, size pahalıya patlamayacak. Ekvator, gerçekten unutulmaz bir gezinti için, u şeklinde kıvrılan demir yolu ve sarp yokuşlarıyla, cesaret isteyen Nariz del Diablo (Şeytanın Burnu Geçidi) dağlık bölgesine bile demir yolu döşetti.

Üçün Beşin Hesabını Yapacaksanız: Ekvator’da yemek yemek ‘hearty stews’  gibi bir dolardan daha az paraya alınabilen çoğu sokak yiyeceğiyle dolu aşırı ekonomik bir tecrübedir. Oysaki yerel restoranlardaki yemek, birkaç dolar ediyor ya da kendiniz hazırlamak istiyorsanız marketten 10 dolara taze meyve ve sebze kapış kapış alacaksınız. Ekvator’da da Amerikan doları geçerli böylelikle, para bozdurmak ve ya döviz kuru hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Lüks Olsun İstiyorsanız: Komşu Galápagos keşifler Ekvator’da yapılacak en pahalı şeyler arasında olabilir (çoğu seferler haftalığı en az birkaç bin dolara yapılıyor) ama hayatınızın gezisine çıkmaya ve bununla hava atmaya değer.

Kaçırmayın: Ingapirca, Güneş Tapınağı’yla ünlü Ekvator’daki en geniş İnka sit alanıdır.