Online Kredi Sorgula

En çok tercih edilen İhtiyaç Kredileri

En çok tercih edilen Konut Kredileri

En çok tercih edilen Taşıt Kredileri

SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Ev, araba, eşya, tatil, eğitim... Pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz bireysel kredilerin, kullanım alanlarına uygun farklı türleri mevcut. Bankaların, bireysel tüketiciler için sunduğu ana kredi kategorilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Konut kredisi: Konut, arsa, ofis alımları için kullanabileceğiniz uzun vade imkanı sunan kredi türüdür.
  • Taşıt kredisi: İkinci el ve sıfır araç alımları için kullanabileceğiniz, 60 aya kadar vadelendirilebilen kredi türüdür.
  • İhtiyaç kredisi: Tüm ihtiyaçlarınız için kredi kullandırım oranı olmadan, 36 ay vade seçenekleri ile kullanabileceğiniz kredi türüdür.
  • KOBİ kredisi: İş yeri sahiplerinin kullanabileceği, çeşitli avantajları sahip kredi türüdür.

Bu ana kategoriler de farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak kendi içinde eşya kredisi, tatil kredisi, ikinci el taşıt kredisi, arsa kredisi gibi alt türlere ayrılıyor. Kredilerin vade süreleri ise birbirinden farklı. İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt ve KOBİ kredilerinde 60 aya kadar vadelendirme imkanı varken konut kredisinde bankadan bankaya değişebilmekle birilkte 360 aya kadar vadelendirme imkanı sunulabiliyor. Ayrıca taşıt ve konut kredisi ipotekli kredi ürünleri olduğundan kredi kullandırım oranı söz konusu. Bu oran kredi türü ve tutarına göre değişiklik gösterebilir.

En uygun kredi seçeneklerini incelerken, başvurunuz sırasında belli engellerle karşılaşabilirsiniz. Kredi sicilinin temiz olmaması da en önemli engellerden birisi. Ödemelerinizi yasal sürece kadar geciktirmeniz ve düzenli ödemeler yapmamanız kredi notunuzu düşüreceği gibi sicilinizi de bozar.

Kredi sicilinizin temizlenmesi için mevcut borçlarınızın tamamını ödemelisiniz. Eğer bunu yapacak gücünüz yoksa, henüz siciliniz bozulmadan yani yasal süreç başlamadan bankaların borç yapılandırma sistemlerini kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak kredi çekmek için başvuru yaptığınızda sunulan faiz oranları ile farklı bankalara borç transferi kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

En uygun kredi ve en uygun kredi faizleri için karar vermenin ardından geriye nakit olarak parayı almak kalıyor. Eskiden kredi işlemleri daha uzun sürse de şimdi çok kısa bir zaman aralığında başvurunuzu tamamlayarak kredinizi alabilirsiniz. Genelde anında ihtiyaç kredileri 1 saat içerisinde, taşıt kredileri ortalama 3 iş günü ve konut kredileri ortalama 5 iş günü içerisinde çıkıyor. Bu noktada belgelerin tam olması süreçleri hızlandıran en önemli nokta. Özellikle konut kredisinde ekspertiz raporu ve tapu belgeleri tamamlanmışsa, bankaların sistemi de hızlanabilir. İhtiyaç kredilerinde bankanın belge talep etmesi durumunda sürecin uzayabileceğini de hatırlatmak isteriz.
Aylık kredi ya da kredi kartı borcu ödeme tutarınız, aylık maaşınızın yarısını geçmeyecek şekilde istediğiniz kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu noktada önemli olan kredi notunuzun düşmemiş olması ve yasal takipte olmamanız. Eğer ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız ve kredi notunuz düşmüşse, en uygun faiz oranları üzerinden dahi kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Tüketiciler, bankaların faiz oranına, toplam geri ödeme miktarına, aylık taksit tutarına ve dosya masrafı gibi maliyet kalemlerine bakarlar. Bankalar da tüketicilerin kredi notuna bakarlar. Kredi notu, tüm bankacılık geçmişinizi içeren sayısal bir değerdir. Bankalar, kredi verecekleri kişinin kredi skorunun belli bir değerin üzerinde olmasını ister.

Kişisel kredi notunuz; geçmiş dönem kredi ve kredi kartı borç ödemeleriniz ile halihazırdaki borç ve gelir durumunuza göre belirlenir. Kredi puanının belirlenmesinde birden fazla unsur vardır. Örneğin sık yapılan kredi başvuruları da notunuzu olumsuz etkileyebilir. Kredi notuna hiçbir kurum ya da şahıs tarafından müdahale edilemez. Kredi puanı düşük tüketicinin ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi ürünü için yaptığı bir başvuruyu onaylamak ya da ret etmek ise bankaların kendi inisiyatiflerindedir

Kredi notu öğrenme işlemini KKB'nin hizmeti olan Findeks'ten gerçekleştirebilirsiniz ya da dilerseniz müşterisi olduğunuz banka aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.