Yolcu gemi hareketinden en geç 2 saat önce Akgünler Liman Ofisinde hazır bulunmalıdır.

Biniş kartı olmayan yolcular gemiye alınmayacaktır. Seyahat edecek olan yolcuların Akgünler Liman ofislerinden biniş kartı alması zorunludur.

Yolcu beraberi eşyalar Deniz Otobüsleri için 1 valiz ve 1 el çantası, Feribotlar için 2 valiz ve 1 el çantası ile sınırlıdır.

Kıbrıs’a Yolcu Olarak Giderken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye turist olarak giderken, nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar vize alarak girebilirler ve pasaporta ihtiyaçları yoktur, ancak verilecek vize süresini geçirmemeleri gerekmekte. (Nüfus cüzdanı dışında kimlik olarak kullanılan diğer belgeler geçerli değildir.)

18 yaşından küçük yolcular, birlikte seyahat ETMEYECEK olan ebeveyn veya ebeveynlerinin noterden alacakları bir “MUVAFAKATNAME” olmadan yurt dışına çıkamazlar. Nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen bu kişiler sadece annesi ile seyahat edecekse, babasının muvafakatnamesi, sadece babası ile seyahat edecekse, annesinin muvafakatnamesi, ve anne babanın haricinde birisiyle veya yalnız gidiyor ise anne ve babanın her ikisinin de muvafakatnamesi gerekiyor. Eğer çocuğun velayeti kanuni bir temsilcide ise kanuni temsilcisinin iznini belirten noterce veya resmi makamlarca tasdik edilmiş muvafakatname gerekiyor.Kıbrıs’a pasaport ile gitmek isteyen T.C vatandaşları 150 TL çıkış harcı ödeyerek pasaport ile çıkış yapabilirler.

Kimliğiniz ile çıkış yaparken TC ve KKTC gümrüklerinden size verilen mühürlü vize kağıtlarını Türkiye’ye dönene kadar iyi saklayınız.Daha detaylı bilgi almak için Taşucu Liman Polisini 0324 741 4195 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Kıbrıs’a Aracınız İle Gelirken Kıbrıs’a aracınız ile sadece Taşucu limanından gidebilirsiniz. Alanya’dan sadece yolcu gemisi seferleri yapılmaktadır.

Aracı ile Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen kişi yalnızca pasaportu ile çıkış yapabilir. Yanında yolcu olarak gidecek kişiler TC kimlikleri ile çıkış yapabilir.

Aracı yalnızca ruhsatta ismi yazan kişi Türkiye’den çıkartabilir. Ruhsat sahibi 3. bir şahsa vekalet verebilir. Vekaleti alan kişi de pasaport ile çıkmak zorundadır.

Eğer vekalet verilen kişi ruhsat sahibinin kardeşi veya ebeveyni değil ise araç en fazla 3 yaşında olmalıdır. Aksi halde çıkışına izin verilmeyecektir.

Aracın ruhsatı şirket üstüne ise, tüm şirket ortaklarının vekaleti istenmektedir.

Banka kredisi ödemesi devam eden araç sahipleri bankalarından “Yurt Dışına Çıkış Yapabilir” içeriği taşıyan bir mektup almalıdır.

Araç sahipleri KKTC’ye girerken en az 1 aylık KKTC Trafik sigortası almak zorundadır. Bu sigorta KKTC giriş gümrüğünde alınacaktır.

Araç sahibi KKTC’de öğrenci ise okuldan alacağı öğrenci belgesini yanında bulundurmak zorundadırlar. Öğrenci belgeleri alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir.

Araç sahibi KKTC’de öğrenci ise KKTC’ye girerken en az 3 aylık KKTC Trafik Sigortası almak zorundadır. Bu sigorta KKTC giriş gümrüğünde alınacaktır.

Kıbrıs’a girişte KKTC gümrüğü tarafından araç şoförüne verilecek olan G – 104 adlı gümrük formu iyi saklayınız. Çünkü KKTC ‘den çıkarken bu formu ibraz etmek zorundasınız.

Trafik adada sol şeritte olup, yerel veya uluslararası sürüş ehliyeti kullanılabilir.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye Aracınız İle Giderken KKTC vatandaşları Araçları ile Girne Limanından çıkmadan önce Vergi Dairesinden (Motorlu Araçlar) araç çıkış izni almalıdır.

KKTC vatandaşları araçları ile çıkarken sadece pasaport kullanabilirler. Araç sahipleri kimlik ile çıkış yapamaz.

KKTC vatandaşları araçları ipotekli ise bankadan çıkış izni almak zorundadırlar.

Kara sınır kapılarından geçerek Girne Limanından Türkiye ye gidecek olan yabancı uyruklu araç sahiplerinin geçtikleri kapıdan G-104 formunu mutlaka istemeleri gerekmektedir.