Emaar Akvaryum - Canlılar

Bilet Seçenekleri

Lütfen aşağıdaki bilet seçeneklerinden birine tıklayınız
Online İndirim Kuponu

Emaar Akvaryum Canlıları


Canlılar konusunda zengin bir içeriğe sahip olan emaar akvaryum bu yönüyle de dikkat çekici bir ortam oluşturuyor. Birçok farklı canlıyı doğal ortamında görmek ve keşfetmek mümkün hale getiriliyor. Kafe ve mağazaları gezdikten sonra canlıların doğal ortamına geçiş yapılabilir. Ek olarak akvaryum hizmetleri içerisinde fotoğraf alanı da mevcut. Dileyenler önce canlıları görüp daha sonra fotoğraf sergisini gezebilirler.
 

Kayalık Kısmında Görülebilecek Canlılar

Çeşitli kısımlardan oluşan akvaryum bölgesi, canlıları doğal ortamında sergiliyor. İlk kısımlardan biri olan kayalıklarda da birçok farklı canlıyı görmek mümkündür. Bunların başında mercanlar geliyor. Rengarenk görüntüleri ile görenlerin bir daha bakmak isteyeceği bir estetiğine sahip olan canlılardır. Ek olarak birçok filme de konu olmuş piranaları canlı canlı görmek isteyenler için özel bir alan da bulunuyor.
 
Yoğunlukla Güney Amerika bölgesinde bulunan bu balıkların beslenme saatlerini izlemek de ek seçenekler arasında yer almaktadır. Alanında uzman su ürünleri mühendislerinin piranaları besleme saatleri hakkında detaylı bilgiler edinilebilir. Aynı mühendisler tarafından beslenen humboldt penguenleri için de bilet satın alınabilir. Ziyaret vakitleri de beslenme saatlerine göre ayarlanabilmektedir.


Kral Timsah ve Yavru Timsahlar

Avustralya’nın Queensland şehrindeki timsah çiftliğinden 2017 yılında Emaar Akvaryum’a gelen dünyanın en büyük sürüngenlerinden biri ünvanına sahip 5,5 metre boyundaki dev kral timsah Rob ve 3 metre boyundaki dişisi Silk, Mayıs ayında 14 adet yavru dünyaya getirdi. Emaar Akvaryum’un Timsah Krallığı yavru timsahlar ile artık 16 bireyli geniş bir aile oldu. Ekim ayında yumurtadan çıkan bebek timsahlara, üç ay boyunca akvaryumda kendileri için ayrılan özel alanda veteriner ve su ürünleri mühendislerinden oluşan uzman ekip tarafından bakıldı. Yumurtadan çıktıklarında ortalama 30 cm boyunda ve 84 gr ağırlığında olan yavruların bir yıl içerisinde 80 ile 100 cm boya ulaşması bekleniyor. Timsah yavrularını yumurtadan çıktıktan sonra yeni yaşam alanlarına bırakılmaktadır. İsteyen herkes bilet satın alarak henüz küçücük olan timsahları yaşam alanlarında izleyebilirler. Söz konusu biletler indirimli olup her bütçeye uygundur.
 


Şeytan Vatozları

Yaşam alanlarında ve doğal ortamlarında görülebilecek bir diğer canlılar, şeytan vatozları adı ile biliniyor. Bir diğer adı ise mini manta olan bu canlıları yerinde görmek, eşsiz bir deneyim olarak nitelendirilmektedir. Tüplü dalış turlarına katılan ziyaretçiler bu özel canlılar ile birlikte yüzebilir.
 

Macaw Papağanları

Papağan ailesinin en büyük türleri olan macaw papağanları en çok bilinen papağan görüntüsüne sahiptir. Güçlü yay biçiminde bir gagaları sert yiyecek ve objeleri kırabilir. Gür sesleri büyük yağmur ormanlarında varlıklarını belli etmelerinde büyük rol oynar. Göz kamaştırıcı güzellikte renkli türyleri vardır.

Macaw papağanları bir şeyler keşfetmeyi seven zeki ve meraklı kuşlardır. Çevrelerinde neler olup bittiğinin farkında olan ve yırtıcılara karşı etrafını dikkatli izleyen canlılardır.

Macaw papağanları ayak parmaklarını el gibi kullanarak objeleri tutabilir, yemeklerini yiyebilirler. Hatta buldukları değişik objelerle oyun oynayabilir, bunları değişik açılara çevirip inceleyebilirler, dilleri ile tadına bakıp buldukları objenin ne olduğunu keşfetmeye çalışırlar.
 


Çıplak Köstebek Faresi

Çıplak köstebek fareleri eusocial (gerçek sosyal) olan iki memeli canlı türünden biridir. Yani bir hiyerarşi içinde yaşarlar. Bu size bir yerden tanıdık gelebilir. Eşek arıları ve karıncalardan...  bir çıplak köstebek faresi kolonisi 20-300 bireyden oluşur. Herbir kolonide bir kraliçe, askerler ve işçiler vardır. Kraliçe olmak kolay değildir, dişinin bunun için savaş vermesi gerekir. Askerlerin görevi kraliçeyi ve koloniyi düşmenlardan korumak, işçilerin görevi ise tünel kazmaktır.

Ne fare ne de köstebek!

İsimlerine karşın çıplak köstebek fareleri fareler ve köstebeklerden daha çok kirpiler ve Gine domuzları ile yakın akrabadır.

Tamamen tüysüz değiller...


Belki hiç tüy göremiyorsunuz ama yüzlerinde, kuyruklarında ve akay parmak aralarında bir miktar küçük tüy bulunur. Bu tüyler karanlık tünellerde yollarını bulmalarına ve tünel kazarken toprakları süpürmelerine yardımcı olur.

Çıplak köstebek fareleri bütün hayatları boyunca karanlık yer altında yaşar ve yaşam alanları 6 futbol sahası büyüklüğünde olabilir. Evleri tünellerle kaplı ve dışarısı ne kadar soğuk veya sıcak olursa olsun bu tüneller sayesinde 30o’dir. Tünel kazmakta usta olan çıplak köstebek fareleri kolonilerini güvende ve sağlıklı tutabilmek için birbirine tüneller ile bağlı odalar ve meydanlar oluşturur.

Örümcek Krallığı


Örümcekler böcek midir? Tarantulalar ne kadar zehirlidir? Şimdi dünyanın en ünlü örümcekleri tarantulaları yakından tanımanın tam zamanı. Dünyanın en zehirli ve tüyler ürpertici canlıları tarantulalar Emaar Akvaryum & Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde Örümcek Krallığı’nda!

Venezuela Kaplan Tarantulası             

Coğrafi Yaşam Alanı: Venezuela

Boyut: 6 cm

Ağaçlarda yaşar ve bir ağaç türü için aşırı derecede agresif ve uzun ince yapılı bacakları ile inanılmaz hızlı ve atiktir. Mavi-Siyah gövdesinde, parlak kırmızı yıldırım şeklinjde desenler vardır. Erkekler genellikle dişilerden daha hafif ve soluk renklidir.Zehirli bir tür olsada genelde savunma amaçlı kullanır zehrini, kaçma seçeneği kalmadığı takdirde saldırgan olabilir.

Kuş Yiyen Somon Bembesi Tarantula              


Coğrafi Yaşam Alanı: Kuzeydoğu Brezilya

Boyut: 10 cm

Humboldt Penguenleri

Bilimsel Adı: Spheniscus humboldti
Coğrafi Dağılımı: Şili ve Peru
Genel adlarını, sahil boyunca akan soğuk Humboldt akıntısından almışlardır. Tesadüfi olarak hem penguen hem de bu akıntı adlarını, 18. yüzyıl kaşiflerinden biri olan Alexander Von Humboldt’tan almaktadırlar.Humboldt penguenleri yaşamlarını tek bir eşle geçirir.

Yüzlerinde, ayaklarında ve kanatlarının altında daha sıcak iklimlerde bir tür klima vazifesi görerek penguenlerin bu iklime adapte olmasını sağlayan pembe lekeleri vardır.

Kanatları olsa da uçamazlar... en azından havada. Ama suyun içindeyken uçarlar... hem de çok hızlı şekilde! Neredeyse saatte 50 km. hızla. Gözlerinde, suyun altındayken de görmelerine yardımcı olan şeffaf bir ikinci göz kapağı vardır.

Kendilerine özel bir ritüelleri var olup bu ritüel sırasında tüylerini kendi ürettikleri yağ ile düzeltirler. Bu yağın hem su geçirmezlik hem de soğuğa karşı yalıtım özellikleri vardır.Avlanmaları ve balık ağlarına yanlışlıkla takılmaları nedeniyle tehlike altındaki türlerden biridirler.

Su Samurları

Bilimsel Adı: Aonyx cinerea

Coğrafi Dağılımı: Hindistan, Malezya, Güney Çin ve Filipinler

Su samurları, pençelerini insanların ellerini kullandığı gibi kullanabilen tek memelidir. Midyeleri yerken uyguladıkları akıllıca bir yöntemleri vardır: midyeleri, güneşin altında kurumaya bırakırlar ve midyeler açıldığında da içindeki etleri yerler.

Su samurları, 12 farklı ses ile iletişim kurabilmektedirler ve kendi bölgelerini kokularıyla işaretlemek için de idrarlarını püskürtürler. Alanlarında sürekli devriye gezerek yabancılara karşı savunurlar. Su samurunun kokusu insanın parmak izi gibi benzersizdir.

Hem suda hem de karada yaşayan bu hayvanlar tarımsal kirlilik ve ormanların yok edilmesi nedeniyle yaşam alanlarının ortadan kalkması yüzünden günümüzde tehlike altındaki türlerden biridir.


 

Dev Su Faresi

Bilimsel Adı: Myocastor coypus

Coğrafi Dağılımı: Güney Amerika

Su fareleri katı birer vejetaryendir ve yiyeceklerini hem karadan hem de sudan temin edebilirler. Su bitkilerini yemek için ön pençeleriyle ağızlarına doğru iterler.

Bu hayvanlar bir günde yaklaşık olarak kendi ağırlıklarının yüzde 25’i kadar besin tüketirler.

Rahatsız edilmeleri halinde en yakın suya kadar hızla kaçıp tehlike geçene kadar dakikalarca suyun altında kalabilirler.

Kökeni Güney Amerika’dır. Su fareleri kürkleri nedeniyle avlanmaktadırlar.

Geçmişte, kürkleri nedeniyle Kuzey Amerika’ya götürülmüş olan su fareleri günümüzde çevre açısından önemli bir zararlı halini almıştır.


 

Kayman Kertenkelesi

Bilimsel Adı: Dracaena guianensis

Coğrafi Dağılımı: Amazon Nehri havzası çevresi başta olmak üzere Güney Amerika

Bir Kayman kertenkelesini ayırt etmenin en kolay yolu, sahip olduğu benzersiz renk düzenidir. Bu kertenkelelerin parlak yeşil zeytin renginde bir gövdesi ve kırmızı veya turuncu renkli kafası vardır. Kalın kuyrukları kahverengimsiden siyaha dönük olup üzerinde sarı şeritler olabilir.

Suyun içinde yüzmekten ve en sevdikleri av olan salyangozların peşinde ağaçlara tırmanmaktan hoşlanırlar.

Kayman kertenkeleleri CITES tarafından korunmaktadır. Geçmişte derisi nedeniyle yoğun şekilde avlanmakta olan Kayman kertenkelesi, 1970’lerde uygulamaya konulan koruma kanunları çerçevesinde ihracatı önemli ölçüde azaldığından günümüzde soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar arasında görülmemektedir.


Mini Manta ( Şeytan Vatozları )

Bilimsel Adı: Mobula hypostoma

Coğrafi Dağılımı: Batı Atlantik’e özgü Kuzey Carolina’dan Kuzey Arjantin’e dek

Mobulalar, Manta vatozlarının kuzenidirler ve bu nedenle de “Mini mantalar” olarak da adlandırılırlar. Özellikleri olağanüstü derecede benzerdir, ancak şeytan vatozlarının boyutu daha küçüktür. Bu vatozlar sığ sularda yaşarlar ve tek başlarına ya da büyük sürüler halinde görülebilirler.

Kafalarının hemen yanında bulunan ve boynuz görüntüsü verecek şekilde yuvarlanmış yüzgeçleri bulunur ve yüzgeçlerle yiyecekleri ağızlarına yönlendirirler. Bu benzersiz vatozlar sadece hayvansal planktonlarla (derin denizlerde yaşayan küçük kabuklular) beslenirler ve uzun iğnesiz kuyrukları vardır.

Çok hızlı yüzdükleri ve sudan genelde uzun bir mesafe boyunca sıçradıkları bilinir.Şeytan vatozları, eczacılıkla ilgili amaçlar nedeniyle yağları ve solungaçları için aşırı miktarda avlanmaktadır.


Dev Örümcek Yengeci

Bilimsel Adı: Macrocheira kaempferi

Coğrafi Dağılımı: Japonya

Dev örümcek yengeçleri, bir aile arabasının boyutlarına dek büyüyebilirler. Dünyadaki en büyük yengeç türüdür.

600 metreye varan derin sularda yaşayabilir ancak uzun ve ince bacakları, suyun dışına çıktıklarında gövdelerini taşıyacak kadar güçlü değildir.

Bir tür leşçi olan bu yengeçler, okyanus dibindeki kabuklularla ve ölü balıklarla beslenir.
 

Mercanlar

Coğrafi Dağılımı: Dünyanın dört bir yanındaki tropik ve alt tropik okyanuslar.

Genelde “denizlerin yağmur ormanları” olarak adlandırılan sığ su mercan kayalıkları, Dünya üzerindeki en çeşitli ekosistemlerden birini oluşturur. Dünyanın okyanus yüzeyinin %0,1’inden azını, Fransa’nın yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplamalarına rağmen tüm deniz canlısı türlerinin en az %25’ine ev sahipliği yaparlar.

Mercan resifleri, kısmen su sıcaklığına yönelik hassasiyetleri nedeniyle hassas ekosistemlerdir. İklim değişikliği, okyanusun asitlenmesi, patlayıcıyla balık avlama, güneş kremi kullanımı, resif kaynaklarının aşırı kullanılması ve kentsel amaçlı ve zirai amaçlı kullanılan sular gibi zararlı arazi kullanımı uygulamaları ve su kirliliği kaynaklı tehdit altındadırlar.

Mercanlar, denizanası ve anemonlarla bağlantılı antik hayvanlardır. Her bir mercan, çoğunlukla ucunda dokunaçlı bir ağız bulunan tek bir mideden oluşan oldukça küçük ve basit bir organizma olan polip olarak bilinmektedir. Benzer özelliklere sahip binlerce polip birlikte yaşamakta ve bir mercan kolonisini oluşturmaktadır.
 

Denizanası

Bilimsel Adı: Aurelia aurita

Coğrafi Dağılımı: Tüm dünya

Denizlerde bulunan deniz anaları %99 sudan oluşur ve solunum, boşaltım ve dolaşım sistemleri yoktur. Vücutlarını kaplayan bir zar ile oksijeni dağıtarak nefes alırlar.

Vücutları şeffaf olup yüzlerce dokungaçla kaplıdır. Bu dokungaçları avlarını (küçük kabuklular, balık yumurtaları ve balık larvaları) paralize etmek için kullanırlar ve ardından avlarını küçük ağızlarından midelerine indirirler. Yetişkin deniz anaları 40 cm’ye varan bir çapta olabilirler!

Ay deniz anası, düşük oksijenli ortamlara ve deniz suyundaki tuz oranındaki değişikliklere güçlü bir şekilde dayanabildiğinden tüm dünyaya yayılmış bir durumdadır. Zirai gübreler, iklim değişikliği ve aşırı avlanma, deniz analarının dünyanın dört bir yanında nüfusunun artmasına yardımcı olmaktadır. Ay balığı ve deniz kaplumbağaları, deniz analarını avlayan en önemli yırtıcılar olup sayılarının azalması da deniz analarının kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına neden olmaktadır ve bu da besin zincirindeki dengenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Piranalar

Bilimsel Adı: Pygocentrus Nattereri

Coğrafi Dağılımı: Güney Amerika

Kırmızı Karınlı Pirana, vahşiliği ve saldırganlığıyla bilinir. Çok keskin üçgen dişlere sahiplerdir ve nehirdeki hareketi tespit etmek için de sensörlerini kullanırlar.

İnsanlara saldırdıklarına dair bir yanlış kanı var olsa da, asıl besinlerini balıklar, kuşlar, kemirgenler ve küçük memeliler oluşturur, ayrıca ölmüş hayvanlardan da beslenirler.

Piranalar fırsatçı yırtıcılardır. Gündüz küçük piranalar besin ararken geceleri ise yetişkinleri avlanmaya çıkar.


Akvaryumda Yer Alan Diğer Canlılar

Akvaryum canlılar konusunda oldukça geniş bir içeriğe sahip. Diğer canlılar arasında su samurları, kayman kertenkelesi ve dev su fareleri sıralanabilir.