PCR testi zorunluluğu kalktı mı?

PCR testi zorunluluğu hakkında yayınlanan genelgenin ardından pek çok vatandaş son durumu araştırıyor. Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğu kalktı mı sorusuyla araştırılan hususla ilgili genelge maddeleri araştırılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge uyarınca aşı olmayan vatandaşlar için PCR şartı kaldırıldı. Detayları merak edenler PCR zorunluluğu nerelerde kaldırıldı diye araştırıyor. Ayrıca otobüs, uçak, konser, tiyatro için aşısızlar test verecek mi sorusu da merak ediliyor. İşte detaylar…

Bilim Kurulu'nda alınan karar ışığında aşı olmayan vatandaşların PCR testi vermesi zorunluluğu kaldırıldı. Yalnızca belli durumlarda geçerli olan test zorunluluğu PCR testi zorunluluğu kalktı mı, PCR zorunluluğu nerelerde kaldırıldı sorusuyla araştırılıyor. Otobüs, uçak, konser, tiyatro için aşısızlar test verecek mi, hangi durumlarda test verilecek? İşte merak edilenlerin yanıtı…

UÇAK YOLCULUĞU SIRASINDA PCR TESTİ?
Uçakla şehirlerarası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.
İç İşleri Bakanlığı Genelgesi ile kaldırılan, ancak Sağlık Bakanlığının ilgili taraflar ile yaptığı görüşmeler neticesinde, İÇ HAT Uçuşlarında aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçuştan azami 48 SAAT önce yapılmış negatif PCR testi istenmesine devam edilmesi yönünde karar almıştır.

PCR TESTİ NERELERDE KALDIRILDI?
Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak.


IDO SEYAHATLERİNDE PCR TESTİ?
İDO seyahatlerine katılabilmeniz için terminallerimizde görevli çalışanlarımızın yaptığı HES kodu kontrolünde Hayat Eve Sığar uygulama ekranında,
“Kişinin Aşı/Bağışıklık/Test verileri İçişleri Bakanlığı genelgesine UYGUNDUR” İbaresini görünmesi gerekmektedir.
Bu uygulamadan 18 yaş altı ve yabancı uyruklu yolcularımız muaf tutulacaktır.
18 yaş altı ve yabancı uyruklu yolcularımızda yalnızca HES kodlarının risksiz olması durumunda İDO gemileri ile şehirlerarası seyahatlere katılabileceklerdir.
Türkiye de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar, Türk vatandaşları gibi HES kodlarını sorgulayıp “Kişinin Aşı/Bağışıklık/Test verileri İçişleri Bakanlığı genelgesine UYGUNDUR” yazısı çıkıyor ise geçiş yapabilecektir. Aşı ve PCR uygulaması Türkiye de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar için de geçerlidir.
yayınlanan genelge kapsamında, öncelikle aşı yaptırmış olmanız veya hastalığı geçirdikten sonra bilimsel olarak kabul edilen bağışıklık süresini doldurmuş olmanız gerekmektedir. Aşı olmadıysanız veya Covid 19 geçirip henüz bilimsel olarak kabul edilen süreyi geçirmediyseniz, max. 48 saat içerisinde yapılmış olan negatif PCR testi sonucunuzun olması gerekmektedir. 

OTOBÜS SEYAHATLERİNDE PCR TESTİ?
İç İşleri Bakanlığının 15 Ocak 2022 tarihinde almış olduğu karara göre otobüs ile gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatle için PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştır.
Yalnızca risksiz görünen HES Kodlarınız ile birlikte seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.