Şehirlerarası Otobüs Seyahat Kısıtlaması

Seyahat Kısıtlaması 28 Mart 2020 saat 17:00.

İçişleri Bakanlığının 28 Mart 2020 tarihli genelgesine göre iller arası otobüs seferleri ancak valilik izni ile yapılabilecektir.

Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecektir.

Bu süreçte sadece

a) Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen kişiler,

b) Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,

c) Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler, "Seyahat İzin Kurullarından" Seyahat İzin Belgesi'ni alarak seyahat edebilirler.

Kapsam Dahilindeki Yolcuların İzin Talepleri,

1) Otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan Başvuru Masaları,

2) İçişleri Bakanlığı tarafından bu işlemler için tahsis edilen Alo 199 Çağrı Merkezi,

3) İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınıyor.

4) E-Devlet sistemi üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı menüsündeki E-Başvuru üzerinden alınıyor.

Detaylar için aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-tebdirleri-kapsaminda-sehirlerarasi-otobus-yolcu-tasimaciligi-ile-ilgili-ek-genelge