Birleşik Devletler’de 10 Rekorları Aşan Atraksiyon

Amerika evet, oldukça büyük ve doğal atraksiyonlarla dolu. 9.834 milyon km² ile inanılmaz çöllere, sıralı dağlara, antik ormanlara, volkanik oluşumlara, şelalelere, buzullara, kanyonlara, mağaralara ve bataklıklara ev sahipliği yapıyor. Her nasılsa gerçeklik bunların büyüsünü bozmaya yetmiyor. Peki bu doğal atraksiyonların en güzelleri hangileri? İşte biz burada Birleşik Devletler'in atraksiyonlarının 10 tanesinden (CNN’e göre) oluşan listeyi bir araya getirdik, sizin için hangisi en güzelin siz karar verin.

10. Missouri Nehri – ABD’nin en uzun nehri

 abdnin en uzun nehri

3767 km uzunluğundaki Missouri Nehri, Montana’nın Rocky Dağları’nda başlayan güney ve doğuya uzanarak St. Louis, Missouri yakınındaki muazzam Mississippi Nehri’ne (3701 km) dökülerek Kuzey Amerika’nın en uzun nehrini oluşturuyor. Mississippi Nehriyle birleştikten sonra Missouri Nehri dünyanın en büyük 4. nehir sistemini oluşturuyor.

9. Hells Kanyonu – Kuzey Amerika’nın en derin kanyonu

 kuzey amerikanın en derin kanyonu

Arizona’daki Büyük Kanyon 445 km uzun nehriyle ihtişamlı olabilir fakat  derinlik konusunda doğu Oregon’da, doğu Washington’da ve batı İdaho’da yer alan Hells Kanyonu açık ara galip geliyor. İdaho'nun doğu bölgesinde yer alan Seven Devils Dağları'nın zirvelerinin 2300 m aşağısında yer alan ve Oregon bölgesinde kanyonun doğu kesiminde 1.6 km'den daha aşağısında He Devil zirvesinden Yılan Nehri'nin aktığı kanyon 2451 km derinliğe sahiptir ve Kuzey Amerika'daki en derin kanyondur.

8. Northwest Noktası – ABD’nin kıtadaki en kuzey noktası 

 abdnin kıtadaki en kuzey noktası

Minnesota’da yer alan Northwest noktası Ontario sınırına yakın ve Woods ilinin kuzeydeki gölün bir parçası. Yerliler tarafından basitçe “Angle Kasabası” olarak bilinen bu yer 49.22 enleminde yer alıyor ve ABD’nin bitişik en kuzey batı noktası (Amerika’nın dışındaki Alaska harici tek yeri). 

7. Yuma, Arizona – Dünyanın en güneşli yeri

 dünyanın en güneşli yeri

Yuma, Arizona “ekstrem” havasıyla tanınıyor.  Ulusal İklimsel Veri Merkezi’nin kayıtlarına göre burası Amerika’nın en kuru, en güneşli şehri ve en az nem oranına sahip bölgesi. Ayrıca dünyanın en güneşli alanı olarak Guinness Dünya Rekoru’nu da elde etmiş. Yağmur ve kar yağma oranı oldukça düşük ve yıl içerisinde yaşanan en fazla gün sayısına sahip, yani yılda 175 gün. Ortalama 1 yılda 4015 saat güneş alıyor ve bu günde ortalama 11.0 saat güneş görüyor demek oluyor.

6. Rainbow Köprüsü – ABD’nin En Büyük Doğal Köprüsü
 

abdnin en büyük doğal köprüsü

Utah’nın güneyinde Rainbow Köprüsü Ulusal Anıt’ındaki bu yapı genellikle dünyanın en yüksek doğal köprüsü olarak tanımlanıyor. Köprünün 200 milyon yıldan daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor. 88 m uzunluğunda, tepesi 12 m kalınlığında ve 10 m genişliğindedir. Rainbow Köprüsü yüz yıllarca Amerika’nın yerlileri tarafından herkesçe biliniyordu ve onlar için oldukça uzun bir süre kutsal sayılmıştı.

5. McKinley Dağı – Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı 

 kuzey amerikanın en yüksek dağı

McKinley Dağı deniz seviyesinin 6.168 m uzunlukla Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı olma özelliğini taşıyor. Deniz seviyesinden yükselen dağların arasında McKinley Dağı 5.486 m ile bunların en yükseği olarak görülüyor. ABD eyaleti Alaska’nın içerilerinde yer alan McKinley Dağı, Everest Dağı ve Aconcagua’dan sonra en yüksek üçüncü yüksek dağdır. Denali Ulusal Parkı ve Koruma Alanı’nın merkezini oluşturuyor.

4. Mauna Kea – Dünyanın en yüksek dağı

 dünyanın en yüksek dağı

Mauna Kea Hawaii adasında bir aktif olmayan yanardağdır. Yaklaşık bir milyon yaşınadaki Mauna Kea deniz seviyesinin 4.207 m yüksekliğinde ve ABD eyaleti Hawaii’nin en yüksek dağı. Her nasılsa Mauna Kea Dağı, okyanus seviyesinden sayıldığı takdirde deniz seviyesi aşağıda kalıyor, bu durumda Everest Dağı‘nın iki katı yüksekliğe yani 10.088 m yüksekliğe sahip oluyor.

3. Ölüm Vadisi – ABD’deki en alçak ve en sıcak bölge 

 abdnin en alçak ve en sıcak bölgesi

Ölüm Vadisi, doğu Kaliforniya’da yer alan bir çöl vadisidir. Mojave Çölü’nün içerisinde yer alan bu çöl Kuzey Amerika’nın en alçak (85 m deniz seviyesinin altında) ve en kuru bölgesi. Ölüm Vadisi 10 Temmuz 1913’te ölçülen 57°C ile bariz ki dünyanın en sıcak yeri. Ölüm Vadisinin adı ziyaret etmek için biraz depresif geliyor olabilir fakat gezegenin uygun bitki ve hayvan yaşamının olduğu yerdir.

2. General Sherman – Dünyadaki en yaşlı yaşayan ağaç

dünyadaki en yaşlı yaşayan ağaç 

Rekorları aşan ABD atraksiyonlarının ikincisi de “General Sherman”, dünyanın yaşayan en yaşlı ağacı. General Sherman sadece dünyanın en devasa sekoyası olmakla kalmıyor aynı zamanda dünyadaki en yaşlı yaşayan ağaç. Hacimsel olarak tek başına kalmış yaşayan en yaşlı ağaç olarak biliniyor. Amerikan İç Savaşı generali William Tecumseh Sherman’dan adını alır. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Tulare ilinde Sekoya Ulusal Parkı’nın Dev Ormanı’nında yer alıyor.

1. Krater Gölü – ABD’nin en derin gölü

 abdnin en derin gölü

ABD’nin en derin gölü Krater Gölü rekorları aşan ABD aktraksiyonlarının bir diğeri. ABD’nin batısında, Oregon’un güney merkezinde yer alan  Krater Gölü koyu mavi rengi ve su berraklığıyla tanınıyor. Büyüleyici su kaynağı yaklaşık 655 m derinliğe sahip. Göl, Mazama volkan dağı yaklaşık 7.700 yıl önceki yıkımıyla şeklini almıştır. Göl ayrıca “Gölün Yaşlı Adamı”yla da tanınıyor, gölün üzerine bir asırdır artık yan yatan bir ağaç...